Від початку року на Чернігівщині зберігається епізоотичне благополуччя

2020-04-19 05:01

Напрацювання Держпродспоживслужби Чернігівщини у 2019 році відповідним чином вплинули на  її діяльність уже в році нинішньому. Відтак протягом 1 кварталу 2020 року вдалося зберегти позитивні тенденції у напрямку забезпечення епізоотичного благополуччя на території регіону. До прикладу, епізоотична ситуація по інфекційних захворюваннях у галузі тваринництва залишається стабільною та контрольованою, і передумов до її ускладнення немає.

«Фахівці усіх структурних підрозділів, працюючи у штатному режимі, а із середини березня – у посиленому через введення карантинних обмежень, добросовісно виконували поставлені перед ними завдання, тому і можемо сьогодні говорити про результативність їхньої роботи, а значить –  про забезпечення епізоотичного благополуччя та безпечності харчових продуктів», — запевняє начальник Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області Юрій Павлішен, інтерв’ю з яким пропонуємо вашій увазі.

— Юрію Володимировичу, які фактори вплинули на те, що Чернігівщина від початку року вважається територією, вільною від небезпечних  інфекційних захворювань?

— Таких позитивних результатів вдалося досягти завдяки здійсненню ефективної профілактичної роботи і виконанню усіх завдань, передбачених планом протиепізоотичних заходів на 2020 рік. Протягом трьох місяців спеціалісти державної служби ветеринарної медицини області провели понад 3,5 мільйона щеплень, майже 3,5 тисячі лікувально-профілактичних обробок тварин, зареєстрували 472 потужності операторів ринку. Станом на 1 квітня територія Чернігівської області благополучна по гостроінфекційних хворобах тварин і птиці. Спеціалістами державних установ, що належать до структури Головного управління Держпродспоживслужби, проводиться значна робота щодо здійснення контролю і нагляду за особливо небезпечними заразними хворобами тварин. На сьогодні в області немає жодного неблагополучного пункту по африканській чумі свиней.

— А як щодо сказу, інших захворювань, зокрема домашньої птиці?

— Така ж ситуація і зі сказом. З початку 2020 року в області щеплено антирабічною вакциною понад 1270 голів великої рогатої худоби, 25936 собак та 23193 котів, 36 голів дрібної рогатої худоби та 15 коней. Не зафіксовано також жодного випадку захворювань птиці на хворобу Ньюкасла і пташиний грип.    До речі, щодо останнього: згідно з планом протиепізоотичних заходів на 2020 рік для моніторингових досліджень на грип птиці у березні було відібрано 35 проб від диких перелітних птахів та 70 проб посліду, дослідження тривають.

— Ваші фахівці не лише роблять щеплення, видають ветеринарні документи, реєструють виробничі потужності тощо. Вони також слідкують за тим, яка продукція реалізується споживачам, зокрема на агропродовольчих ринках. Чи багато порушень виявляють?

— Державні ветеринарні інспектори у результаті проведеної роботи на агропродовольчих ринках за 1 квартал цього року попередили реалізацію більше ніж 4271 кг продукції тваринного і рослинного походження, у тому числі продукції птахівництва, м’яса та м’ясопродуктів з яловичини і свинини, молока та молокопродуктів. Більша частина цієї небезпечної і неякісної продукції (а саме понад 2700 кг) була утилізована, а отже, не потрапила до споживачів і не завдала шкоди їхньому здоров’ю.  

— Одним із пріоритетних завдань, визначених Держпродспоживслужбою на рік нинішній, було запровадження системи аналізу ризиків, небезпечних чинників і контролю критичних точок НАССР. Як просувалась робота у цьому напрямку?

— Ця робота також тривала - як серед операторів ринку, котрі займаються виробництвом і реалізацією продуктів харчування, так і в тих установах, де є харчоблоки, зокрема в закладах освіти (школах, дитсадках). Вона продовжується і нині, незважаючи на карантин, адже розробка документів не вимагає умов, які б могли вважатись порушенням санітарних норм і правил. Впровадження системи НАССР – це не чиясь забаганка, а вимога законодавства. І всі повинні її дотримуватись.

— А як спрацювала Держпродспоживслужба в інших сферах своєї діяльності протягом останніх трьох місяців?

