Коронавірус «закриває» кордони

2020-03-23 08:37

Через світову пандемію коронавірусу Україна закрила кордони та повітряний простір. Призупинила автобусне, залізничне сполучення, скасувала авіарейси. До країни заборонено в’їзд іноземцям.

Отож як повернути гроші за невикористану путівку, тим, хто вирішив перестрахуватися й залишитися вдома? А ще цікавилися у представника влади, як пандемія вплинула на туристичну галузь Чернігівщини?

Наталія НОГАЧ директор туристичної компанії «Гарантія Тревел»:

— Нині спостерігаємо традиційну реакцію — значне зменшення кількості бронювань. У зв’язку з останніми подіями та рішенням офісу Президента, з 17 березня Україна повністю обмежує пасажирське авіасполучення. У тому числі й залізничне та автобусне сполучення. Тому всім, хто оформив тури на ці дати, туроператори дозволили перенести свої подорожі на інші дні, після 15 квітня. Наразі всі оператори організовують повернення своїх туристів до України. Щодо літніх напрямків — Туреччина, Чорногорія, Греція, Кіпр — істотного ж зниження цін поки що не спостерігаємо. Але нині ціни на ці напрямки нижчі, ніж будуть улітку. Це пов’язано з акціями раннього бронювання від готельєрів та туроператорів. Наш прогноз: щойно динаміка вірусу піде на спад, люди знову почнуть планувати відпочинок і активно купувати тури. І гадаю, що ціни будуть вищі, ніж зазвичай, щоб покрити сьогоденні збитки. Ще кілька днів тому чернігівці обирали тури, що горіли, на найближчі дати до Єгипту, Еміратів, або більш екзотичних країн, таких, як Шрі-Ланка, Балі, Таїланд, Мексика. Ціни на них на тлі загального ажіотажу навколо вірусу значно знизилися. Але нині, у зв’язку з припиненням авіасполучення, введенням карантину, настала певна пауза із новими запитами. 

 Оксана СОКОЦЬКА, директор туристичного агентства «ОКМИ ТУР»:

— Від початку пандемії коронавірусу найближчі вильоти до країн Європи, заброньовані путівки ми відмінили. На мою думку, кожна країна має закритися і самостійно пережити інкубаційний період. Звісно, що коронавірус впливає на туристичну галузь. Люди налякані такою ситуацією у світі й частина вирішила перестрахуватися, пересидіти якийсь час удома. Попри те, що ціни на деякі тури були досить привабливими, наприклад, до того ж Єгипту, туристи сумнівалися туди летіти. Але масової паніки не було. Переносили дати відпочинку, обирали інші напрямки. Планували відпочинок у Домінікані, на Мальдівах. Нині люди продовжують розглядати раннє бронювання. Тим паче, що зараз пропонуються дуже лояльні умови такого бронювання. Кожен туроператор пропонує гнучкі умови, щоби зберегти це раннє бронювання. Майже все йде без штрафних санкцій. І за тиждень-два можна скасувати поїздку. Люди продовжують бронювати на літо тури до Єгипту разом із дітьми. З травня починають бронювати Туреччину, Гре-цію, Іспанію. Бронювання до Італії на літо поки що ніхто не відміняв. 

Чи можна повернути гроші за невикористану путівку та авіарейси? Як це зробити?

Оксана СОКОЦЬКА:

— Усе залежить від умов договору між туроператором, туристичним агентом і туристом. Кожен випадок абсолютно індивідуальний. І має розглядатися окремо. Наприклад, деякі туроператори вводять штрафні санкції відповідно до договору, деякі знімають без штрафів. Якщо країна закрита на карантин, але в ній працюють готелі, то готелі можуть виставити штрафи, якщо люди не їхатимуть. Гроші за білет повертаються, якщо рейс знімається авіакомпанією. За іншої причини, як правило, пропонують перенести дату вильоту. Так само власники готелів можуть запропонувати перенести дату відпочинку. В подібних ситуаціях більш захищені туристи, які придбали страховий поліс від невиїзду. 

Наталія НОГАЧ: 

— Зазвичай, повну вартість майже неможливо повернути, і сума повернення дуже залежить від терміну, коли було подано заяву на повернення. Може бути вирахувано франшизу (від 10 до 20%, цим треба цікавитись перед оформленням договору), або ж можуть бути вирахувані фактично понесені витрати туроператора. Ви можете повернути гроші за невикористану путівку, якщо ви придбали страховку від невиїзду при бронюванні туру і маєте підтверджувальні документи, де вказано причину, з якої ви не можете здійснити подорож, і вона підпадає під страховий випадок. На даний момент лише деякі туроператори відреагували швидко і почали вносити корективи в умови страхування від невиїзду і в основному, це стосується новоукладених договорів. Гроші за авіарейс можна повернути, якщо рейс скасовано самою авіакомпанією. В іншому випадку буде запропоновано перенос дати авіаквитка. Стосовно готелів. Дивлячись на яких умовах було заброньовано готель. 

— Нещодавно туроператори почали впроваджувати додатковий вид страхування фінансових втрат туриста, пов’язаний із поширенням епідемії коронавірусу. Скільки  коштує «страхування від коронавірусу» і за яких умов виплачується грошова компенсація? 

