Відтепер тести на COVID-19 робитимуть у Чернігові

2020-03-26 13:15

У Чернігові на базі ДУ «Чернігівський обласний лабораторний центр» МОЗ України запрацювала сучасна лабораторія для проведення ПЛР-тестів. Це дає змогу досліджувати та визначати РНК-вірус на місці, не відправляючи зразки до столиці, що суттєво економить час. Запуск обладнання пройшов у вівторок на цьому тижні, а міні-презентація для підприємців, які зібрали кошти на закупівлю обладнання, відбулася в середу. 

Цей апарат був придбаний з моєї ініціативі, я звернувся до підприємців – друзів, колег, партнерів, перерахував свою місячну заробітну плану – 40-45 тисяч гривень, – сказав під час цієї зустрічі голова Чернігівської ОДА Андрій Прокопенко. – Відгукнулися люди не байдужі. Це, зокрема, депутат обласної ради, підприємець Валерій Куліч, Чернігівський міський голова Владислав Атрошенко, Алекс Лисситса (ІМК), Віктор Мурай («Слов’янські шпалери»), Український аграрний холдинг. Тепер тести можемо робити в Чернігові. До цього зразки відвозилися до столиці в лабораторний центр МОЗ. Щодо методики: якщо у лікарів є обґрунтована підозра на коронавірус – беруться зразки, привозяться сюди, встановлюється діагноз. Я хочу від нас усіх передати документи на цей апарат і додаткове обладнання. 

За словами Андрія Прокопенка, це обладнання німецького виробництва, що коштує 645 тисяч грн. Потрібну суму було зібрано буквально за один день. «Великий плюс у тому, що держава забезпечує нас ПЛР-тестами», – додав голова Чернігівської ОДА. Наразі наша область має 1800 тестів. Директор ДУ «Чернігівський обласний лабораторний центр» МОЗ України Микола Донець від колективу та від всієї громади області подякував підприємцям за таку важливу ініціативу. Він додав також, що тестування буде безкоштовним, але проводитиметься за потреби, якщо це доцільно за медичними показниками. 

Це важливий момент, і людям треба розуміти, що тестування не залежить від вашого бажання, – коментує подію меценат Валерій Куліч: – Дослідження відбуватиметьсяся виключно за призначенням лікарів за умови підозри на наявність коронавірусу. В умовах епідемії по-іншому не можна. Моя порада всім жителям Чернігівщини – дослухатися фахівців. Бо коли подивишся інформаційне поле – ситуацію коментують люди, які не мають стосунку до медицини і тим паче – вірусології. Я хочу подякувати Андрієві Леонідовичу за його ініціативу. Сьогодні ми отримуємо багато пропозицій: а давайте маски купувати чи щось інше. Вважаю, треба закривати найбільш болючі потреби, що дасть можливість припинити розповсюдження вірусу. 

Алекс Лисситса, генеральний директор ІМК:

– Думаю, нам усім треба заспокоїтися, ми всі розуміємо, що ситуація непроста. І ті новини, які надходять з Італії чи Іспанії, не дозволяють нам зупинятися. Але ті заходи в Україні, які були прийняті, якими би болісними не були, але вони правильні. Так, у нас є проблеми з системою охорони здоров’я. Деякі з лікарень у більш жахливому стані, ніж українські в’язниці. Зараз не час когось винуватити, кидати камінням. Це приклад, як бізнес із владою і медиками об’єдналися задля того, щоби допомоги Чернігівщині. І в кожній області України є свідомий бізнес, який допомагає свідомій медицині. І у нас є шанс вийти з цієї кризи. На цьому треба сконцентруватися. Ситуація не є безнадійною, але вона надзвичайно серйозна. Треба зберігати спокій і суворо дотримуватися правил безпеки. 

Віктор Мурай, директор Корюківської фабрики «Слов’янські шпалери»: 

– Ми не можемо залишатися осторонь, тому що це дійсно виклик, який диктує нам час. П’ять років тому ми не могли подумати, що підприємство, яке виробляє шпалери для затишку, для комфорту, почне купувати бронежилети й каски для наших робітників. Мабуть, ще 3-4 місяці тому ніхто не міг подумати, що ми будемо купувати якесь лабораторне обладнання для виявлення вірусу. Того, до чого закликає влада, лікарі, – треба дотримуватися. Нам важко, як і всім. Підприємство зупинилося, бо там працює 600 людей, у яких є родини, діти. На сьогодні здоров’я людей важливіше, аніж бізнес-інтереси. Переживемо цю ситуацію, карантини, а потім задовольнимо всі потреби у шпалерах. Головне – аби не було паніки. 

Коли журналісти запитали в Миколи Донця про прогнози на найближчі дні, він зауважив: «Таких прогнозів вам ніхто не дасть. За нашими даними, пік захворюваності буде тижнів через два з половиною. А  наступного тижня, якщо підтвердиться італійський чи іспанський сценарій, можливо, буде сплеск». Нове обладнання дозволяє за зміну – 6 годин – зробити 12 тестів. За потреби в Центрі обіцяють запровадити ще одну зміну чи більше. Тоді в Чернігові оброблятимуть 26 тестів за добу. 

Про наступні кроки, заплановані в області для попередження епідемії, розповів Андрій Прокопенко: «Є два тендери на закупівлю апаратів штучної вентиляції легенів. Це вже за обласні кошти. Далі – є потреба у мобільному рентгенапараті для дитячої обласної лікарні. Вирішили, що потрібно його придбати. На певний час він буде встановлений у інфекційному відділені, а далі переміщений в основний корпус. Крім того закуповуємо дезрозчини, засоби індивідуального захисту для лікарів. За бюджетний кошт ми можемо купувати лише сертифіковані речі. Робимо все можливе, аби вберегти жителів Чернігівщини». 

Вікторія СИДОРОВА
Фото Віктора КОШМАЛА

Інші новини:


Ірис Новакова – творець неповторного солодкого мистецтва

Те, що робить ця жінка з прекрасним ім’ям Ірис – не піддається короткому  опису. Це – справжні кондитерські шедеври, втілення її фантазій та бачення навколишньої краси, які, крім прекрасного зовнішнього оформлення, відрізняються особливим смаком.

2022-02-24 16:13