Коронавірус – вбивця економіки?

2020-03-20 08:15

Епідемія коронавирусу запустила нову хвилю світової економічної кризи і з збільшенням захворюваності, нестачею лікарняних ліжок та дедалі більшого панікою серед населення. Тому ризик поширення коронавирусу може призвести до значного уповільнення економічної активності в Україні. Першими наслідки епідемії відчують на собі українські експортери. Зокрема аграрії. У свою чергу через закриття кордонів з імпортом теж будуть відчутні проблеми.

Тільки за минулий тиждень прогноз зростання світового ВВП, складений за допомогою агентства Bloomberg, був знижений аналітиками провідних інвестбанків до 2,8% у порівнянні з 3,1% наприкінці 2019-го.

«Україна – в групі найбільшого ризику. Попри суттєве відновлення української економіки за останні роки, західні інвестори й аналітики, як і раніше, вважають її однією з найбільш уразливих серед економік, що розвиваються. Основна причина – у високому борговому навантаженні та залежності від зовнішнього фінансування», – вважає Богдан Данилишин, голова Ради Національного банку України.

Зокрема сума обслуговування державного зовнішнього боргу в 2020 році зростає більш ніж на чверть, до $6,2 млрд. Золотовалютні резерви, хоч і виросли до рекордних за останні дев’ять років  $26 млрд, однак залишаються недостатніми. Адже покривають лише на 20% валовий зовнішній борг.

Його виплати і дефіцит рахунку поточних операцій загалом можуть скласти понад 60% від золотовалютних резервів цього року. І на додачу, багато інвесторів вважають, що торішнє зміцнення на 19% зробило гривню переоціненою, що передбачає високу ймовірність корекції вниз.

«Погіршує ситуацію і постійне відкладання угоди України і МВФ – спочатку очікуване у вересні, підписання програми може відбутися, за найсприятливішим сценарієм, не раніше пізньої весни. Однак поки що залишаються невиконаними дві ключові передумови угоди – відкриття ринку землі і гарантія неповернення ПриватБанку колишнім власникам. І чи зможе цьому тиску в найближчі кілька місяців протистояти сезонний попит на гривню з боку агроекспортерів – тепер велике питання. У цих умовах відновлення співпраці з МВФ стає критично важливим»,  – розповідає Олександр Мартиненко, керівник підрозділу з корпоративного аналізу групи ICU.

«На Україну впливатиме два фактори. Перший – загальносвітові панічні настрої і другий - внутрішня паніка у зв’язку з відсталістю вітчизняної медицини», – вважає Владислав Савчук, кандидат економічних наук CEO піар-агентства «Vlad.Agency».

Станом на середину березня, ми бачимо ослаблення гривні (мал. 1), і воно помітно корелює з графіком захворювань коронавірусів у Китаї (мал. 2).

 

Це стандартна економічна картина реакції національної валюти країн, що розвиваються на загальносвітові панічні настрої. Будь-яка глобальна дестабілізація в першу чергу завдає удар по країнам сировинної спрямованості.

«Помацати» входження України в новий виток економічної кризи є можливість вже сьогодні. Відразу після оголошення карантину споживачі спустошили полиці магазинів і самі ж спровокували підвищення цін на продовольчі товари.

На даний момент передумов для ослаблення панічних настроїв немає в той час як у Китаї ситуація частково стабілізувалася, Європа поглинена панікою і стрімким зростанням захворюваності.

Що буде на агроринку України та Чернігівщини?

Глобальне поширення вірусу різко підвищило ступінь невизначеності: невідомий час, який буде потрібний на приборкання епідемії, і невідома ціна, яку світовій економіці це коштуватиме.

На жаль, українська економіка продовжує залишатися сировинною й левову частку експорту займають товари з низькою доданою вартістю – залізна руда, метали та сільгоспсировина. Першими наслідки епідемії відчують на собі українські експортери. До слова, ціни на агропродукцію вже падають, разом з акціями українських компаній, розміщених на світових біржах. Наприклад, зерно вже подешевшало на 2%.

