Підприємці та депутати рятують Чернігівщину: німецька лабораторія, придбана за їхні кошти, тестуватиме на коронавірус

2020-03-26 09:06

20 березня відбулася двадцять друга – позачергова – сесія Чернігівської обласної ради сьомого скликання. Планова мала пройти 18 числа, проте була відмінена з-за карантину. Однак під час неї мали розглядатися важливі питання щодо фінансування медичних закладів Чернігівщини у розрізі реформи, черговий виток котрої набере чинності з 1 квітня. Без вирішення цих питань, повноцінне функціонування багатьох медичних установ області було б під загрозою. Також важливим фактором, що спонукав депутатів зібратися на сесію, є необхідність вжити заходи по протидії розповсюдженню епідемії коронавірусу COVID-19.

Сесії передувало засідання президії, в ході якого були визначені питання, що мають бути розглянуті протягом пленарного засідання обласної ради. Його провів очільник обласної ради Ігор Вдовенко. Слід зазначити, що засідання президії відбулося з дотриманням низки обмежень задля уникнення ризиків розповсюдження небезпечної гострої респіраторної інфекції COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2. Задля цього в облраді були дотримані всі необхідні карантинні та дезинфекційні заходи з метою створення безпечних умов для роботи учасників сесії, які пройшли медичний огляд та температурний скринінг, а також були забезпечені засобами індивідуального захисту.

Перед початком роботи над узгодженням питань порядку денного майбутнього пленарного засідання присутні хвилиною мовчання вшанували пам’ять старшого сержанта 58-ої окремої мотопіхотної бригади Збройних сил України імені гетьмана Івана Виговського 25-річного Володимира Черненка родом із Новгород-Сіверського району. Він загинув у зоні проведення ООС під час ворожого обстрілу на Луганщині 3 березня цього року.

В ході роботи президії до порядку денного сесії було запропоновано включити 15 проєктів рішень – усі так чи інакше дотичні до медичної сфери області. Найважливіші з них стосувалися забезпечення фінансування комунальних некомерційних підприємств та комунальних закладів охорони здоров’я Чернігівської обласної ради в умовах впровадження з 1 квітня 2020 року реформи фінансування системи охорони здоров’я, а також питання стосовно протидії поширенню коронавірусу COVID-19.

Загалом, народні обранці на президії підтримали винесення всіх проєктів рішень на сесію. Невеликі дискусії викликало лише внесення на розгляд сесії змін до Цільової соціальної програми розвитку цивільного захисту Чернігівської області на 2016-2020 роки для запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19) на території області.

Переходячи до розгляду позачергової сесії, слід зазначити, що й тут було дотримано низки заходів запобігання розповсюдженню коронавірусу. До всіх тих запобіжних дій, які були зроблені ще перед президією та повторені безпосередньо перед пленарним засіданням, додалось іще й явне обмеження кількості учасників. До залу засідань пустили лише депутатів, представників обласної адміністрації та журналістів. Усі мали перебувати в медичних масках та пройти температурний скринінг і дезінфекцію рук. Попри те, що присутні були далеко не всі народні обранці, кворум таки зібрався. За що слід висловити подяку тим депутатам, які на перше місце поставили свій обов’язок перед людьми, та особисто голові Чернігівської обласної ради Ігореві Вдовенку, котрий у короткий термін зміг організувати позачергове засідання.

Один із тих народних обранців, що відповідально поставилися до виконання своїх обов’язків і прибули на сесію, Валерій Куліч дав журналістам короткий коментар:

«Згідно з Законом про медичну реформу, з 1 квітня передбачено зміни у фінансуванні медичних закладів. Тож маємо важливі питання з точки зору необхідності прийняття їх зараз. Адже наші лікарі в деяких медзакладах можуть у цій ситуації з 1 квітня залишитися без заробітної плати, якщо ми не приймемо відповідні зміни, – зазначив він. –  Тому було прийнято рішення провести сесію виключно з медичного блоку питань для того, щоби в жодному разі не блокувати фінансування медичних закладів. Тим більше у ситуації, яка склалася сьогодні в країні».

