Що треба знати про коронавірус: розвінчуємо міфи

2020-03-20 08:51

За даними МОЗ України, станом на восьму вечора вівторка, 17 березня, в Україні лабораторно підтверджено 14 випадків COVID-19. Із них 2 летальних. 10 випадків коронавірусу зафіксували в Чернівецькій області, по одному — в Київській і Житомирській областях, і ще два — в Києві. На Чернігівщині не зафіксовано жодного випадку захворювання (дані на момент написання статті).

По всій області тривають запобіжні заходи. Закриті школи, садочки, дитячі центри розвитку та розважальні центри, спортивні секції й вищі навчальні заклади. Не працюють тренажерні зали, фітнес-клуби, басейни, дискотеки, заклади культури, громадського харчування та сфери послуг. Скасовуються масові заходи з великим скупченням людей. 

Працівники різних установ, по можливості, мають переходити в режим роботи онлайн. Громадський транспорт обов’язково миється дезінфікуючими засобами. Працюватимуть лише продуктові магазини, аптеки, банки і заправки. Запобіжні заходи триватимуть, ймовірно, три тижні, до 3 квітня. 

Що треба знати про коронавірусну інфекцію COVID-19 і як від неї убезпечитися? У цих та інших питаннях допоміг розібратися лікар-пульмонолог Чернігівської обласної лікарні Іван ТЕЛЬНОВ.   

— Іване Сергійовичу, для початку традиційне запитання. Що таке коронавірус? 

— Коронавіруси — це велика родина респіраторних вірусів, що можуть спричиняти захворювання: від звичайної застуди до тяжкого гострого респіраторного синдрому. У світі зараз реєструють COVID-19. Коронавірусів дуже багато. Вони викликають респіраторні захворювання, більшість із яких протікає в легкій формі. Але COVID-19, на жаль, протікає важко. Хвороби, які він викликає, особливо у людей похилого віку, бувають із ускладненнями, пневмоніями, дихальною недостатністю. Коронавірус дуже небезпечний і заразний. Проте його не можна назвати «смертельним». А ще коронавірус не є хронічною інфекцією.

—  В чому схожість і відмінність симптомів грипу і коронавірусу? Як діагностувати коронавірусну інфекцію COVID-19? 

—  На початковій стадії коронавірус COVID-19 має такі ж симптоми, що й інші гострі вірусні захворювання. Перші симптоми схожі на ті, що при грипі — висока температура, кашель, головний біль, лихоманка, відсутність нежитю. Подеколи є загальні симптоми інтоксикації. Але при коронавірусі, при важких його формах, з’являється задишка. І це вже показник того, що треба звернутися за медичною допомогою. Те саме стосується грипу. Коли людина звертається до лікаря, в першу чергу виключають грип. А вже далі тестують на коронавірусну інфекцію. Хворі ви на коронавірус чи ні, визначити можуть тільки спеціальні тести. Небезпека вірусу в тому, що він часом викликає тяжку форму пневмонії. І після одужання людина може мати важкі ускладнення. Якщо протягом останніх 14 днів ви повернулися з країни, де зафіксовані випадки коронавірусу, або ж спілкувалися з особою, що контактувала із тим, хто прибув із країни, де зафіксовані випадки коронавірусу, — відразу попередьте про це свого сімейного лікаря.

—  Чи є тести на коронавірус? Як відбувається перевірка?

Існує два види тестів на коронавірус — експрес-тести і лабораторні тести. Перший роблять 10-15 хвилин, взявши мазок із носа. Цей тест може зробити лікар навіть у вас удома. Лабораторні тести роблять близько 5 годин у вірусологічних лабораторіях зі спеціальним обладнанням методом ПЛР (полімеразна ланцюгова реакція). Лабораторний тест є більш точним. Нині в області нема тестів, але вони мають надійти. 

—  Хто потрапляє в зону ризику і є найбільш вразливим до хвороби? Чи  правда, що жінки й діти рідше хворіють на коронавірус?

— Вразливі всі верстви населення. Перебіг хвороби залежить від імунітету людини. Але у молодих людей — до 65 років, коронавірус протікає в більш легкій формі. І найчастіше не потребує інтенсивного лікування, минає самостійно. Найбільш вразливі верстви населення —  люди похилого віку, яким за 65-ть. Люди з хронічною патологією: хронічними серцево-судинними захворюваннями, цукровим діабетом, хронічним захворюванням легенів. І з віком людини зростає частота летальних випадків та важкість протікання хвороби. Крім того є особи, які не хворіють, але є розповсюджувачами інфекцій. Тому молодим людям слід уникати контакту з людьми похилого віку. В зоні ризику опиняються особи, котрі мали прямий фізичний контакт із хворими на COVID-19 або разом перебували в одному закритому приміщенні. Цікавий факт. Діти від народження й до 10 років майже не хворіють. Серед них майже нема летальних випадків.  

