Коронавірус? Зберігаймо спокій!

2020-03-12 10:40

Не такий страшний чорт, як його малюють. Це я про захворювання COVID-19, яке спричиняється коронавірусом. Доречно сказати, що жодну країну ця хвороба не омине. Й тому нині головне — виконувати всі рекомендації Міністерства охорони здоров‘я. А також згадати призабутий вислів про необхідність постійно мити руки милом. І не тільки перед їжею! А й після будь-якого виходу «в світ», де всі ми контактуємо з людьми, поручнями, дверними ручками тощо. Й привчити до цього усіх своїх близьких!

Жодних екстремальних подій в Україні, пов’язаних із розповсюдженням цієї хвороби поки що не трапилось. Ми перебуваємо в тій самій фазі розповсюдження епідемії, що й раніше — на стадії «поодиноких випадків». Подекуди перебіг хвороби легкий, іноді — із симптомами застуди і грипу, зокрема з високою температурою і кашлем. Це може перерости в пневмонію, яка загрожує стати смертельною. Більшість хворих видужує; помирають переважно люди з ослабленою імунною системою, зокрема літні. Зауважимо, що зазвичай від будь-якої епідемії вмирає не більше п’яти відсотків хворих. І це світова медична практика. Нинішній вірус, який викликає це захворювання, не можна навіть називати «смертельним» — смертність від нього становить 3,4%.

20% від усіх випадків захворювань, викликаних новою інфекцією, є тяжкими, і лише близько 3% потребують реанімаційних заходів. За рекомендацією ВООЗ, термін спостереження за особами, які контактували з пацієнтами з підтвердженою інфекцією,становить 14 днів. Наразі рекомендованих лікарських засобів, призначених для профілактики чи лікування інфекції, не існує.

Що би хотілося до цього додати — наша міська влада не стала чекати «милості» від держави, а зразу ж розпочала діяти. І доволі ефективно.

Тільки-но стало офіційно відомо про зафіксований перший випадок у Чернівцях — того ж дня були створенні спеціальні обласний та міський штаби. За словами міського голови Чернігова Владислава Атрошенка: «Це виклик для всього світу, а найбільше — для країн, менш економічно розвинених та організованих. Ми обговорили ті заходи, які в нас робитимуться, аби мінімізувати загрозу коронавірусу. Перше, що зараз потрібно, — інформувати про рекомендовану поведінку для мінімізації ризику захворювання. Ми це деталізуємо і будемо поширювати в інформаційному просторі».

Владислав Атрошенко звернувся до мешканців Чернігова із закликом – не панікувати, а спокійно дотримуватися засобів безпеки — провітрювати домашні та робочі приміщення, мити руки, використовувати антисептики, більше часу проводити на свіжому повітрі та без потреби не відвідувати місця з великим скупченням людей.

Також очільник міста дав доручення управлінню освіти й директорам шкіл. У школах мають провітрювати класи на перервах та слідкувати, щоб учні мили руки кілька разів на день. При мінімальних симптомах нежитю у вчителів або школярів — одразу додому, лікуватися. Міському управлінню транспорту доручено забезпечити провітрювання всіх тролейбусів та автобусів на кожній кінцевій зупинці й дезінфекцію громадського транспорту раз на день, після рейсів.

Про інші заходи Владислав Атрошенко повідомив наступне: «Сьогодні наше чернігівське підприємство шиє перші півтори тисячі сертифікованого захисного одягу для лікарів. У першу чергу треба убезпечити саме їх, тому що це група ризику, яка безпосередньо контактує з хворобою. Мова також про те, що в разі контакту медики будуть утримуватися від того, щоби ходити додому — тобто житимуть в окремому приміщенні в цій же лікарні. Який час, як — це ще буде деталізуватися. Захисних костюмів замовлено півтори тисячі, пошито приблизно 500. Виконають це замовлення — ще буде закуплена тканина і ще пошиють стільки ж. На першому етапі цього має бути достатньо.

Про експрес-тести — ми намагаємося діяти через МОЗ. Що стосується антибіотиків і протисимптомних засобів лікування — із цим ситуація краща. Це стандартні ліки, й на перші 80 тисяч гривень ми робимо закупівлю. Апаратів для штучної вентиляції легень у нас у місті 12. Базовими лікарнями визначено інфекційні відділення Другої міської лікарні та інфекційне відділення Обласної дитячої лікарні (відповідно – для дітей).

