Аби не з гармати по горобцях...

2020-04-10 10:43

6 квітня вступили в силу нові, більш жорсткі карантинні обмеження, які прийняв Кабінет Міністрів. Наскільки сумлінно їх будуть дотримуватися українці? Це далеко не просте запитання!

Деякі заходи всеукраїнського карантину є надмірними, бо приймались похапцем, без належного аналізу світового досвіду. На тліі неподоланого дефіциту медичних масок та захисних рукавичок запроваджені чинною владою штрафи виглядають ще більш неадекватно Тут головне, щоби коронавірус не заліз у мозок і не вийшло так, що за благими намірами буде створено ще більше перешкод і проблем для людей. 

Нагадаю. Спочаткубуло продано всі маски за кордон. Потім нас переконували, що носіння масок не потрібне. Згодом купили собі наймодніші й найкреативніші маски та провели загальнонаціональний селфі-маскарад. Далі — вони проголосували за мінімальний штраф у 17 тисяч гривень за будь-яке порушення карантину, зокрема відсутність маски у громадських місцях. Нині вони задумалися, а що ми зробили?! Можливо, спочатку варто було забезпечити всі аптеки, всі медичні заклади масками, комбінезонами, окулярами, антисептиками; навіть при вході до магазинів, лікарень.Організувати безкоштовну роздачу захисних масок і рукавичок — а потім почати штрафувати. Але точно не на 17 тисяч за одну маску!

Як показує практика — і попередні приписи масово порушувалися. Опитування населення України показало, що тільки близько половини (56%) опитаних громадян повною мірою обмежили свій вихід із дому в зв’язку з карантином. При цьому 35% респондентів обмежили свою появу на вулиці тільки частково, а 9% — зовсім не обмежували; завжди одягали маски в громадських місцях — 23%; завжди намагалися уникнути контакту з іншими людьми — 26%.

Було би помилкою розглядати порушення карантину як ірраціональний вчинок, безглузду примху. Такі дії мають своє мотиваційне підґрунтя і нерідко відбуваються цілком усвідомлено. Що стає причиною подібних вчинків?

Нові карантинні приписи вимагають обов’язкове носіння захисних масок в громадських місцях. За даними КМІС, 14% опитаних громадян взагалі їх не одягає їх, оскільки вважає, що в цьому немає необхідності. Чверть респондентів (23%) вказала, що не носить маску в громадських місцях через відсутність їх у продажу (у них цієї маски просто немає). 

Сама по собі ізоляція — сильний стрес. Уже наприкінці березня чверть (23%) опитаних охарактеризували свій емоційний стан як «напружений» або «досить напружений». І ця напруга наростатиме. Майже половина (42%) респондентів повідомила, що зможе перебувати в стінах будинку не більше п’яти днів, якщо введуть заборону виходити з дому.

Напруга неминуче провокуватиме ексцеси. У київському Гідропарку знімальні групи двох телеканалів готували матеріал про результати інспектування столичних парків на предмет дотримання карантинних обмежень. Один із чоловіків на спортивному майданчику обурився зауваженням журналістів про те, що він порушує карантин. Чоловік напав на знімальну групу і пошкодив їх техніку. Інший невідомий застосував фізичну силу по відношенню до інших журналістів.

Порушувати карантинні обмеження людей змушує не тільки стрес від ізоляції, але й нужда. На вулицях міст селяни всупереч заборонам продають овочі та зелень зі своїх городів. Намагаються якось викручуватися і виживати дрібні підприємці, яких карантин змусив закрити бізнес. Не дивно, що кожен п’ятий опитаний (19%) висловився проти застосування штрафів по відношенню до тих, хто порушив карантин.

Крім того соціологи показали, що у більшості респондентів грошових заощаджень вистачить не більше, ніж на місяць. Уже сьогодні економічні наслідки карантинних обмежень турбують українських громадян більше, ніж сама епідемія. Невдоволення людей своїм матеріальним становищем стає джерелом недовіри і критики стосовно  влади. У тому числі — до тих рішень, які спрямовані на протидію епідемії.

Як сприймуться нові карантинні обмеження? Чи буде почутий заклик залишатися вдома? Чи стане це для українців імперативом у повсякденному житті? Досвід боротьби з коронавірусом показав: для успіху карантинних заходів важлива солідарність суспільства. А вона, в свою чергу, неможлива без довіри до влади.

В Україні населення схильне не довіряти владі й тому, що вона говорить. Тільки 21% опитаних громадян вважає, що влада дає об’єктивну картинку з приводу масштабів епідемії. Інші або вважають, що влада перебільшує масштаби епідемії або її применшує. Відсутність ефективної комунікації, дезорієнтація населення, домінування установки, що правду приховують, породжують панічні настрої, призводять до ексцесів. Наочний приклад тому — те, що трапилося в Нових Санжарах.

Щоб успішно протистояти епідемії, українська влада повинна продемонструвати кращі ділові й моральні якості. І в першу чергу — етику самообмеження. Тільки в цьому випадку вона може розраховувати на розуміння і солідарність громадян. Інакше  критична ситуація у зв’язку з епідемією і економічною рецесією посилить кризу довіри до влади. 

І наостанок. Особисто — прихильник відповідальності всіх за порушення умов карантину. Але відповідальність повинна бути адекватною і симетричною! Нагадаю, нині мінімальна зарплата — 4723 гривні, а мінімальна пенсія — 1889 гривень!

Доречно також нагадати, що штраф за розпивання спиртних напоїв у громадських місцях — аж 17 гривень, за підпал стерні,очерету — аж 170 гривень. І вже кілька років ні Уряд, ні МВС не вимагають їх перегляду і не вносять зміни до цих законів, щоправда,  не так часто за це й штрафують!

Тому наші люди 17 тисяч намагатимуться не платити в жодному разі. А  «відмазки» вигадувати — ми справжні майстри! «Вишенька на тортику» першого дня посиленого карантину: найвинахідливішими були дві дівчини з повідцем, які сказали, що їхня собака втекла до парку і їм треба її знайти. При цьому — вони навіть цінник не зняли з повідця!

Отже, не забуваємо про війну! Миємо руки та змащуємо кулемети! Слава Україні! 

Олександр ШИЛО
Фото з Інтернету

Інші новини:


Ірис Новакова – творець неповторного солодкого мистецтва

Те, що робить ця жінка з прекрасним ім’ям Ірис – не піддається короткому  опису. Це – справжні кондитерські шедеври, втілення її фантазій та бачення навколишньої краси, які, крім прекрасного зовнішнього оформлення, відрізняються особливим смаком.

2022-02-24 16:13