Креативно. Позитивно. І тільки у Чернігові...

2020-04-19 16:46

І тільки в Чернігові — Вал-Дитинець, Антонієві печери з привидом світлого монаха, театр як монастир для своїх, ресторан з цілою бібліотекою цікавих книг і ще багато чого...

1. Вал-Дитинець у самісінькому центрі Чернігова. 

У XI сторіччі він був головним політичним і релігійним центром Чернігова — «стольного града» Чернігово-Сіверської землі і могутньою для того часу фортецею, оточеною глибоким ровом, високим земляним валом з дерев'яними стінами та вежами. 

Нині це намолене історичне місце, де розташовані два стародавні собори —  Спасо-Преображенський та Борисо-Глібський, музей-Колегіум, обласні музеї — історичний та художній —  і галерея сучасного мистецтва "Пласт-арт". Це прекрасний парк відпочинку з краєвидом на річку Десну. Саме тут стоять 12 гармат, а біля 13-ї дівчата жартома призначають побачення.

Тут три цікаві пам’ятники — Тарасові Шевченку, Іванові Мазепі та Олександрові Пушкіну. Тенісний корт, містечко білочок, літнє кафе і магазинчик чернігівських сувенірів. 

Можна замовити екскурсію у Національному заповіднику "Чернігів стародавній" (вул Преображенська, 1) https://www.facebook.com/oldchernihiv/ або у чернігівських екскурсоводів по Інтернету. Для іноземців є аудіо-гід. 

2. Спасо-Преображенський собор на Валу потребує окремої історії.

Спасо-Преображенський собор — не просто окраса Чернігова, святиня давнього Чернігово-Сіверського князівства, а й справжнє архітектурне диво. Князь Мстислав (брат Ярослава Мудрого) запросив майстрів, які були обізнані з традиціями культового будівництва в Малій Азії та Закавказзі, де на той час і були поширені подібні храми.

Він заклав названий собор на кілька років раніше, ніж його брат Ярослав Мудрий розпочав у Києві спорудження Софійського собору. А саме – десь близько 1030 року. Майже 900 років Спасо-Преображенський собор був кафедральним собором Чернігівської єпархії і центром громадського і державного життя.      

Тут  був похований місцевий чернігівський святий Ігор Ольгович і ще багато історичних осіб. У соборі чимало чудотворних ікон. І саме сюди стікається море православних паломників із багатьох країн. 

3. Цікаві для туристів і Антонієві печери. Це також видатне місце для вірян-паломників.

Антонієві печери – унікальний підземний архітектурний комплекс ХІ – ХІХ ст. у Чернігові, заснований на початку ХІ ст. батьком руського чернецтва Антонієм Печерським – одним із засновників Києво-Печерського монастиря. У стародавні часи монастир складався з порівняно невеликих підземних споруд. Це – печери, які використовувались монахами для відправлення релігійних обрядів та проживання, печерні некрополі (кимітирії) і підземні церкви. До речі, вони й сьогодні вражають відвідувачів та науковців своїми розмірами і архітектурними формами. Так, розташована біля входу в Антонієві печери церква пр. Антонія Печерського має розміри 11,7 м х 4 м, а висота храму пр. Феодосія Тотемського досягає 8 м 40 см, що майже дорівнює висоті трьохповерхового будинку (і це під землею!). 

До речі, саме тут, за легендою, можна зустріти привида-монаха. Вважається, що це на щастя! На території печерного комплексу збереглась одна із наземних споруд того часу – Іллінська церква. 