І справді, це була скорочена сесія, де два найголовніші питання виносилися в самий її початок. Найперше, більшістю голосів депутати затвердили обласну «Програму розвитку, підтримки комунальних закладів охорони здоров’я Чернігівської обласної ради та надання населенню медичних послуг понад обсяг, передбачений Програмою державних гарантій медичного обслуговування населення на 2020 -2021 роки».

Цей документ розроблений Управлінням охорони здоров’я облдержадміністрації з метою підтримки комунальних закладів охорони здоров’я області в умовах упровадження нової моделі ведення господарської діяльності, збереження кадрового потенціалу медичної галузі, покращення обслуговування населення у всіх видах спеціалізованої медичної допомоги, незалежно від їх віку, статі та соціального статусу.

Тож для забезпечення повноцінного функціонування низки комунальних некомерційних підприємств та комунальних закладів охорони здоров’я, поліпшення якості й доступності надання спеціалізованої медичної допомоги населенню області, створення сприятливих умов для здійснення модернізації матеріально-технічної бази закладів охорони здоров’я передбачено виділення коштів із обласного бюджету. Орієнтовний обсяг фінансування обласної Програми становить 366967,6 тис гривень та може корегуватися під час її виконання. Така сума для бюджету Чернігівщини дуже значна. Саме тому, коментуючи це питання, Ігор Вдовенко наголосив:

«Прийняттям даної програми депутати обласної ради спільно з органами виконавчої влади анонсували наміри залучити для її виконання 366 967,6 тис грн».

Для здійснення заходів, запланованих на цей рік, передбачається залучити 180867,6 тис грн. Серед пунктів, які планується виконати в ході реалізації Програми, — придбання 13 санітарних автомобілів для центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, дооснащення медичних закладів необхідним медичним обладнанням та апаратурою, створення безпечних і комфортних умов для надання медичної допомоги, перебування персоналу та пацієнтів у медичних закладах тощо.
Друге питання порядку денного – проєкт рішення „Про затвердження обласної Програми з діагностики та лікування на території Чернігівської області інфекції, викликаної COVID-19, на 2020 рік” — обговорювалося депутатами близько 40 хвилин. Та все ж було прийнято. Її орієнтовний обсяг становить 117150,0 тис гривень та може корегуватися під час її виконання. Поки що цих коштів у бюджеті немає, та саме для того, аби їх знайти, й була затверджена Програма.

«Без прийняття цієї програми будь-які скерування коштів на подолання цієї інфекції – неможливі. Тому вона і прийнята, – зазначив начальник обласного управління охорони здоров’я Петро Гармаш. – Ми як медики очікуємо, що з деяких питань будуть зняті кошти і виділені на цю нагальну проблему».

За його словами, Програма діагностики та лікування інфекції, викликаної коронавірусом, має три основні напрями: придбання засобів індивідуального захисту, оновлення обладнання та матеріальні стимули для медпрацівників.

Також стало відомо, що в Чернігові з’явиться власна лабораторія, здатна проводити тестування в тому числі й на коронавірус. І бюджетні кошти на її придбання не витрачатимуть. Про це в ході засідання розповів присутнім очільник Чернігівської обласної державної адміністрації Андрій Прокопенко. Коментуючи це журналістам, він розповів, що до придбання такого обладнання жителям Чернігівської області, в яких раптом виникла потреба перевіритися на наявність COVID-19, довелося би чекати результатів аналізів близько 2-3 діб. Адже їх матеріали на обстеження відправляли би до Києва. Тепер же Чернігівщина матиме своє сучасне, точне німецьке обладнання для виявлення вірусів.