— За той період, про який іде мова, наприклад, у сфері здійснення державного нагляду за дотриманням законодавства про захист прав споживачів, ринкового та метрологічного нагляду відділом контролю у сфері торгівлі, робіт та послуг здійснено 59 перевірок суб’єктів господарської діяльності, перевірено товарів (робіт, послуг) на загальну суму  4562,2 тис. грн., забраковано товарів (робіт, послуг) на загальну суму  489,71 тис. грн.  Протягом І кварталу 2020 року відділ отримав на розгляд  85 письмових звернень, на особистому прийомі  прийнято та надано роз’яснення  72 споживачам, з урядової «гарячої лінії» та з «гарячих ліній» ОДА надійшло 20 звернень від громадян. За результатами розгляду звернень споживачам повернуто понад 57 тис. грн.

— Ваші фахівці також контролюють ситуацію у сфері дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін…

— Безперечно. Але зауважу, що цінове регулювання і контроль здійснюється лише у комунальній і фармацевтичній сферах, а також за цінами на послуги, які затверджують органи місцевого самоврядування. Протягом 1 кварталу  працівники Сектору контролю за регульованими цінами  здійснили 3 планові перевірки, за результатами суб’єкти господарювання мають повернути споживачам необґрунтовано нараховані кошти за надані послуги у сумі понад 3 млн грн. 

За цей же період  було опрацьовано звіти по 111 аптечним закладам міста та області, які беруть участь в урядовій програмі «Доступні ліки». Здійснена перевірка інформації щодо обсягу реалізованих лікарських засобів, розмірів граничних оптово-відпускних цін, закупівельних та фактичних роздрібних цін, а також розмірів застосованих торговельних надбавок на ліки, які увійшли до програми реімбурсації. До прикладу, в середньому за місяць  перевірено  168 лікарських засобів, щодо яких здійснено аналіз дотримання вимог законодавства.

Якщо в цілому проаналізувати діяльність різних підрозділів служби від початку року, в тому числі у сфері карантину та захисту рослин, насінництва і розсадництва, державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства, юридично-правового забезпечення, варто зазначити, що фахівці виконали значний обсяг роботи, яка позитивно вплинула на загальні результати діяльності Держпродспоживслужби Чернігівщини. З-поміж іншого, вони активно займались роз’яснювальною роботою у закладах освіти, громадського харчування, спілкувалися з жителями міст і сіл.

— На початку розмови Ви зауважили, що фактично із середини березня Держпродспоживслужба працює в умовах карантину, запровадження якого пов’язане із протидією поширенню коронавірусної інфекції. Як це вплинуло на характер діяльності?

— В нинішніх умовах усі структурні підрозділи Держпродспоживслужби працюють у посиленому режимі. Вони постійно перевіряють працюючі на території області агропродовольчі ринки, магазини, що реалізують продукти харчування та засоби гігієни на предмет дотримання санітарних норм і правил та виконання протиепідемічних заходів, беруть участь у мобільних групах разом з правоохоронцями, контролюють проведення знезаражень у торгових приміщеннях і, крім того, контролюють якість дезінфекцій, а також перевіряють об’єкти водопостачання і водовідведення, здійснюють лабораторні дослідження показників безпечності питної води. Особлива увага приділяється населеним пунктам, які потрапили до зони ураження коронавірусною інфекцією. Інформацію про це ми щоденно оприлюднюємо на сайті Головного управління. Тож Держпродспоживслужба Чернігівщини робить свій посильний внесок у загальнодержавну справу – протидію розповсюдженню COVID-19 і створення безпечних умов для жителів нашого регіону.

Користуючись нагодою, хочу привітати усіх зі світлим святом Воскресіння Господнього. Бажаю міцного здоров’я, миру і добробуту. Нехай Великодні дзвони розженуть тривогу у ваших душах і наповнять серця добром та надією на краще. А у ваших святкових кошиках і на родинних столах хай будуть лише безпечні продукти!

Фото і текст надані пресслужбою ГУ Держпродспоживслужби в Чернігівській області

Інші новини:


Ірис Новакова – творець неповторного солодкого мистецтва

Те, що робить ця жінка з прекрасним ім’ям Ірис – не піддається короткому  опису. Це – справжні кондитерські шедеври, втілення її фантазій та бачення навколишньої краси, які, крім прекрасного зовнішнього оформлення, відрізняються особливим смаком.

2022-02-24 16:13