Новий бюджет: отримали не те, що очікували

2020-04-19 05:19

Для початку нагадаю, що й попередній бюджет був, здається, з області «ненаукової» фантастики — за основу взяли той, за яким працював Уряд Володимира Гройсмана, й значно погіршили. А новоспечені нардепи (в турборежимі) за нього проголосували. Практично, голоси інших фракцій «Слузі народу» й не були потрібні.

Доречно сказати, що поточного року Україна повинна виплатити реально велику суму коштів (не тільки зовнішніх, а й внутрішніх боргових зобов’язань) —  19,5 мільярда доларів.

Рік ми закінчили спадом економіки і прихованою фінансовою діркою в державній (в основному, це наші з вами податки) кишені у 140 мільярдів гривень. Хоча Уряд Олексія Гончарука нам  сповіщав, що цифра значно менша — 80 мільярдів. І 2020 рік стане для всіх українців початком покращення ситуації.

Стосовно пандемії. Схоже, вона, як зазвичай прихід зими,  прилетіла в Україну з Уханю дуже несподівано! Хоча інші країни знали про неї ще з грудня минулого року... Оновлений же Кабмін тільки опановує себе. Бо замислитися є над чим. Адже пандемія одразу  оголила проблеми в багатьох сферах нашого життя-буття. І терміновий перегляд держбюджету став головним питанням дня.  І справа тут навіть не в отриманні нового кредиту МВФ (а разом з ним — гарного шансу на інші грантові програми, інвестиції та безповоротну фінансову допомогу від ЄС і тому подібне). Вся справа в тому, що терміново потрібно було створити Спеціальний фонд для боротьби з коронавірусом. Адже в попередньому бюджеті, практично, жодної копійки на різного роду епідемії, землетруси, посухи тощо —  не передбачили... 

І ось питання стало руба: приймати зміни до бюджету потрібно обов’язково!

Верховна Рада змогла проголосувати за зміни до державного бюджету лише з другого разу. Ще 30 березня для ухвалення рішення парламенту забракло трьох голосів. Та після двотижневого доопрацювання законопроекту — рішення підтримали 249 народних депутатів. Керівництво фракції «Слуга народу» заявляє, що ця версія бюджету стала результатом консенсусу. Однак чотири парламентські фракції, які голосували проти, мають низку претензій через урізані видатки на освіту, культуру та відсутність коштів від МВФ, які авансом уже закладені в бюджет.

Трохи загальних цифр: бюджет нині передбачає: доходи — 975,8 мільярда гривень; видатки — 1 266,4 мільярда гривень; граничний обсяг дефіциту — 298,4 мільярда. Згідно з цим, найбільше зросли видатки на виплату пенсій та державну програму медичних гарантій. Найбільше скорочені — на освіту та регіональний розвиток, а ним і ОТГ. Така версія бюджету не влаштувала жодну парламентську фракцію, окрім «Слуги народу» та народних депутатів від двох депутатських груп — «Довіра» й «За майбутнє». Саме завдяки їхній тимчасовій коаліції бюджет вдалося ухвалити. Тиснули на «червоне» під час голосування — «Батьківщина», «Голос», «Європейська солідарність» і «ОПЗЖ». 

Що ж, надамо слово деяким представникам цих фракцій.

Заступниця голови депутатської фракції «Слуги народу» Євгенія Кравчук: 

«Коли йдеться про урізання програм, то абсолютно всім зрозуміло — ці зміни до бюджету не можуть сподобатись. Але зараз це вже консенсусний варіант, де враховані думки комітетів, які раніше не були задоволені урізанням. Якщо б ми їх не проголосували — пенсіонери не отримали б свої надбавки до пенсій, медики — додаткові кошти до заробітних плат тощо». 
За її словами, також у змінах до бюджету тепер прописано, що політичні партії мають право відмовитись від державного фінансування не на всю каденцію, як це зараз прописано в законі, а поквартально. Відповідно, партія «Слуга народу» збирається відмовитись від державного фінансування, яке заплановано на цей рік.  

Народна депутатка від партії «Голос» Юлія Клименко:

«Це не бюджет майбутнього, а бюджет жорсткого проїдання. Є великі питання до його збалансованості, до нереальності доходів, до абсолютно політичного підходу, коли ми людям видаємо по тисячі гривень і тут же забираємо кошти на розвиток освіти, культури і місцевого самоврядування. Він абсолютно не має логіки для розвитку країни навіть до кінця 2020 року. Мені здається, що цей бюджет на 1-2 місяці, а потім ми будемо вимушені його переглядати». 

Вона підкреслила, що змінами до бюджету зрізали видатки на три основні напрямки: 7 мільярдів — із розвитку місцевих громад і по 5 мільярдів — із освіти та культури. За словами пані Клименко, зате додали до реструктуризації вугільної галузі майже 1,6 млрд. Яким чином  ми будемо її під час коронавірусу розвивати? Також жодним чином не були переглянуті видатки на силові органи і навіть були збільшені. Ми будуємо поліцейську державу, я так розумію...