4. У Чернігові живе унікальна українська майстриня Ольга Костюченко —  вибійки, народної вишивки, лялькарства та писанкарства, член Національної спілки майстрів народного мистецтва. Займається мисткиня відродженням і розвитком чернігівських традицій. Як вона каже, її творчим осередком і кораблем по мистецькому океану зараз є «Творча майстерня Куделя» в ТРЦ «Мегацентр» (пр. Миру, 16), до якої пані Ольга набирає талановитих черніговок. До майстерні можна потрапити на майстер-класи. А також замовити ексклюзивний жіночий одяг із натуральних матеріалів, оздоблений ручною вишивкою, сувеніри, предмети інтер’єру.  Зв’язок із пані Ольгою через її сторінку у ФБ. https://www.facebook.com/helgen.ko

5. Чернігівський молодіжний театр (директор Юріій Кравчук), створений видатним режисером Геннадієм Касьяновим, із фестивалем "Грудневі театральні вечори" відомий далеко за межами Чернігова. Його ще називають "монастир для своїх" — чому так і яка в театрі дивовижна атмосфера — можна дізнатися, побувавши тут на ексклюзивних виставах.
Адреса: вул. Родимцева, 4. 

Посилання на сайт театру: www.mtch.com.ua
Посилання на Facebook театру: https://www.facebook.com/molodignytheatre/

6. На вулиці Хлібопекарській, 10 у Чернігові зберігся «Дім-корабель» (нині тут розміщується товариство "Просвіта"). Ось одна із журналістських розповідей про нього: "Будинок був споруджений за власним проектом у 1906 році відставним морським офіцером, капітаном першого рангу Григорієм Остапенком — героєм оборони Порт-Артура. Капітан марив морем і вирізнявся типовими для відставних моряків дивацтвами. Найбільше їх втілював у своєму особняку. Остапенко полюбляв влаштовувати звані вечері, щоправда, гості добиралися до господаря у вкрай екстравагантний спосіб. У парапеті балкона господар розчиняв маленькі дверцята і скидав мотузяний трап, яким гості просто з диліжансу видиралися нагору, як на справжньому судні, після чого спускалися до вітальні на перший поверх надзвичайно крутими ґвинтовими сходами, знову ж, як на справжньому судні. А ось дамам дозволялося заходити до будинку через двері".

7. Вишуканий, респектабельний і "з родзинкою" ресторан "Бібліотека" в Чернігові. Проєкт директорки й відомої чернігівської рестораторки Оксани Голубової. Прекрасний інтер’єр, смачна й вишукана кухня — з устрицями, окремим меню морепродуктів і м’ясним меню зі стейками різної прожарки, неповторними десертами. Ресторан відомий і завдяки одному з найкращих кухарів України Алексу Якутову. 

Але! Унікальність цього ресторану насамперед і в тому, що цілу стіну тут займають... книги. Багато з них принесли відвідувачі. До речі, тут можна взяти книгу додому й почитати. Чимало чернігівців так і роблять!

8. Чернігів — не тільки місто легенд (до речі, саме таку екскурсію тут можна за мовити), а й місто фонтанів! Цю свою прекрасну ідею мер Чернігова Владислав Атрошенко продовжує втілювати в життя. Оновлений світломузичний фонтан у сквері Попудренка. Алея Героїв вражає тюльпанами й фонтанами з різнокольоровими підсвітками. Сквер Богдана Хмельницького взагалі завдяки реконструкції та фонтанам став улюбленим місцем відпочинку містян. А які цікаві фонтани, і світлодіодні також, на алеї для прогулянок від готелю "Україна" до Мегацентру і далі. Молодь у захваті! Мами, тата, діти, дідусі й бабусі також.

Даруйте. Сім унікальних місць для Чернігова — крапля в морі. Цю цифру можна без проблем множити на 10!

Підготувала Людмила ПАРХОМЕНКО
Фото з Інтернету

Інші новини:


Ірис Новакова – творець неповторного солодкого мистецтва

Те, що робить ця жінка з прекрасним ім’ям Ірис – не піддається короткому  опису. Це – справжні кондитерські шедеври, втілення її фантазій та бачення навколишньої краси, які, крім прекрасного зовнішнього оформлення, відрізняються особливим смаком.

2022-02-24 16:13