Для з’ясування нових тенденцій на агро ринку може знадобитися ще, як мінімум, кілька місяців, протягом яких інвестори уникатимуть ризиків. До того ж падіння ринкових котувань відбувається після тривалого періоду зростання, що зробило велику кількість активів переоціненими.

Крім того в той час, як багато країн сировинної спрямованості «лихоманить» від здешевлення нафти і газу, Україна може зіткнутися з проблемою ліквідності реалізації зернових культур.

У 2019-му, на Чернігівщині було зібрано 4.92 млн. тонн зернових і зернобобових культур та експортовано зерна на суму близько 300 млн доларів.

Є серйозна залежність інфраструктурної стійкості області від успішності реалізації сільськогосподарської продукції.

Оскільки Китай, Італія і Іспанія – одні з основних імпортерів української кукурудзи, а конкуренцію нашій країні на цих ринках становлять США, Аргентина і Бразилія, питання про те, яка з країн витримає конкуренцію і зможе утримати свої позиції, залишається відкритим. Україна на тлі таких промислових монстрів явно не виглядає переконливо, вважає Савчук.

З посиленням економічної кризи на світових ринках зернових пропозиція може значно перевищити попит, і це неминуче призведе до обвалу цін і недоотриманого прибутку. Від цього вітчизняні сільськогосподарські виробники не застраховані, на відміну від американських, які бачать в державі надійного партнера і гаранта компенсації втрат.

Якщо ж коронавірус і далі буде розбурхувати світову економіку, найімовірніше, в боротьбі за світові ринки сільськогосподарської продукції Україна програє.

Тому вже сьогодні потрібно звертати увагу на розвиток неекспортозалежних видів діяльності, а також на виробництво товарів з високою доданою вартістю. Однак без державної підтримки реалізація таких проектів навряд чи буде можлива.

Так само вітчизняним аграріям слід подбати про укладення форвардних контрактів на зерно, це дозволить частково мінімізувати ризики, очікувані від нового витка світової економічної кризи.

Карантин в Україні: який бізнес постраждає або заробить на ньому?

Бізнес підраховує втрати. Заборона на роботу розважальної сфери призводить до величезних збитків. У той же час фармацевтична індустрія і супермаркети показують підвищені продажі.

Хто під ударом? За інформацією «Інформатору» гроші, в першу чергу від карантину постраждають кінотеатри, театри, цирки, концертні зали, клуби і розважальні центри. Наприклад, кінотеатри – це досить прибутковий бізнес. Їх доходи складаються з трьох частин: продажу квитків, реклами перед фільмами і продажу їжі та напоїв. Додаткові гроші приносять ігрові автомати, боулінг тощо.

Свої потенційні втрати вже підраховує співвласник української мережі кінотеатрів Multiplex Володимир Трофименко. Він зазначив, що збитки мережі за місяць в Україні можуть досягти до 20 млн грн ($ 780 000). У цю суму входить заробітна плата частини персоналу, компенсація комунальних платежів торговим центрам і охорона.

«Multiplex займає близько 40% ринку кіноіндустрії. Виходячи з цього, можна отримати загальну суму втрат по ринку », – пояснює гендиректор Multiplex Роман Романчук. Таким чином, загальні втрати індустрії можна оцінити приблизно в 50 млн грн або $ 1,9 млн.

За двадцять днів карантину втрата обороту мережі Cinema City тільки в Києві складе близько 12,5 млн грн (близько $ 500 000), порахував збитки засновник мережі, бізнесмен Борис Фуксман.

Ще одні цифри: за підрахунками рітейлерів, денний виторг в торговому або розважальному центрі становить від 7 до 19 євро за кв метр в день. Тому за місяць ТРЦ втратять не одну сотню тисяч євро (для прикладу: ТРЦ Lavina в столиці в 2019 році збільшив чистий прибуток до 97,4 млн грн).

