До кого поїде «швидка»?

2020-02-24 15:34

Комунальне некомерційне підприємство «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Чернігівської обласної ради – єдиний заклад для надання екстреної медичної допомоги в нашій області. Він був створений в грудні 2012 року, підключений до системи «Централь 103», зареєстрований в ЕСОЗ (електронна система охорони здоров’я) та готовий до контрактування з НСЗУ (Національна служба здоров’я України). Детальніше про його функції розповідає директор закладу Ігор Даниленко.

Цифри

На цей час система екстреної медичної допомоги Чернігівської області включає 51 структурний підрозділ: центральна оперативна диспетчерська, 4 станції екстреної (швидкої) медичної допомоги, 21 підстанція, 22 пункти постійного базування бригад, телеметричний центр, навчально-тренувальний відділ, відділ виїзної консультативної медичної допомоги. Підприємство фінансується за рахунок субвенції із державного бюджету місцевим бюджетам, а вже з 1 квітня 2020 року фінансуватиметься НСЗУ по глобальному бюджету.

— Ігоре Валентиновичу, скільки бригад екстреної медичної допомоги нині працюють в області, чи є в них певна специфіка?

— Маємо 99 бригад екстреної медичної допомоги: 33 лікарських та 66 фельдшерських. У бригадах працюють лікарі за фахом «медицина невідкладних станів» та фельдшери за фахом «лікувальна справа (невідкладні стани)». Є також спеціалізована психіатрична бригада, яка базується в Чернігівській станції екстреної (швидкої) медичної допомоги. Нагадаю читачам, що в червні 2018 року введена в експлуатацію центральна оперативно – диспетчерська служба, до якої підключено всі райони Чернігівської області. Тобто дзвінки з будь-якого телефону області переадресовуються на єдину багатоканальну лінію 103 у м. Чернігові. В диспетчерській цілодобово працює 9 осіб .

— Цікаво, скільки викликів надходить за добу? І чи маєте можливість реагувати на них терміново?

— Зазвичай це 700-800 дзвінків, бригади реагують на 400-500 викликів, а також наші лікарі надають 50-60 консультацій телефоном. У нас є технічна можливість записувати та архівувати всі аудіодзвінки, електронні карти виклику, маршрут автомобілів. Бригади забезпечені мобільним зв’язком двох операторів, планшетом для прийому викликів та електронним кардіографом. Всі автомобілі мають сучасний радіозв’язок, а також портативну та автомобільну цифрову радіостанцію на випадок відсутності телефонного зв’язку та Інтернету. Автомобілі облаштовані GPS-трекером та відеореєстратором. Профільними для бригад Е(Ш)МД є звернення стосовно пацієнта, який перебуває у невідкладному стані, що супроводжується: непритомністю, судомами, раптовим розладом дихання, раптовим болем у ділянці серця, блюванням кров’ю, гострим болем у черевній порожнині, зовнішньою кровотечею, ознаками гострих інфекційних захворювань, гострими психічними розладами, що загрожують життю і здоров’ю пацієнта та/або інших осіб, чи зумовлений усіма видами травм (поранення, переломи, вивихи, опіки, тяжкі забої, травми голови), ураженням електричним струмом, блискавкою, тепловими ударами, переохолодженням, асфіксією всіх видів (утоплення, потрапляння сторонніх предметів у дихальні шляхи), ушкодженнями різної етіології під час надзвичайних ситуацій (дорожньо-транспортні пригоди, аварії на виробництві, стихійні лиха тощо), отруєннями, укусами тварин, змій, павуків та комах, порушенням нормального перебігу вагітності (передчасні пологи, кровотеча тощо), а також транспортування пацієнтів, які перебувають у стані, що потребує обов’язкового медичного супроводження та термінової госпіталізації. 

— Відомо, що у складі оперативно-диспетчерського управління працює консультативний телеметричний центр. Які можливості він надає пацієнтам і лікарям?

— Так, для забезпечення роботи цього центру ми придбали відповідне обладнання — реєстратор з передачею даних через USB-порт (10-ти провідний) «BeeW». Робота консультативного телеметричного центру допомагає обробляти та проводити інтерпретацію сигналів, які ми отримали, обговорювати ситуацію з лікарем/фельдшером, який знаходиться поруч з пацієнтом, допомагати йому в прийнятті рішення щодо лікування. Є також можливість координувати дії на догоспітальному етапі щодо допомоги пацієнтам з гострою коронарною патологією. Тобто електрокардіограма, знята в будь-якій точці області, миттєво направляється висококваліфікованим спеціалістам. Консультативний телеметричний центр працює в режимі 24/7.

До структури Центру екстреної медичної допомоги входить також навчально-тренувальний відділ. Співробітники нашого Центру проводять заняття з медичними та немедичними працівниками, професійні обов’язки яких пов’язані з наданням домедичної допомоги. Під час навчання ми використовуємо устаткування для моделювання невідкладних станів та допомоги при травмах. Спеціалісти відділу пройшли навчальні курси BLS (Basic Life Support) та ALS (Advanced Life Support). Курс спеціалізованих реанімаційних заходів є золотим стандартом в галузі навчання реанімації. Програма курсу базується на рекомендаціях Європейської ради реанімації. Цей курс охоплює профілактику зупинки кровообігу, забезпечення прохідності дихальних шляхів, розпізнавання ритмів серця, реанімаційні заходи, лікування пацієнта в стані загрози для життя (гострий інфаркт міокарда, анафілактичний шок, астматичний статус, електролітні порушення, геморагічний шок, отруєння, утоплення, гіпотермія), постреанімаційне лікування тощо. Ці знання вкрай необхідні жителям області, особливо тим, які щодня взаємодіють з людьми. 

Підготувала Вікторія СИДОРОВА
 Фото надане Ігорем Даниленком

Інші новини:


«МарЛені» – прем’єра в облмуздрамтеатрі

3-го та 4 грудня Чернігівський облмуздрамтеатр ім. Т. Шевченка запрошує на прем’єру – «МарЛені» – кабаре-бенефіс для двох актрис в одну дію.

2021-12-03 06:37