Депутатка також дивується, чому у фонд боротьби із пандемією коронавірусу заклали 65 мільярдів гривень: «Наша пропозиція була — беріть рівно стільки, скільки ви можете витратити і вам необхідно на боротьбу з коронавірусом. За березень Уряд витратив на всіх рівнях (місцевих, державних) лишень 386 мільйонів гривень. Навіщо їм 65 мільярдів і скільки місяців вони будуть їх витрачати, якщо можуть витратити реально 400 мільйонів на місяць? Доречно було б виділити 5 чи 10 мільярдів, а потім знову наповнити фонд. Немає сенсу зараз морозити 65 мільярдів і забирати в освіти, наприклад, 5 мільярдів. У чому сенс? Освіта у нас повинна розвиватися, а щодо цього фонду ми не знаємо — витратимо ці кошти чи ні? І як буде з коронавірусом, і як узагалі наша медична система та Уряд зможуть швидко витрачати ці кошти на необхідне, а не просто вкрасти».

Народний депутат від партії «Європейська солідарність» Петро Порошенко: 

«Бюджет недоотримує десятки мільярдів гривень щомісячно. І гігантську діру латають не за рахунок силовиків, яким навіть додають грошей. А руйнують «Нову українську школу» (НУШ), систему профтехосвіти, культуру, вилучають фінансову підтримку в громад, позбавляючи їх ресурсу для боротьби з пандемією, скасовують децентралізацію, як одну з найуспішніших реформ. Зміни до бюджету не передбачають базове фінансування науки в університетах (мінус 400 мільйонів), програми з фінансової допомоги молодим учителям (мінус 1,5 мільярда) й частину субвенції НУШ, що мала йти на підвищення кваліфікації вчителів (трохи більше 300 мільйонів)». 

Народна депутатка від партії «Батьківщина» Юлія Тимошенко:

«Цим бюджетом влада намагається узаконити корупцію на митниці та в податковій. Сьогодні з дохідної частини бюджету вилучають майже 120 мільярдів гривень. Парламенту пропонують просто визнати їхнє зникнення, заплющивши очі на те, як саме вони зникли. Наголошую, це сума, яка, по-перше, вдвічі перевищує створення Фонду з боротьби з інфекцією та епідемією. По-друге — це половина Пенсійного фонду України за обсягом грошей».

Від чого можна радіти? По-перше. В  оновленому бюджеті збільшено фінансування Міністерства охорони здоров’я на 13,3%. Національна служба здоров’я також отримала на 21,8% більше коштів. А це якраз ті фінанси, які необхідні нашим сімейним лікарям і реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення — 87,8 мільярда гривень. Тобто лікарям другої ланки (вузьким фахівцям), а також усім нашим медичним закладам на безкоштовні обстеження, операції, медичні препарати й тому подібне. Нагадаємо — вони повинні були надійти до кожної області до початку квітня (другий етап медичної реформи). Але ще не надійшли...

По-друге. Пенсіонери (у яких пенсії не більше від п’яти тисяч гривень) — усі отримають один раз додатково тисячу гривень. Не більше й не менше. Крім того «щасливим» володарям мінімальних пенсій зроблять індексацію. Сто гривень... 

По-третє. На виконавчу владу в областях виділили більше грошей. Чернігівщині — на 8,8% (26,9 млн грн).

Чим можна обурюватися? Тим, що в бюджеті не закладено коштів на боргове агентство. Яке створили. Що будуть спеціальні, відповідальні люди, які займатимуться реструктуризацією наших боргів. Бо в нас їх  так багато, що вже кожна друга гривня має йти на борг. Це просто неймовірне навантаження на бюджет. Тому мають бути люди, які отримуватимуть за це зарплату і з яких ми зможемо спитати, як реструктуруються наші борги. 

І наостанок. Як не сумно визнавати — навряд чи цей бюджет буде виконано... 

Олександр ШИЛО
Фото с Інтернету

Інші новини:


"Сьогодні у нас новий відлік часу, і ми, попри все, рухаємося вперед"

Найкращим подарунком на нещодавній день народження для голови Чернігівської обласної ради Олени Дмитренко був прапор артилерійської бригади. "Артилеристи - справжні боги війни, - говорить пані Олена. - Я мала щастя з ними познайомитися. Наразі вони знову повертаються на бойові позиції. Це - нереальні хлопці, які щодня ризикують своїм життям, але в них зовсім немає помпезності. Немає такого: “Я - герой-захисник!" І стукання себе в груди. Амбіції - це не про них. Вони просто живуть тим, що захищають нас. Спілкуючись із такими воїнами, змінюєш свою думку про все, розумієш, наскільки у нас є круті ЗСУ-шники. І відчуваєш невимовну повагу. Бо вони просто роблять те, що мають робити, і йдуть до перемоги".

2022-08-09 16:42