«Воно здійснює діагностику за принципом полімеразної ланцюгової реакції. Це найбільш сучасний золотий стандарт у дослідженнях. – сказав Андрій Прокопенко. – Є стовідстокова гарантія і стовідсотковий кінцевий результат».

За його словами, лабораторія коштує 645 тисяч гривень, і поки б обласна рада пройшла всі процедури, аби мати змогу придбати таке обладнання, його могло би вже просто не бути. Тому Андрій Прокопенко вирішив звернутися по допомогу до підприємців. Для початку виділив власну зарплату за місяць – 45 тис грн, а далі звернувся до великих підприємців Чернігівщини. Допомогли з придбанням лабораторії також депутат обласної ради Валерій Куліч та Чернігівський міський голова Владислав Атрошенко.

Коли обладнання приїде в Чернігів, його передадуть обласному лабораторному центру. За словами голови ОДА, тести на коронавірус, якщо до того будуть показання, робитимуть безкоштовно.

Повертаючись до порядку денного засідання сесії обласної ради, варто відзначити ще одне нагальне питання. Задля збереження спеціалізованих медичних закладів Придесення депутатами було прийнято Звернення Чернігівської обласної ради до Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Міністерства охорони здоров’я України та Національної служби здоров’я України стосовно реформування фтизіатричної служби.

В ньому, зокрема, зазначається, що контрактування НСЗУ протитуберкульозної служби становитиме тільки 20 відсотків від фінансування у 2018-2019 роках. Ця ситуація призведе до руйнації служби та масового вивільнення кваліфікованих фахівців, а решта буде отримувати мінімальну заробітну плату за умови збільшення обсягів їхньої роботи. Народні обранці акцентують увагу на тому, що подібна ситуація негативно вплине на боротьбу з небезпечними туберкульозними вірусами й на загальний стан епідеміологічної ситуації в області, котра й так займає одне із перших місць у державі з цього захворювання.

Враховуючи зазначені фактори, у Зверненні депутати зазначили дві ключові пропозиції. По-перше, залишити у 2020 році фінансування протитуберкульозної служби за рахунок субвенції з державного бюджету. По-друге, встановити «пільговий період» для переходу фтизіатричної служби на нові умови фінансування, під час якого відпрацювати реальну структуру і вартість пакету «Діагностика та лікування дорослих і дітей з туберкульозом». І, звичайно ж, депутати та вся громадськість області сподіваються, що до їхнього прохання обов’язково дослухаються.

Підбиваючи підсумки пленарного засідання позачергової сесії Чернігівської обласної ради, її голова Ігор Вдовенко подякував депутатам за плідну роботу. Також зазначимо: оскільки в ході засідання виникли зауваження та дискусії стосовно розподілу ресурсів по області, було протокольне доручення ОДА про щоденне інформування обласної ради з приводу  розподілу засобів захисту, медичного обладнання, тест-систем між громадами, районами Чернігівщини в умовах дії карантину.

За матеріалами сесії підготував Дмитро ПАВЛЕНКО
Фотографії з сайту Чернігівської обласної ради

Інші новини:


"Сьогодні у нас новий відлік часу, і ми, попри все, рухаємося вперед"

Найкращим подарунком на нещодавній день народження для голови Чернігівської обласної ради Олени Дмитренко був прапор артилерійської бригади. "Артилеристи - справжні боги війни, - говорить пані Олена. - Я мала щастя з ними познайомитися. Наразі вони знову повертаються на бойові позиції. Це - нереальні хлопці, які щодня ризикують своїм життям, але в них зовсім немає помпезності. Немає такого: “Я - герой-захисник!" І стукання себе в груди. Амбіції - це не про них. Вони просто живуть тим, що захищають нас. Спілкуючись із такими воїнами, змінюєш свою думку про все, розумієш, наскільки у нас є круті ЗСУ-шники. І відчуваєш невимовну повагу. Бо вони просто роблять те, що мають робити, і йдуть до перемоги".

2022-08-09 16:42