Спростовуємо фейки

2020-03-30 07:46

Після запровадження в Україні карантину через загрозу коронавірусу країною почали поширюватися найрізноманітніші фейки на тему пандемії та коронавірусної інфекції COVID-19. Вони з’являлися в батьківських, шкільних чатах. Так українців похилого віку залякували тим, що шахраї, перевдягнені в лікарів у захисних костюмах та «спеціалістів із санітарної обробки приміщень», ходитимуть по домівках і під приводом перевірки літніх людей на коронавірус нібито присиплятимуть господарів і обкрадатимуть помешкання.

Ходять чутки, що карантин триватиме й літом і школярі повернуться за парти аж у вересні. Розповсюджувався фейк, що вночі над містом літає вертоліт і розпилює дезінфікуючу речовину. А між батьками активно поширювалося оголошення про сувору заборону виходити з дітьми на вулицю під час карантину. При цьому батьків залякували штрафами і позбавленням волі. 
Подібна інформація викликає серед населення паніку, страх і розхитує атмосферу всередині суспільства. На Чернігівщині поліція поки що не фіксувала якихось випадків із злочинцями, що вдерлися в домівку під приводом медиків. Спростовуються фейки про вертоліт і штрафи для батьків. Хоча певні правила щодо прогулянок із дітьми є. Про них буде далі. 

Правоохоронці просять мешканців бути вкрай обачними і не відчиняти двері підозрілим особам. Не соромитися перевіряти у них документи і в разі потреби кликати на допомогу сусідів або дзвонити у 102. А ще ставитися критично до інформації в Інтернеті із сумнівних джерел. І будь-які оголошення чи новини перевіряти на офіційних сайтах.

— Довіряти треба лише перевіреним ЗМІ або споживати інформацію виключно з офіційних джерел. Будь-яку підозрілу інформацію зараз швидко спростовують державні установи, до компетенції яких це належить, або ЗМІ. Тому радимо слідкувати за каналами комунікації органів системи МВС. Зокрема, поліції. Можуть стати в нагоді й повідомлення Міністерства охорони здоров’я України. До речі, поліція Чернігівської області представлена в усіх популярних соціальних мережах, має власний сайт. Нам можна написати в соцмережі або подзвонити на лінію 102 і отримати відповідь на своє запитання. Також радила би громадянам, якщо є можливість, залишатися вдома на період карантину. Працювати дистанційно. Дотримуватися рекомендацій МОЗу про убезпечення себе від коронавірусу. Особисто я маю бути на роботі в поліції. Але, щоб мінімізувати контакти з людьми,  пересіла на велосипед. А при виході з дому обов’язково користуюся засобами захисту, — говорить речниця поліції Чернігівської області Юлія Ковтун

Чи можна гуляти з дітьми під час карантину і як правильно це робити, ми поцікавилися у лікаря-педіатра дитячої поліклініки №1 Тетяни Степаненко.  

— Завжди повинен бути здоровий глузд. Виходити на вулицю з дітьми, щоби вони подихали свіжим повітрям, можна і треба, але при цьому слід уникати скупчення людей. Не ходіть людними місцями, ні з ким надворі не спілкуйтеся, оминайте дитячі майданчики. Не просто ж так зачинили дитячі садочки. А для того, щоби наші діти уникнули тісного контакту. На канікулах мало хто хворіє. Гуляючи на свіжому повітрі, тримайтеся на відстані від інших людей. На жаль, не всі ставляться до карантину відповідально. Іноді біля магазинів можна побачити компанію підлітків, які сидять, палять цигарки. А батьки мали би пояснити дітям загрозу хвороби і навчити їх відповідальності. Найкраще — виїхати за місто на природу, де будете тільки ви й дитина. Виходячи на вулицю, спускайтеся сходами, не торкайтеся перил, дверних ручок, не дозволяйте дитині натискати на дверні кнопки чи в ліфті. Після прогулянки обов’язково помийте руки з милом теплою водою, обробляйте їх антисептиком. Робіть вологе прибирання, провітрюйте приміщення. Дотримуйтеся здорового способу життя, щоби зміцнити імунітет, — пояснила лікар-педіатр.

Тож будьте обачними, не довіряйте інформації з неперевірених джерел і в жодному разі не поширюйте її самі. Не забувайте, що за це може бути адміністративна або ж кримінальна відповідальність. А інформацію про поточну ситуацію із розповсюдженням коронавірусу уточнюйте на офіційних сторінках Міністерства охорони здоров’я України та інших державних установ.

Валентина НАУМЕНКО
Фото з архіву Юлії Ковтун

Інші новини:


Чернігівщина – читаюча область

Це напевно знає директорка Чернігівської дирекції АТ «Укрпошта» Олена Дорошенко, адже вже котрий рік поспіль Чернігівська дирекція тримає дуже високий інтегральний показник за різними позиціями і перебуває в п’ятірці кращих.

2022-01-24 10:17