7 лайхаків як зберегти психіку здоровою на карантині

2020-04-05 17:39

Щоб якомога ефективніше допомогти собі, спочатку дослухайтеся до себе й спробуйте відчути, що непокоїть саме вас. Часто ми заражаємося чужими емоціями, пропускаємо через себе не свої проблеми. Особливо зараз, коли з усіх екранів тільки й чуємо, як хтось десь страждає, а з повідомлення про смерті від коронавірусу починається будь-який випуск новин.

Варто знати, що таке багаторазове повторення нехай навіть дійсно тривожної інформації робить її просто вражаючою і лежить в основі механізму поширення чуток, навіювання і, зрештою, пропаганди. Про це знають навіть студенти-психологи або соціологи, та й чи не кожен із нас має власний досвід такого “інфікування” чужими думками й емоціями. 

Не будемо зараз розмірковувати над тим, кому вигідна нинішня ситуація  і чи справді коронавірус є таким небезпечним, а чи ми усі мимоволі стали жертвами інфодемії (зараження інформацією). Головне завдання зараз — зберегти власне фізичне і, що не менш важливо, — психічне здоров’я, адже воно — запорука міцного імунітету, можливості не піддатися паніці, не втратити душевну рівновагу.

Отже, замисліться наодинці із собою, що у ситуації карантину завдає вам клопоту найбільше: страх захворіти, ситуація невизначеності, страх втратити роботу, відчуття безпорадності, тривога за дітей, які позбавлені спілкування з однолітками. Адже від кількох клієнтів, які звернулися із скаргами на тривогу і безсоння, мені довелося чути, що взагалі-то із настанням карантину у них у житті мало що змінилося. Бо вони, наприклад, працюють віддалено, діти вже дорослі, захворіти не бояться, бо дотримуються правил запобігання інфекції. Але, мовляв, як наслухаєшся, що у світі робиться, як люди страждають, то як можна бути спокійним.

Так от, не думайте про світ взагалі. Як казав один мудрець, нікому не буває так добре або так погано, як вам здається. Визначтеся із власними тривогами. Намагайтеся сформулювати відчуття якомога більш точно. Уникайте формулювань: важко на душі, погано, некомфортно. Із власного досвіду скажу: у багатьох дискомфорт викликає зміна звичного укладу життя, причому не із власної волі. На другому місці — невизначеність: коли й чим усе закінчиться. Декого дратує обмеження їхніх свобод, наприклад, вільного пересування, хтось нарікає на те, що довелося скасувати плани, поїздки, відпустки. Усвідомте це, можете навіть записати. Так ви будете бачити лише одну, власну проблему, а не переживати за щось абстрактне.

Далі — знайдіть у стані нинішнього лок-дауну щось хороше: у вас з’явилося багато вільного часу, ви нарешті змогли виспатися, вам не треба весь час кудись бігти, у місті зникли затори, під приводом карантину можна відмовитися від непотрібних зустрічей, можна нарешті переробити багато справ, до яких ніяк не доходили руки. Та навіть те, що під вашими вікнами більш не збирається зграя галасливих підлітків — уже позитив. Отже, сконцентруйтеся на цих перевагах самоізоляції. 

Якщо ви погано витримуєте ситуацію невизначеності, це в вас говорить не що інше, як звичка усе контролювати, котра дуже заважає вам у звичному житті. Напевно, ви звикли вважати, що все тримаєте під контролем — дітей, чоловіка, сусідів, або робили це на підсвідомому рівні. А тут раптом від вас нічого не залежить, і земля немов визлизає з-під ніг. Для таких гіпервідповідальних, контролюючих людей карантин — гарна можливість усвідомити цю рису свого характеру і потренуватися відпускати ситуацію, плисти за течією. Це так само корисно для здоров’я.

Але навіть психічно стійкі особистості непевно почуваються у неструктурованому часі. Тому кілька порад.

  1. Обмежте до мінімуму час на читання новин. Фільтруйте інформацію. Особливо про коронавірус. 
  2. Складайте звечора детальний план на наступний день. Намагайтеся дотримуватися плану погодинно, наприклад: сніданок, читання книги, прибирання, фізичні вправи, вивчення мови. Ви будете здивовані, як багато ви встигаєте зробити.
  3. Намагайтеся підтримувати фізичну форму: гімнастика, йога, прогулянки за можливості.
  4. Почніть вести щоденник або записувати власні враження, спогади, переживання. Можливо, по закінченні самоізоляції ви станете автором бестселлеру.
  5. Спілкуйтеся із близькими та друзями, підтримуйте їх.
  6. Будьте оптимістом, сприймайте карантин як випробування, уявіть себе розвідником, котрий виконує важливу місію. Невже ви з нею не впораєтеся? Зрештою, такі випробування загартовують.
  7. Пливіть за течією — дозвольте собі робити те, що хочеться. Психологи вважають це найкращим вітаміном для душі. Якраз настав час, аби виспатися, подивитися улюблений серіал, погратися з дітьми, не почуваючись винуватим за бездіяльність. І отримати порцію гормону щастя, що зміцнює імунітет.

Олена САВИНОВА,
психолог, психотерапевт, спеціалізується на терапії кризових станів та міжособистісних стосунків 

Інші новини:


​​​​​​​Секрет високоточної зброї від стресу та відновлення жіночого здоров’я після ударів війни – від відомих лікарів Василя Отрошка й Олексія Казакова

Відомий проєкт видання "Деснянська правда"  – ДП Кава – відновився в повному форматі. І 16 червня в готелі "Придеснянський", який гостинно відчинив  свої двері для такого заходу, зібралися наші пані та панянки, успішні в багатьох сферах діяльності на Чернігівщині.

2022-06-27 12:21