Громада розвиває бізнес, а бізнес вкладає в громаду

2020-03-13 12:34

1 та 3 березня відбулися Дні популяризації економічного розвитку в Михайло-Коцюбинській ОТГ –  в рамках проєкту «Славутич-ЄС: Економічний розвиток» за підтримки ініціативи «Мери за економічне зростання».

Організаторами виступили Агенція регіонального розвитку Чернігівської області та Михайло-Коцюбинська селищна рада.

1 березня в селі Антоновичі учасники відвідали виставку-ярмарок, присвячену святкуванню Масляниці. Тут відбувалися виступи творчих колективів, а представники всіх старостинських округів Михайло-Коцюбинської громади змагалися між собою за представлення кращого образу господині свята й пригощали одне одного традиційними для проводів зими млинцями. 

«На Днях популяризації економічного розвитку громади, – розповідає директор Агенції регіонального розвитку Чернігівської області Сергій Хоботня, – зібралися всі старостинські округи. Це також елементи розвитку громади. Такий захід дає можливість людям спілкуватися, популяризувати свою ОТГ, свою місцевість.  Це певна промоція громади та презентація її інвестиційного потенціалу».

Як зазначила виконувачка обов’язків голови Михайло-Коцюбинської ОТГ Ніна Ворох, у громаді прагнуть показувати не лише центральну  садибу, а намагаються підтягувати й села, котрі розташовані досить віддалено. І Антоновичі – одне з таких сіл. Тому саме тут і було вирішено провести виставку-ярмарок виробів, майстер-класи та виступи аматорів з усієї ОТГ.  

Позитивний вплив таких заходів на розвиток громад і співпрацю між ними відзначили й директорка Агенства регіонального розвитку Славутицької міської ради Арина Старовойтова та голова Любецької ОТГ Сергій Пінчук – представники громад-партнерів Михайло-Коцюбинської ОТГ в рамках реалізації проєкту. Вони висловили подібні думки, що такі заходи допомагають налагоджувати комунікацію та поглиблювати співпрацю між громадами-сусідами.

Другим місцем, яке відвідали гості цього дня, став музейний комплекс колекціонера, етнографа, краєзнавця Юрія Дахна в селі Москалі. Тут учасники проєкту ознайомилися з колекцією старожитностей, що зібрані в кількох сільських хатах, які свого часу придбав і облаштував краєзнавець. У його колекції, що збиралася протягом трьох десятиліть, міститься понад 10 тисяч експонатів. Тільки рушників (а їх у колекції найбільше) нині в музеї більше 800. Аматорський музей колекціонера вже набув популярності.

«Ніколи жодної реклами не робив, – розповідає Юрій Дахно. – А все пішло через  сарафанне радіо. Люди дізнаються, телефонують, питають, чи можна приїхати. Буває, що сім’ями, буває групами приїздять». 

Окрім екскурсії, на учасників проєкту в Москалях чекали майстер-класи з народних танців. Також, за бажання, тут можна ознайомитися і з кількома видами традиційного ткацького ремесла. 

У свою чергу Сергій Хоботня зазначив, що цей музей – один з прикладів еко- та етнотуризму, і за подальшого розвитку може слугувати прикладом відповідної бізнес-моделі. «Ми розглядаємо це як можливість ознайомитися з нашою спадщиною, – сказав він. – І сподіваємося, що це матиме інтерес з боку потенційних туристів».

Наступна частина заходів у рамках Днів популяризації економічного розвитку відбувалася 3 березня та мала програму, більше орієнтовану на підприємства та підприємців.

«Завжди раді бачити гостей у нашій Михайло-Коцюбинській ОТГ! – саме з цих слів Ніни Ворох розпочалася наступна зустріч представників трьох громад-учасників проекту Славутич-ЄС: Економічний розвиток». 

Арина Старовойтова розповіла, що родзинкою Днів популяризації економічного розвитку в Славутичі став форум підприємців і бізнес-змагання серед учнівських команд, де майже всі призові місця вибороли проєкти учнів з Михайло-Коцюбинської громади. 

Сергій Хоботня був присутній на цих змаганнях як член журі й додав, що команди-переможці отримали кошти. «Я вважаю, це дуже правильно: діти мають винагороду за свої зусилля. Ми повинні повертатися до того, аби відроджувати оцю підприємницьку жилку, яка знищувалася в нашому народі за радянських часів, – зауважив директор Агенції регіонального розвитку. – Ми не раз проводили навчання, в тому числі, запрошували всіх зацікавлених до цієї зали в  Михайло-Коцюбинській селищній раді, покроково розробляли бізнес-плани, аби всі учасники поверталися додому з готовою інструкцією до дій. Маємо цей напрямок стимулювати, підтримувати та розвивати». 

