Чи варто боятися нового законопроєкту «Про працю»?

2020-03-05 13:03

На запитання «ДП» відповідає Юлія Свириденко, заступниця міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства.

– Як закон «Про працю» вплине на легалізацію праці взагалі? Як ви вважаєте, чи будуть люди укладати більше трудових договорів і чи зникне заробітна плата в конвертах?

– Мета законопроєкту «Про працю» дати можливість людям простіше та швидше знаходити роботу, більше заробляти, працювати офіційно й бути впевненими у дієвості передбачених законом гарантій захисту прав працівників.

Ухвалення закону «Про працю» стане дуже суттєвим кроком на шляху до легалізації праці в Україні, оскільки за нині діючим Трудовим кодексом 1971 року офіційно взяти на роботу чимало категорій працівників неможливо з практичної точки зору. Йдеться про такі форми зайнятості, як, наприклад, фріланс, робота на дому в замовника (прибирання, приготування їжі тощо), сезонні роботи та інші форми короткострокової зайнятості. Всі ці люди сьогодні працюють «в тіні», бо відсутнє правове поле для їх офіційного оформлення. З ухваленням закону «Про працю» таке поле буде створено, і ми розраховуємо на зростання рівня офіційного працевлаштування в Україні.

Закон «Про працю» – важливий, але далеко не єдиний крок на шляху до повної легалізації праці в Україні, адже ця проблема – комплексна. Суттєва роль у її вирішенні відводиться також Державній службі України з питань праці, до функцій якої належить, у тому числі, контроль за дотриманням роботодавцями законодавства України про працю.

Не слід забувати і про інформаційні кампанії як серед роботодавців, так і серед працівників, в ході яких потрібно пояснювати переваги саме офіційного працевлаштування. Такі кроки вже розпочато, і ми бачимо, що вони дають позитивний результат.

– За новими умовами підвищення кваліфікації буде вже обов’язком працівника. Як нараховуватиметься йому заробітна плата під час навчання та чи не буде його відсутність приводом для звільнення за цей період?

– Щоби бути конкурентним на ринку праці, співробітник має постійно навчатися, здобувати нові знання, навички та підвищувати свою кваліфікацію. Тим, хто отримуватиме освіту, або на час підвищення кваліфікації роботодавець має надати додаткову оплачувану відпустку. Відсутність працівника на робочому місці у зв’язку з навчанням  не є приводом для звільнення, проте працівник має заздалегідь належним чином повідомити роботодавця про таке навчання та про свою відсутність на робочому місці з цієї причини.

– Чи можна вносити поправки до трудового договору з роботодавцем? Наприклад, якщо змінились сімейні обставини, чи роботодавець захоче змінити заробітну плату?

– Трудовий договір – це, в першу чергу, результат домовленостей двох сторін – працівника та роботодавця. Відповідно, і внесення змін до нього – це також результат їх спільного рішення. Для того, щоби процес внесення змін до трудового договору був чітким і зрозумілим, краще подбати про це завчасно – ще на етапі укладення трудового договору передбачити відповідний порядок дій на випадок виникнення необхідності змінити умови договору.

– Обов’язковий період вихідних скорочується до 24 годин замість нинішніх 48. На Україну чекає досвід деяких країн з шестиденним робочим тижнем?

– У проєкті закону «Про працю» зберігається звична нам тривалість робочого часу – 40 годин протягом кожного семиденного періоду. Тобто, якщо працювати 5 днів на тиждень, то це по 8 годин на день. Але якщо діючий Трудовий кодекс забороняє деяким категоріям працівників працювати більше і, відповідно, не дозволяє більше заробляти, то законопроєкт «Про працю» дає можливість працівнику самостійно вирішувати, скільки часу він готовий і хоче приділяти роботі та домовлятися про це з роботодавцем. Головне, що тривалість відпочинку між змінами має становити не менше 12 годин протягом доби.

– Прокоментуйте, будь ласка, обурення профспілок (навіть Міжнародної конфедерації), які називають цей проект «рабським»?

– Причина упередженого ставлення профспілок до законопроєкту «Про працю» зрозуміла. Ще до того, як він був офіційно представлений урядом та зареєстрований у Верховній Раді України, з’явилися чутки, що проєктом ліквідуються профспілки. Хоча це – абсолютна неправда. Вкотре наголошую, профспілки продовжують працювати. Ніхто їх не ліквідовує. Водночас їх потрібно зробити більш ефективними, щоби вони справді почали захищати працівників. Для цього має бути розроблений окремий закон, який регулюватиме їню діяльність.

Більше того, проєкт закону впроваджує новий інститут захисту інтересів та прав працівників – представників працівників, що відповідає практиці країн Європейського союзу, засадам та вимогам Конвенцій Міжнародної організації праці та сучасним умовам ринку праці України.

Коментарі представників профспілок про те, що проєкт закону є «рабським», не мають під собою підґрунтя і в більшості зводяться до недостатньо кваліфікованого аналізу положень Проєкту. Як приклад – норми щодо тривалості робочого часу і перерв на відпочинок між змінами, про що я вже говорила вище.

– Чи потрібно так багато різновидів трудового договору? (За новим законом буде безстроковий, строковий, короткостроковий, сезонний, з нефіксованим робочим часом, учнівський та трудовий договір з домашнім працівником).

– Ми запропонували широкі можливості для працівників, аби кожен із них зміг підібрати для себе саме той вид договору, що найкращим чином відповідає його потребам і особливостям роботи, котру він виконує. Як приклад я вже наводила сезонних працівників та фрілансерів.