«Усі медичні заклади, які будуть задіяні в діагностиці та лікуванні можливих хворих, відпрацювали алгоритм дій медпрацівників», — повідомив начальник Управління охорони здоров’я міськради Владислав Кухар. За його словами, з міського бюджету виділено 400 тис грн для міської лікарні №2. Таких пацієнтів прийматиме інфекційне відділення лікарні, оскільки там є всі необхідні умови для лікування. Для того, щоби  відділення було повністю готове примати можливих хворих, його забезпечать  спеціальним одягом для захисту персоналу, дезінфікуючими засобами, іншими засобами медичного призначення, антибіотиками, необхідними для лікування коронавірусу. 

Владислав Кухар також розповів про алгоритм дій для мешканців міста. Зокрема, якщо у хворого спостерігається підвищення температури більше, як 38,5 градуса, є сухий кашель та задишка, то треба негайно викликати швидку допомогу, що готова до подібних викликів. За відповідною адресою виїжджатиме спеціальна інфекційна бригада, яка й прийматиме рішення про госпіталізацію пацієнта. 

Все, що повідомили журналістам Владислав Атрошенко та Владислав Кухар — виконується! Чернігів закупив для муніципальних закладів і установ 100 стійок із дезінфектором для обробки рук. Такими стійками в першу чергу забезпечать міські поліклініки, бібліотеки, ЦНАП, відділ звернень громадян, районні ради — місця великого скупчення людей. 
Спеціальні костюми для медичних працівників уже пошито й розподілено за призначенням. 

З метою мінімізації ризиків поширення коронавірусу у школах та садочках міста тимчасово забороняється проведення спортивних, культурних та інших масових заходів. Для запобігання розповсюдженню коронавірусу обмежувальні заходи ввели в бібліотеках, художніх та музичних школах міста.

Вже діє обов'язкове провітрювання салону транспортного засобу на всіх кінцевих зупинках, а наприкінці зміни — обов'язкове вологе прибирання з використанням засобів дезінфекції. Перевізників зобов'язано забезпечити працівників цими засобами. Проводиться профілактична дезінфекція новим деззасобом. Після проведення обробки цим препаратом змивати його не обов’язково. Захищає проти вірусів така дезінфекція протягом доби.

І наостанок. Запам’ятайте: вірус не здатний переміщатись на далекі відстані. Він існує тільки в крапельках, які людина видихає під час кашлю чи чхання. Відстань — це гарантія безпеки. Тому заразитись неможливо навіть від інфікованої людини, якщо ви перебуваєте від неї на відстані понад 1,5 м. Найчастіше вірус потрапляє до здорової людини через руки або інші предмети (хустинку, рукавиці тощо), після торкання до тварин, м'яса, риби, дверних ручок, поручнів і т.п., забруднених виділеннями з дихальним шляхів хворого чи інфікованого.

Не скуповуйте маски! Маска не захищає від вірусу здорову людину. І має одягатися лише на людину, яка має симптоми ГРВІ, щоби вона не заразила оточуючих. 

Олександр ШИЛО
Фото з сайту Чернігівської міської ради

Інші новини:


"Сьогодні у нас новий відлік часу, і ми, попри все, рухаємося вперед"

Найкращим подарунком на нещодавній день народження для голови Чернігівської обласної ради Олени Дмитренко був прапор артилерійської бригади. "Артилеристи - справжні боги війни, - говорить пані Олена. - Я мала щастя з ними познайомитися. Наразі вони знову повертаються на бойові позиції. Це - нереальні хлопці, які щодня ризикують своїм життям, але в них зовсім немає помпезності. Немає такого: “Я - герой-захисник!" І стукання себе в груди. Амбіції - це не про них. Вони просто живуть тим, що захищають нас. Спілкуючись із такими воїнами, змінюєш свою думку про все, розумієш, наскільки у нас є круті ЗСУ-шники. І відчуваєш невимовну повагу. Бо вони просто роблять те, що мають робити, і йдуть до перемоги".

2022-08-09 16:42