Крім того Сергій Хоботня коротенько повідомив присутнім новини, пов’язані з діяльністю очолюваної ним Агенції регіонального розвитку. Зокрема, в Чернігові на базі даної установи відкрився Центр підтримки підприємництва, інновацій і стартапів. «Цей захід відбувся на дуже високому рівні. До нас приїхав посол ЄС в Україні Матті Маасікас, з вітальним словом виступили голова облдержадміністрації Андрій Прокопенко та голова обласної ради Ігор Вдовенко, – зазначив спікер. Цей проект переміг на конкурсі Державного фонду регіонального розвитку ще в 2018 році, впродовж 2019-го ми його реалізували, був зроблений капітальний ремонт приміщення – 2 поверхи та фасад, цікаві інтер’єри в цокольному поверсі. На відкриття завітали і президент ЧТПП Костянтин Іванов, і ректор Чернігівської політехніки Сергій Шкарлет. Сподіваємося, цей проект допоможе розвитку підприємництва в регіоні. Хочемо зробити там бізнес-інкубатор, бізнес-акселератор, інноваційну лабораторію та коворкінг-зону».

Після пленарної частини учасники інформаційного туру завітали на приватне орендне підприємство імені Войкова. Екскурсію провів директор Олексій Климчук. За його словами, колишній колгосп був реорганізований у виробничий кооператив у 2001 році. «Ми почали обробляти землю, спочатку було 900 га, а сьогодні у нас трохи більше 2000 га, це все орендовані паї.

Традиційно засіваємо озиминою – житом і пшеницею, а також маємо ярові просо, гречку. Зараз зайшли такі нетрадиційні для нашого регіону культури, як соняшник і кукурудза. Щоправда, врожаї у нас невеликі. Самі зробили сушарку, аби доводити до кондиції кукурудзу. Близько 100 тонн за день висушуємо. Була би продукція – збути її можна без проблем». 

Це господарство – одне з небагатьох у районі, де займаються ще й тваринництвом. «Справа дуже клопітна, тому фермери від неї поступово відмовляються, – коментує наш співрозмовник. – Маємо 600 голів худоби, з них 200 корів, телятка, близько 300 свиней, трошки овечок». 

За словами Олексія Климчука, нині в нього працюють близько 50 робітників, в основному – місцеві. Підприємство поступово оновлює техніку, причому намагається обійтися власними силами, без кредитів. Раніше купували техніку переважно вітчизняну, але восени придбали вже й німецький тракторець, італійську сівалку. На території господарства є своя ремонтна майстерня, заправна станція. 

Присутня на цій зустрічі Ніна Ворох підтвердила, що це господарство допомагає жителям вирішувати питання з благоустроєм. Зокрема, взимку надає техніку для розчищення вулиць і доріг від снігу, прибирання, вивезення сміття. «Коли до нас звертаються, намагаємося не відмовляти й допомагати нашій громаді, – підсумовує Олексій Климчук. – Щороку виділяємо кошти на школу. Було питання про благоустрій одного з кладовищ, ми теж виділили 100 тисяч. Чистимо сніг, сміття вивозимо, бо це наше село. Співпраця необхідна». 

Так само намагається допомагати громаді вирішувати певні гострі питання керівник приватної лісопильні, що розташована на одній території з господарством ім. Войкова. Зокрема, йдеться про видалення та вивезення аварійних дерев. Це проблема для багатьох населених пунктів. Зазвичай, після звернення допомога надходить швидко, послуги надаються якісно. 

Під час цього ознайомчого візиту представники громад завітали й до села Дніпровського, де готова зустрічати гостей розкішна зелена садиба під назвою «Загатка». Фактично, ми стали її першими гостями. Власник Олександр Горбач – столичний бізнесмен. 

«Я люблю природу, риболовлю, гриби, тому постійно приїздив сюди ще з молодості. Ми дружили з колишнім головою сільради, і це він мені підказав, що продається хата під солом’яною стріхою на самому березі Дніпра, – розповів Олександр Володимирович. – Купив її ще в 2001 році, приватизував землю, тут було 50 соток. Згодом змінив цільове призначення ділянки. Будував для себе, дітей, почав років 7 тому, нарешті готовий приймати гостей. Є баня, басейн. Знайомі підказали мені зайнятися зеленим туризмом».  

Садиба ще не запрацювала, але власник вже сплачує чималі податки – тисяч 30 на рік (на землю та нерухомість). Вони йдуть до місцевого бюджету. Облаштування третього будиночка – центрального – ще не завершено. Вже зараз у садибі можна відпочивати з друзями, родиною та проводити весілля, корпоративи, ювілеї, будь-які свята. 

Тож Михайло-Коцюбинська ОТГ змогла здивувати, зацікавити  та надихнути учасників цього корисного  заходу. Бажаємо цій громаді  успіху та процвітання! 

Вікторія СИДОРОВА, 
Дмитро ПАВЛЕНКО 
Фото Вікторії СИДОРОВОЇ

Інші новини:


Красивий бізнес, який не здався, першим відкрився після активної фази бойових дій, навчає своїх та надихає жінок Чернігова

П’ять років тому відкрився відомий чернігівський магазин жіночого одягу, взуття та аксесуарів "KriStal" (проспект Перемоги, 119А). За цей час його вподобало багато чернігівок (і не тільки!). І ось воно, свято першого ювілею. На ньому побували давні й нові друзі, прихильниці магазину, бізнес-пані й панянки, котрі постійно приходять сюди за стильними речами, привітним та професійним обслуговуванням, консультаціями й обов’язково – за гарним настроєм.

2022-08-16 08:55