ТРЦ поки не поспішають давати коментарі, але кажуть, що найближчим часом люди будуть купувати в основному продукти.
Важливе питання: чи потрібно платити закритому бізнесу оренду під час карантину? Ростислав Кравець, адвокат, старший партнер адвокатського об’єднання «Кравець і партнери» зазначив: «Я сподіваюся, що ТРЦ та інші об’єкти, де розташовані розважальні центри і кінотеатри,  не будуть стягувати орендну плату з постраждалого бізнесу. Їм повинна бути дорога репутація. Якщо ж у вас все-таки вимагають орендну плату, зверніться в уповноважений орган. А саме: візьміть довідку в Торгово-промисловій палаті України, вона підтвердить, що саме в цей період законодавчими актами, рішеннями місцевої влади  було заборонено проведення будь-яких заходів, закриті розважальні центри  (при цьому, як показує практика, регіональні ТПП не уповноважені видавати подібні довідки). Все залежить від того, яким видом бізнесу ви займаєтеся. Цей документ зніме з вас зобов’язання про виплату відповідної компенсації (відповідно до умов договору). Зокрема, в договорах оренди можуть бути передбачені умови звільнення від зобов’язань або права їх відкласти на певний час».

Ще одні постраждалі від карантину – це івент-компанії. По всій Україні сьогодні масово скасовують безліч заходів: концертів, конференцій і різних виступів. Наприклад, на березень в Києві планувалося більше 1000 заходів. Втрати доходять до 75%. Що робити?

Михайло Красюк, консультант з глобальних комунікацій рекомендує переходити в онлайн. «Якщо ми говоримо про бізнес-івенти, то тут цінність продукту – спікери і їхня експертиза плюс нетворкінг, – говорить Красюк. – Все це можна реалізувати в онлайні, інструментів маса. З одним з глобальних клієнтів буду тестувати таку модель вже наступного тижня».

Іветта Делікатна, експерт у сфері комунікацій, партнер тренінгового центру Old School згадала, що івенти в 2008 році теж сильно просіли. «Агентство Talan врятувало те, що ми працювали в різних дисциплінах, сильно піднявся трейд маркетинг, і він в той рік перекрив наш збиток по івентах, – каже Делікатна. – До речі, диверсифікований бізнес – теж інструмент виживання в кризу. На жаль, зараз івенти треба просто швидко закрити: не чекати і не тягнути віз витрат ще 1-2міс. Думаю, що зараз всілякі настільні ігри «рвонуть», тому, може, варто спробувати організацію домашніх мафій, cash flow і т.д., хоча масштаб, звичайно, не той ».

Золотий дощ на паніці

Хто заробить на карантині в Києві? Перш за все, фармацевтичні компанії, аптеки, компанії з оптових поставок медикаментів, оптові склади та супермаркети. А ще приватні таксисти, няні, служби з доставки їжі.

Вже зараз в аптеках  відчутно піднялися ціни на засоби дезінфекції, маски взагалі складно знайти. За словами провізора однієї з київських аптек, вони не встигають впоратися із збільшеним попитом. Під час інтерв’ю я в 8 ранку забрала останні три засоби для дезінфекції рук – їх привезли тільки вранці.

Паніка народжує шахрайські схеми. Так, за словами Кравця, на OLX в продажу пропонують маски, покупець робить передоплату, а продавець зникає. Таким чином, наприклад, у Великобританії на 500 тис фунтів були обмануті споживачі: вони не отримали маски, антисептики, засоби особистої гігієни.

Наскільки виростуть доходи фарми? За інформацією Interfax, світовий фармацевтичний бізнес сьогодні переживає бум. Якщо 10 років тому глобальні продажі лікарських засобів росли приблизно на 15% в рік, то тепер щорічні темпи зростання збільшилися вдвічі. У 2016 році світовий обсяг продажів фармацевтичних препаратів склав $ 804 млрд, в 2019 році, як очікується, зросте до $ 911 млрд, а до 2024 року досягне $ 1,25 млрд.