Усі ці люди сьогодні працюють без жодних гарантій на оплату та охорону праці. Скажімо, людина, яка працює у фермера на зборі врожаю яблук, “без трудової”, може впасти з дерева, отримати травму і залишитися без жодного матеріального відшкодування. Довести свою позицію в суді та отримати компенсацію буде, на жаль, практично неможливо. Тому розмаїття видів трудових договорів у проєкті – це необхідність, яка допоможе захистити права різних категорій працівників.

– У яких випадках можна буде достроково розірвати трудовий договір? Чи правда, що можна буде звільнити працівника через СМС-повідомлення?

– І працівник, і роботодавець зможуть розірвати трудовий договір за власною ініціативою. Роботодавець матиме можливість звільнити працівника “день у  день”, але в такому разі він буде змушений заплатити йому за це чималу компенсацію – від 1 до 6 місячних зарплат. Тож працівник зможе за цей час спокійно знайти нову роботу, маючи при цьому достатнє матеріальне забезпечення. А щодо СМС - проєкт закону передбачає, що роботодавець зобов’язаний повідомити працівника про звільнення або письмово, або тим засобом електронного зв’язку, який передбачений для таких випадків у трудовому договорі, тобто на який і працівник, і роботодавець дали згоду. Коли  ж працівник і роботодавець домовляться, що таке повідомлення може бути надіслане у формі СМС, то так і буде.

– Як ви вважаєте, судячи з менталітету українських чоловіків, чи збільшиться чисельність бажаючих піти у декретну відпустку? За новим законом чоловіки в рівних правах  матимуть на це право.

– І чоловік, і жінка можуть взяти відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Краще, коли така можливість є і, за необхідності, батько дитини зможе нею скористатися. На нашу думку, законна можливість мотивуватиме чоловіків домовитися про зручні умови співпраці з роботодавцем та приділити більше часу родині й дитині зокрема.

– Роботодавець може розірвати трудовий договір через втрату довіри. Поясніть, будь ласка, цей пункт.

– Якщо роботодавець втратив до працівника довіру і більше не хоче з ним працювати, він має про це повідомити завчасно, щоби працівник мав час на пошук нової роботи. Знову ж таки, якщо йдеться про розірвання договору «день у день», як ми говорили вище, роботодавець буде зобов’язаний виплатити працівнику компенсацію від 1 до 6 місячних заробітних плат, в залежності від того, скільки часу працівник пропрацював на даного роботодавця. У цьому випадку працівник не тільки матиме достатньо часу на пошук нової роботи, а й із великою імовірністю виграє матеріально.

– Запропонований закон передбачає ще багато змін та поправок. Чи не затягнеться це на багато років, поки він повністю вступить в дію?

– Зараз законопроєкт “Про працю” №2708 зперебуває на розгляді у парламентському Комітеті з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів. Над ним працює робоча група, до якої залучені представники профспілок, роботодавців, а також усіх фракцій парламенту. Міністерство економічного розвитку, торгівлі та сільського господарство проводить регулярні обговорення законопроєкту із громадськістю, щоби почути та врахувати думки зацікавлених сторін. Адже на виході ми прагнемо отримати документ, який, як я вже казала, дозволить людям простіше і швидше знаходити офіційну роботу й  більше заробляти.

Ми також розуміємо, що аби призвичаїтися до нововведень, передбачених законом, та навчитися їх правильно використовувати, знадобиться певний час – як працівникам, так і роботодавцям. Том, за нашим задумом, закон має вступити в дію через пів року після дня його офіційного опублікування, що, в свою чергу, відбувається після ухвалення парламентом та підписання Президентом. Після чого ще рік відводиться на те, щоби працівники й роботодавці змогли перейти на нові правила.

А на завершення інтерв’ю хочу привітати наших сміливих, прекрасних та відважних жінок з весняним святом. Прийміть найтепліші вітання з нагоди Міжнародного жіночого дня – 8 Березня!

Одвічні жіноча мудрість, терпіння, вміння розуміти, підтримувати, дарувати натхнення, віру та оптимізм  –  вирішальні складові Жінки. Так, ми ніжні, щирі, вірні, відважні й непохитні у своїй любові до рідних, до своєї землі, держави.

Тому місія і сенс життя сучасної жінки сьогодні виходять на інший рівень. Ми доньки, сестри, дружини, матері. Але ми й повноправні громадянки нашого суспільства, яке будуємо пліч-о-пліч із чоловіками – рухаємо економіку, створюємо бізнес, соціальні проєкти, допомагаємо тим, хто цього потребує, навчаємо, лікуємо, розвиваємо мистецтво.

Від усього серця бажаю вам, дорогі сучасниці, творчої наснаги, терпіння, розвитку й удосконалення, любові та поваги, віри й надії, а також – омріяного щастя й вічної молодості. Нехай весна несе сонячне тепло, добробут і світлу надію  на щасливе, красиве життя. Радості вам, оптимізму, святкового настрою, миру та добра!

Підготувала Поліна МОГІНСЬКА
Фото надане респонденткою

Інші новини:


Ірис Новакова – творець неповторного солодкого мистецтва

Те, що робить ця жінка з прекрасним ім’ям Ірис – не піддається короткому  опису. Це – справжні кондитерські шедеври, втілення її фантазій та бачення навколишньої краси, які, крім прекрасного зовнішнього оформлення, відрізняються особливим смаком.

2022-02-24 16:13