—  Коронавірус передається повітряно-крапельним і контактним шляхами. А чи можна заразитися через посилку з Китаю? Чи фрукти? Як дехто думає. Як довго коронавірус живе на поверхні? 

— Коронавірус не дуже стійкий. На поверхнях вірус може жити близько 3 годин. Тому важливо дезінфікувати поверхні, поручні, ручки дверей. Найбільший час зберігання вірусу — на металевих поверхнях, до 12 годин. На всіх інших поверхнях він зберігається недовго. Тож фрукти й овочі можна їсти, попередньо добре вимивши. І посилки з Китаю  цілком безпечні. 

—  Наскільки ефективні найпростіші дезінфікуючі засоби?  

— Прості дезінфікуючі засоби можуть вбити вірус, унеможливлюючи зараження людей. Звичайні антисептики для рук, які містять не менше 85% етанолу або іншого спирту, цілком можуть убезпечити людину від COVID-19. Впоратися можуть дезінфікуючі розчини, якими обробляють поверхні в лікарнях, офісах та магазинах. Коронавірус COVID-19 нестійкий до ультрафіолетового випромінювання. Під дією ультрафіолету зазвичай він гине протягом 15 хвилин. Але не варто використовувати кварцові лампи в домашніх умовах. 

—  Який інкубаційний період? Чи можливе повторне зараження?

— Інкубаційний період становить 14 днів. Але навіть якщо людина перенесла інфекцію, імунітет хворого нестійкий. Коронавірус COVID-2019 мутує, і це ускладнює розробку вакцини. Поки що її нема. Вона в розробці. 

— Як убезпечити себе від зараження? Наскільки допомагає маска? 

— Перш за все треба дотримуватися правил гігієни. Ретельно і часто мити руки з милом, обробляти їх антисептиком. Часто провітрювати приміщення, робити вологе прибирання. По можливості залишайтеся вдома. Уникайте скупчення людей, ходіть пішки, не контактуйте з тими, хто повернувся з країни, де оголошено епідемію. Або з людьми, що спілкувалися з хворими. Маски повинні носити хворі, щоб не заразити інших. І ті, хто доглядає за хворими на коронавірус. Якщо захворіли, повідомте про свій стан сімейного лікаря в телефонному режимі.  

—  Чи впливають на коронавірус погодні умови? 

— Ні. Через що МОЗ і оголосила пандемію. Коронавірус є на всіх континентах, у країнах із різним кліматом. Спалах інфекції є в Арабських Еміратах, Ірані, Сінгапурі. Небезпека полягає в тому, що коронавірус не залежить від сезону. Тому мороз нас не врятував би. Під час морозів вірус, навпаки, зберігається трохи довше, ніж у звичайних умовах.  

— Чи допоможе врятуватися народна медицина (часник, цибуля), БАДи?

— Проти коронавірусу безсилі БАДи, цибуля, часник, оксолінова мазь та алкоголь. Щодо дієвості цих засобів — це все фейк. Проти коронавірусної інфекції COVID-19 нині нема жодних дієвих засобів. І нема таких засобів, які б суттєво підвищили ваш імунітет. Алкоголь узагалі пригнічує імунну систему. Він послаблює організм і ускладнює процес боротьби з вірусом. Найкращий захист — це дотримання гігієни і самоізоляція. 

—  Як  лікуватися від коронавірусу?

— Лікування симптоматичне. Зазвичай у молодих людей воно минає самостійно. Не треба якогось специфічного лікування. Треба приймати жарознижуючі і спостерігати за самопочуттям. Якщо з’явилися загрозливі симптоми — наростання задишки й слабкості, тоді слід звертатися по медичну допомогу. Наразі ефективних препаратів нема, лікування експериментальне. За потреби впроваджується респіраторна або киснева підтримка пацієнта і симптоматичне лікування, — пояснив Іван Тельнов.
Нині в лікарнях міста запроваджені карантинні заходи. Обмежено відвідування, прийом хворих. До лікарні слід звертатися лише за нагальної потреби. Для медперсоналу запроваджено носити маски, використовувати дезінфікуючі засоби. Опорною лікарнею на випадок поширення вірусу є Чернігівська міська лікарня №2. Але в разі великої епідемії допомогу надаватимуть відділення всіх лікарень.      

Валентина НАУМЕНКО 
Фото з архіву Івана Тельнова    
                                          

Інші новини:


Ірис Новакова – творець неповторного солодкого мистецтва

Те, що робить ця жінка з прекрасним ім’ям Ірис – не піддається короткому  опису. Це – справжні кондитерські шедеври, втілення її фантазій та бачення навколишньої краси, які, крім прекрасного зовнішнього оформлення, відрізняються особливим смаком.

2022-02-24 16:13