Євгеній НАУМОВ, представник туроператора «Join UP!»:

— Так, у зв’язку з пандемією коронавірусу з’явилася необхідність у додатковому страхуванні. Наш туроператор також ввів додаткову послугу страхування фінансових втрат туристів у зв’язку з поширенням епідемії коронавірусу (COVID 19). У нас є страховка від невиїзду, яка відтепер включає в себе ще додаткове страхування, пов’язане з розповсюдженням у світі епідемії коронавірусу. Страхування передбачає компенсацію фінансових втрат у випадку неможливості полетіти до країни, де оголошено епідемію. А також у випадку, якщо туриста зняли з рейсу саме  з діагнозом – коронавірус. Коштує страховий поліс 200 гривень.

Наталія НОГАЧ:

— Тепер до страховки від невиїзду туроператор додав два нові пункти, пов’язані із розповсюдженням у світі епідемії коронавірусу. Крім того, за новим договором до страхових ризиків додаються страйки перевізників (передбачених договором на туристичне обслуговування), народні заворушення, епідемії, терористичні акти. А також відмова застрахованій особі у перетині кордону України або країни, до якої запланована подорож, прикордонними (митними) службами однієї з країн, та/або відмова зі сторони компетентних служб у посадці на транспортний засіб, на якому застрахована особа планувала здійснити подорож, із причини захворювання її  на коронавірус (COVID 19). 

Застрахуватися від коронавірусу можна при бронюванні всіх турів. Вартість страхового полісу складе близько 200 гривень, враховуючи актуальний курс на день бронювання туру. Страхування гарантує можливість отримати повну компенсацію (за вирахуванням 10% франшизи) вартістю до 75 тисяч гривень на кожного туриста, включеного до туру. Дія страхового полісу починається з моменту внесення повної оплати туру. Повідомити про настання страхового випадку можна, зателефонувавши або відправивши повідомлення у службу цілодобової підтримки за номерами, вказаними у полісі, а також у мобільному додатку TravelHelp. 

— Як зробити подорож безпечною?

Наталія НОГАЧ:

— Радимо заздалегідь потурбуватися про свою безпеку, купивши якісну страховку. Не найдешевшу, бо вона майже нічого не покриває, а з відповідним страховим покриттям (для Європи не менше 30 000 €, в деяких країнах і більше, суму вам підкажуть в страховій), і, програму страхування, щоб, як мінімум, покривала лікування на стаціонарі. Орієнтовна вартість такої страховки складе близько 200 гривень на тиждень на людину. Занотуйте собі телефони гарячої лінії посольства України у країні, куди ви виїжджаєте, закачайте на телефон необхідні додатки, розмовник (якщо проблеми з іноземною мовою), повідомте близьких, куди їдете, періодично виходьте з ними на зв’язок і почитайте рекомендації подорожуючим від консульської служби України на сайті МОЗ.

Туристам із пакетним туром дещо простіше, бо вони в чужій країні не самі. Вони мають цілодобову підтримку приймаючої сторони туроператора, телефон гіда в країні перебування, телефони гарячої лінії туроператора в Україні. 

— Як коронавірус вплинув на туристичну галузь Чернігівщини?
 
Павло ВЕСЕЛОВ, заступник директора Департаменту культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської обл­держадміністрації, начальник управління туризму та охорони культурної спадщини:

— Саме в цей час в Україні проводяться туристичні виставки, рекламно-інформаційні тури, конференції, воркшопи. Але через пандемію коронавірусу ми відмінили міжнародну турконференцію «Історико-культурна спадщина як ресурс туристичної привабливості: досвід, практика, інновації» у парку природи «Беремицьке» Козелецького району. Скасували семінар у Батурині з питань здійснення підприємницької діяльності на селі «Практичні питання розвитку сільського та зеленого туризму в Чернігівській області», промотури до Ніжина і для київських гідів-екскурсоводів до Чернігова. Перенесли найбільшу туристичну виставку «UITT-2020»: «Україна — подорожі та туризм». Наразі плануємо розробити Програми розвитку туризму в Чернігівській області в середньостроковому періоді до 2027 року. Виготовити проморолики про туристичний потенціал Чернігівщини. Удосконалити роботу нашого туристичного сайту, створити єдину електронну базу туристичних об’єктів області, а також рекламно-інформаційну та презентаційну продукцію.

— Чи можна спрогнозувати збитки?

Павло ВЕСЕЛОВ:

— Поки що важко назвати якісь конкретні цифри. Але, безумовно, збитки будуть чималі.

Це стосується театральних установ, філармонійних центрів, спортивних арен. Через відсутність глядача, завдяки якому поповнюється каса. Збитки понесуть місцеві турфірми, хостели, мініготелі вздовж траси. Наші готелі також. Але ніхто не може спрогнозувати, наскільки сильно пандемія вплине на економіку області, бо ніхто не знає, як довго триватиме карантин, як розповсюджуватиметься вірус.

Спілкувалася Валентина НАУМЕНКО
Фото надані співрозмовниками та з Інтернету

Інші новини:


Наші за кордоном

Чернігівці, які пережили часи перебудови, пам’ятають, коли наші земляки без знання мови, але з гарною освітою та досвідом роботи тут, масово виїжджали до Італії, Іспанії, Португалії на заробітки заради майбутнього благополучного життя для себе та своїх дітей. Жінки – доглядати старих і дітей, мити, прибирати, готувати, шити тощо. Чоловіки, як правило, влаштовувалися на виробництво або працювали вантажниками, збирачами меблів, будівельниками. У сезон, і тоді, і зараз, наші займаються збором ягід та фруктів, овочів та зелені.

2022-01-26 08:57