«Мати все»

2020-02-25 11:22

27 і 28 лютого на сцені Чернігівського обласного академічного українського музично-драматичного театру імені Т.Г. Шевченка вперше відбудеться прем’єрний показ вистави «Мати все» за однойменним романом сучасної української письменниці Люко Дашвар

Інсценізацію цієї інтригуючої історії та її постановку на чернігівській сцені здійснив відомий український режисер Антон Меженін — лауреат багатьох Міжнародних фестивалів та конкурсів. Зокрема минулорічного фестивалю Українського театру в Кракові «Схід — Захід». Київський режисер-постановник ставив спектаклі в багатьох українських театрах в якості вільного режисера. До участі у постановочній роботі були залучені художник-сценограф Алія Байтенова та режисер із пластики Наталія Федіна. До речі, Алія здійснила художнє оформлення комедії «Скапен» за Мольєром у постановці режисера Андрія Бакірова. 

Заслужений артист України, художній керівник — головний режисер Андрій Бакіров переконаний: дуже важливо, коли театральні колективи торкаються сучасного матеріалу. Нашого, українського. Адже, за його словами, вже, мабуть, років 15-20 вони не займалися інсценізацією сучасної або класичної прози. 

— З Антоном Сергійовичем ми давно обговорювали можливість постановки на нашій сцені якоїсь роботи. І мені було дуже приємно, коли серед запропонованих авторів, пролунало ім’я Люко Дашвар, — каже Андрій Бакіров.

Назва «Мати все» побудована на грі слів, як і назви всіх книг письменниці. І з абсолютною точністю передає закладений у сюжетній лінії зміст. В основу роману покладено реальну життєву історію. На перший погляд, звичайну життєву історію професорської доньки, у якої було все: турботлива мама, коханий чоловік, гарна квартира, вдосталь грошей – ідеальне життя. Але у процесі перегляду вистави глядач переконується, що майже кожен герой цієї історії має всередині гнилизну. І стає зрозуміло, що свою родинну ідилію «авторитарна» мати побудувала на підступі та брехні. Врешті всі герої через певні вади та спосіб мислення приречені на крах своїх планів. А Ліда сама зречеться власного щастя. 

Перед театральними митцями постало нелегке завдання — з великого роману треба було зробити двогодинну виставу. І їм це вдалося.

— Це буде естетична вистава для людей, які люблять складне, вишукане, естетичне мистецтво. Для тих, хто хоче впустити у свою душу щось особливе. Для тих, хто приходить із відкритим серцем. Під час вистави із глядачем відбуватиметься своєрідна розмова за допомогою засобів виразності. За змістом це мелодрама. Це сюжет про родинне життя. Але з іншого боку він має глибокий зміст, який змушує людину замислитися, — розповідає Антон Меженін.

Режисер-постановник наголосив, що вистава «Мати все» пластична. В ній використовується сучасні музика та образна метафорична сценографія. Тож частина великого тексту зіграна у пластиці. В одному танці пластикою може розповідатися ціла глава роману. 

— Насправді, це дуже непростий матеріал. Я прочитала книгу і, здається, все так просто, все зрозуміло, все на своїх місцях. Але мені, як художнику, було дуже непросто лаконізувати цілий роман в одну виставу. І всю цю історію перенести на сцену. Але вистава обіцяє бути цікавою, — зізнається художник-сценограф Алія Байтенова

Театральні митці запрошують глядача прийти на прем’єру з відкритими серцем і душею. А режисер-постановник радить прочитати роман після перегляду постановки. Адже це не дослівне прочитання роману, а авторське бачення твору.  

Валентина НАУМЕНКО 
Фото авторки 

Інші новини:


"Сьогодні у нас новий відлік часу, і ми, попри все, рухаємося вперед"

Найкращим подарунком на нещодавній день народження для голови Чернігівської обласної ради Олени Дмитренко був прапор артилерійської бригади. "Артилеристи - справжні боги війни, - говорить пані Олена. - Я мала щастя з ними познайомитися. Наразі вони знову повертаються на бойові позиції. Це - нереальні хлопці, які щодня ризикують своїм життям, але в них зовсім немає помпезності. Немає такого: “Я - герой-захисник!" І стукання себе в груди. Амбіції - це не про них. Вони просто живуть тим, що захищають нас. Спілкуючись із такими воїнами, змінюєш свою думку про все, розумієш, наскільки у нас є круті ЗСУ-шники. І відчуваєш невимовну повагу. Бо вони просто роблять те, що мають робити, і йдуть до перемоги".

2022-08-09 16:42