Українська фармацевтика повторює світовий тренд: її темпи зростання становлять 11% в рік, що втричі більше, ніж показники економіки України в цілому. Фарма також лідирує за інтенсивністю інвестицій: на кожну гривню доданої вартості в цій галузі припадає 19 копійок капітальних інвестицій. За цим показником фарма незначно поступається лише харчовий промисловості. Кроновірус забезпечить ще більше зростання ринку.

Що стосується пасажирських перевезень, то на правах анонімності приватні таксисти розповіли, що якщо попит буде перевищувати пропозицію, ціни, безумовно, підуть вгору.

У той же час Олександр Дьяченко повідомив, що Асоціацією відповідальних перевізників проведено опитування серед керівників онлайн-сервісів таксі, що працюють у місті Київ.

На нашу думку, «накручування», тобто штучного збільшення вартості послуг таксі, в зв’язку з введенням карантину, очікувати не варто, каже експерт. З огляду на високий рівень конкуренції між столичними операторами таксі, будь-яка спроба штучно збільшити тариф призведе до втрати клієнтів, переходу клієнтів від однієї служби до іншої. Сьогодні знайти дешеве таксі дуже просто, адже завантажити мобільний додаток для замовлення може кожен власник смартфона, досить встановити 2-3 додатки найбільших онлайн-сервісів таксі, щоб мати можливість порівняти ціни та вибрати найвигіднішу.

Роздувати ціну, посилаючись на карантин, можуть хіба що «традиційні» таксисти, які шукають клієнтів «з руки» біля вокзалів або аеропортів і самостійно домовляються з ними про ціну поїздки.

Теоретично зростання ціни на таксі можливе, але тільки за умови значного зростання попиту на цю послугу або зміни погодних умов. Більшість великих операторів послуг таксі при визначенні ціни поїздки, покладаються на електронний алгоритм. Його суть у наступному: якщо в службу надходить багато замовлень (більше, ніж здатні задовольнити працюючі автомобілі) програма автоматично збільшує тариф, щоб стимулювати більше водіїв виходити в рейс. Коли ж попит падає, то тариф автоматично зменшується, щоб зробити поїздку більш привабливою для пасажирів.

Безперечно, з міркувань безпеки таксі є більш безпечними правильним вибором, ніж громадський транспорт. Можна очікувати, що частина пасажирів громадського транспорту скористається таксі, щоб уникнути контактів із скупченням людей, однак на тлі загального спаду ділової та соціальної активності (закриття освітніх установ, офісів і торгово-розважальних центрів), навряд чи попит на таксі зросте.

Одне з найбільш болючих питань для українців – куди подіти дітей на час карантину. Проблема спровокувала зростання попиту на послуги няні для дитини. Вихід знайшли студенти, вони в оголошеннях пропонують посидіти з вашою дитиною. В середньому ціна на послуги нянь підвищилася на 20-30% і становить від 150 грн на годину в залежності від міста або селища.
Карантин призведе до падіння ділової активності: ряд компаній з грудня по лютий різко знизив темпи зростання. Це загрожує тим, що чимала частина бізнесу не зможе виконати намічені фінансові плани на 2020 рік.

Спеціально для «Деснянської правди» 
Наталя ТОЛУБ, Київ-Чернігів

Інші новини:


"Сьогодні у нас новий відлік часу, і ми, попри все, рухаємося вперед"

Найкращим подарунком на нещодавній день народження для голови Чернігівської обласної ради Олени Дмитренко був прапор артилерійської бригади. "Артилеристи - справжні боги війни, - говорить пані Олена. - Я мала щастя з ними познайомитися. Наразі вони знову повертаються на бойові позиції. Це - нереальні хлопці, які щодня ризикують своїм життям, але в них зовсім немає помпезності. Немає такого: “Я - герой-захисник!" І стукання себе в груди. Амбіції - це не про них. Вони просто живуть тим, що захищають нас. Спілкуючись із такими воїнами, змінюєш свою думку про все, розумієш, наскільки у нас є круті ЗСУ-шники. І відчуваєш невимовну повагу. Бо вони просто роблять те, що мають робити, і йдуть до перемоги".

2022-08-09 16:42