Відпустки на час карантину

2020-03-23 10:49

В Україні на даний час діє старий Кодекс законів про працю України, прийнятий ще в 1971р. за часів УРСР…

Хоча в нього постійно вносяться зміни та доповнення, але очевидно, що він не відповідає вимогам сьогодення. Проте прийняття нового закону ще не відбулось, тому спробуємо розібратись, чим законодавство України може допомогти громадянам під час карантину.

Відповідно до Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», карантин – адміністративні та медико-санітарні заходи, що застосовуються для запобігання поширенню особливо небезпечних інфекційних хвороб; карантин встановлюється та відміняється Кабінетом Міністрів України.

Стаття 2 Закону України «Про відпустки» визначає, що право на них мають громадяни України, які перебувають у трудових відносинах із підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, виду діяльності та галузевої належності, а також працюють за трудовим договором у фізичної особи.

Стаття 25 вищезазначеного Закону визначає, що відпустка без збереження заробітної плати надається матері або іншій особі, як доглядає за дитиною до 14 років на період оголошення карантину на відповідній території.

Законодавством визначено коло осіб, яким може надаватися відпустка без збереження заробітної плати на період оголошення карантину. До таких осіб можуть входити мати, батько, баба, дід, інші родичі, які доглядають за дитиною, особа, яка усиновила дитину, особа, яка взяла під опіку дитину, один із прийомних батьків, один із батьків-вихователів. 

Слід звернути увагу, що період, на який встановлено карантин, має бути підтверджений документально. Запровадження карантину оголошується органами місцевого самоврядування. Загальноосвітні навчальні заклади у зв’язку з цим видають накази про призупинення навчального процесу.

На практиці документами, що підтверджують запровадження карантину, для працівників, які хочуть оформити відпустку без збереження заробітної плати, можуть бути довідки з навчальних закладів або копії наказів про призупинення навчального процесу.

Ще один варіант отримати відпустку, щоби доглядати за дитиною, є використання свого права, яке закріплено у ст. 26 Закону України «Про відпустки» і полягає у наданні відпустки за сімейними обставинами та з інших причин працівнику. Така відпустка надається без збереження заробітної плати на період, обумовлений угодою між працівником та власником або уповноваженим ним органом, але не більше 15 календарних днів на рік.

Суттєвими гарантіями при наданні відпусток без збереження заробітної плати є те, що на час їх надання за робітником зберігається його посада, а час перебування в таких відпустках зараховується до робочого стажу, що не позбавляє права на щорічну основну відпустку.

Слід відзначити, що відпустка без збереження заробітної плати на період карантину дає можливість батькам та іншим особам, які здійснюють догляд за дитиною, перебувати з нею під час карантину на законних підставах, але заробітну плату працівники у цей час не отримають.

Також, є  варіант реалізації свого трудового права на використання оплачуваної щорічної або «додаткової» відпустки. При цьому, згідно з ч. 13 ст. 10 Закону «Про відпустки», передбачено категорії осіб, яким щорічні відпустки надаються в будь-який зручний для них час. Іншим працівникам оплачувані відпустки та відпустки інших видів (нещорічні) поза графіком відпусток можуть бути надані лише за згодою роботодавця.

Слід також додати, що коронавірус – це не якесь відволікання населення від проблем, а реальна загроза, тому не слід недооцінювати даний стан речей.

Анрій ЖИДКИЙ, приватний адвокат

Інші новини:


​​​​​​​Секрет високоточної зброї від стресу та відновлення жіночого здоров’я після ударів війни – від відомих лікарів Василя Отрошка й Олексія Казакова

Відомий проєкт видання "Деснянська правда"  – ДП Кава – відновився в повному форматі. І 16 червня в готелі "Придеснянський", який гостинно відчинив  свої двері для такого заходу, зібралися наші пані та панянки, успішні в багатьох сферах діяльності на Чернігівщині.

2022-06-27 12:21