Спростовуємо 5 найпоширеніших фейків про коронавірус

2020-04-19 18:49

Після запровадження в Україні карантину через загрозу коронавірусу скрізь, в тому числі й у Чернігові, почали поширюватися найрізноманітніші фейки на тему пандемії та коронавірусної інфекції COVID-19. Вони з’являлися в соцмережах і батьківських, шкільних чатах у Viber. Ми спробували спростувати 5 найпоширеніших фейків про коронавірус. 

Вночі над містом вертольоти розпилюватимуть дезінфікуючу речовину

Неабиякої популярності набула інформація про те, що з 23:00 ночі до 05:00 ранку над Черніговом літатимуть вертольоти, які «запустять ліки для дезінфекції» проти COVID-19. Людей просять у цей час не виходити на вулицю і зачинити всі вікна. Дякують за розуміння і пропонують повідомити про це інших. Інформація розповсюджувалася в Facebook.

Але якщо уважно прочитати повідомлення, то стає зрозумілим, що це звичайнісінький фейк. По-перше, у повідомленні не вказано першоджерело (ні ім’я експерта), звідки походить ця інформація. І взагалі якось важко уявити всю цю картину з вертольотами. По-друге, саме повідомлення написане неграмотно і некоректно. Особливо це стосується виразу «запустять ліки для дезінфекції». По-третє, ми всі чудово знаємо, що ні ліків, ні вакцини проти COVID-19 немає. І що подібний спосіб «дезінфекції» шляхом розпилення з вертольотів не використовується. По-четверте, подібної інформації нема в жодному офіційному виданні, на жодному офіційному сайті (чи органів системи МВС, чи Міністерства охорони здоров’я України тощо), які повідомляють українців про ситуацію з коронавірусом в Україні та світі.

Штрафи і в’язниця за прогулянку з дитиною під час карантину

У батьківських чатах у Viber активно поширювалося оголошення про сувору заборону (!) виходити з дітьми на вулицю під час карантину. При цьому батьків залякували штрафами і позбавленням волі. Спершу згадування в повідомленні офіційних статей викликає занепокоєння. Та якщо ви уважно слідкуєте за новинами щодо змін у законодавстві, то заспокоїтесь і зрозумієте, що це фейк. По-перше, це не є офіційною інформацією. По-друге, є Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)». Але цим Законом до ст.184 Кодексу України про адміністративні правопорушення (Невиконання батьками або особами, що їх замінюють, обов’язків щодо виховання дітей) і ст.166 Кримінального кодексу України (Злісне невиконання батьками, опікунами чи піклувальниками встановлених законом обов’язків по догляду за дитиною або за особою, щодо якої встановлена опіка чи піклування, що спричинило тяжкі наслідки) жодні подібні суворі зміни не вносилися. По-третє, у повідомленні згадуються статті, але не вказано, яка з них належить саме до Кодексу України про адміністративні правопорушення, а яка до Кримінального кодексу України. Крім того, у самих цих статтях не вказано нічого про заборону виходити з дітьми на вулицю. По-четверте, дітей не повинно бути на вулиці «із завтрашнього дня». А завтрашній день, це коли саме? Адже зазвичай в офіційній інформації чітко вказано число і місяць. Неточність і неграмотність тексту змушують засумніватися в достовірності інформації. 

Небезпечно їсти банани та привезені з-за кордону фрукти

Чутки про те, що неможна вживати привезені з-за кордону фрукти, а особливо банани, бо через них може передаватися вірус COVID-19, популярні й досі. Вони поширювалися як усно серед людей, так і через соціальні мережі. І дехто й досі сумнівається в тому, що завезені фрукти безпечні. Хоча на сайті Міністерства охорони здоров’я України вже давно спростовано інформацію про небезпеку фруктів і, зокрема, бананів. У повідомленні йдеться, що немає жодних даних, котрі пов’язували би новий коронавірус та фрукти. «Фрукти — непридатне середовище для тривалого виживання вірусу. Ймовірність того, що вірус зможе існувати поза організмом більше 2 діб, зводиться майже до нуля. Нагадуємо, що фрукти необхідно ретельно мити. Тому заразитися через банани неможливо», — йдеться у повідомленні від МОЗ України. Про безпечність фруктів ми дізналися також від нашого місцевого лікаря-пульмонолога Чернігівської обласної лікарні Івана Тельнова. «Коронавірус не дуже стійкий. На поверхнях вірус може жити близько 3 годин. Тому важливо дезінфікувати поверхні, поручні, ручки дверей. Найбільший час зберігання вірусу — на металевих поверхнях. На всіх інших поверхнях він зберігається недовго. Тож фрукти й овочі можна їсти, попередньо добре вимивши», — пояснив лікар. 

Вживання алкоголю допомагає від коронавірусу

Подібна інформація теж дуже популярна. Доводилося навіть чути розмірковування людей про те, що дезінфікуючі засоби зроблені на основі спирту, тож, відповідно, і його вживання (чи будь-якого алкоголю) допомагає врятуватися від COVID-19. Мовляв, алкоголь дезінфікує організм. Із новин головних каналів країни доводилося чути, що під час коронавірусу зріс попит на алкогольні напої. А соціальними мережами гуляють повідомлення про користь алкоголю, які часом схожі навіть на нісенітницю. Насправді алкоголь лише шкодить людині. Фейк про користь алкогольних напоїв під час пандемії коронавірусу допоміг нам спростувати лікар-пульмонолог Чернігівської обласної лікарні Іван Тельнов. «Проти коронавірусної інфекції COVID-19 нині нема жодних дієвих засобів. І нема таких засобів, які б суттєво підвищили ваш імунітет. Алкоголь узагалі пригнічує імунну систему. Він послаблює організм і ускладнює процес боротьби з вірусом. Найкращий захист — це дотримання гігієни і самоізоляція», — пояснив лікар.

Поліцейські штрафують за саджання картоплі та іншої городини

Із початком польових робіт та саджанням городини серед людей масово почали поширюватися усні чутки про те, що поліцейські їздять по городах і штрафують людей за те, що вони саджають картоплю чи будь-яку іншу городину в карантин. Подібні фейки поширюються в різних регіонах України. Не оминули вони й Чернігівщини. Зокрема, у нас поширюється інформація про те, що співробітники Прилуцького відділу поліції склали протокол за статтею 44-3 КУпАП (порушення правил щодо карантину людей) на осіб, які саджали картоплю. Але насправді це не відповідає дійсності. Прилуцька поліція спростувала інформацію про складання адмінпротоколу на осіб, які саджали город. Про це йшлося в повідомленні за 16 квітня на Telegram-каналі поліції Чернігівської області. Зокрема, представники поліції інформують громадян, що пріоритетом поліції залишається профілактична робота, спрямована на роз’яснення населенню правил дотримання карантину. Тож подібна інформація є фейковою. 

Валентина НАУМЕНКО 

Інші новини:


Ірис Новакова – творець неповторного солодкого мистецтва

Те, що робить ця жінка з прекрасним ім’ям Ірис – не піддається короткому  опису. Це – справжні кондитерські шедеври, втілення її фантазій та бачення навколишньої краси, які, крім прекрасного зовнішнього оформлення, відрізняються особливим смаком.

2022-02-24 16:13