«Край неба»

2020-02-24 11:43

В обласному театрі ляльок імені Олександра Довженка з аншлагом відбулася чергова прем’єра юних акторів Творчої експериментальної майстерні. Єдиної  майстерні в Україні, де на професійній сцені грають діти-підлітки. Цього разу юні актори вразили публіку виставою «Край неба», що присвячена життю і творчості українського письменника Василя Симоненка

Прем’єра «Край неба» — один із найскладніших експериментів юних акторів. Це — вистава-емоція, вистава-відчуття. Зворушлива і сповнена внутрішнього трагізму. Постановка, яка робилася не заради інформації, а заради людського серця. Діти спробували не просто пробудити в людях бажання взяти до рук поезію В. Симоненка, а полюбити рідне слово. 

— Вистава «Край неба» робилася для російськомовних людей, бо я сама російськомовна. Мені хотілося, щоб вона зворушила серце й душу кожного. Щоб після її перегляду захотілося більш пізнати українську культуру, прочитати твори українських письменників. І щоб усе це було не примусово, а щиро, від серця. Коли в суспільстві піднімають тему любові до рідної землі, часто це виглядає надто сумно. Зазвичай з’являється сталий образ: довгі сорочки, босі ноги, свічки і щось таке дуже плачуче. А хотілося зробити щось осмислене, змістовне. Таке, щоб спонукало людину до розмірковувань, змусило замислитися над життям, — пояснила режисерка-постановниця Рената Гафурова

Свою постановку режисерка назвала виставою-фантазією на тему біографії та поезії Василя Симоненка. В сюжеті переплітаються світ партійно-радянського «рифмоплетства» і поезії Василя Симоненка. Зі сцени лунали тексти з’їздів КПРС, піонерські пісні, вірші, виступи лідерів компартії. І паралельно —  вірші, уривки з листів, оповідань Василя Симоненка. Цим самим показано, в якій атмосфері, в якому суспільстві народжувалися твори письменника. І як важко було в той час відчувати свою ідентичність, мову, країну, рід.

У виставі все життя, мов на долоні. Дитинство на Полтавщині, що минуло без батька. Василь виріс із мамою і дідом. Навчання на факультеті журналістики Київського університету, журналістська діяльність, участь у Клубі творчої молоді, в русі шістдесятників і трагічний кінець митця. 

— 8 січня минуло 85 років від дня народження поета-шістдесятника Василя Симоненка. Але вистава «Край неба» робилася не під дату. Для мене мала значення творчість митця. Це унікальний письменник, який в системі тоталітарного радянського режиму писав такі прекрасні твори. Він прожив усього 28 років, але за цей короткий час написав так багато глибоких творів,збагатив українську літературу. Мені хотілося, щоби людські серця пройнялися поезією Василя Симоненка і почитали його, — продовжила Рената Гафурова.  

У виставі «Край неба» приймали участь 18 акторів від 10 до 17 років. Постановка складна і за змістом, і з технічної точки зору. Вона триває годину і п’ятдесят хвилин. До того ж, це ансамблева вистава. У акторів мало тексту, але вони весь час повинні бути в ролі. Бо від їхніх поглядів, рухів, міміки, жестів залежала атмосфера вцілому. 

Всю виставу супроводжували пісні у виконанні Христини Соловій та Святослава Вакарчука, які розкривали милозвучність нашої мови. Після постановки дійсно виникає бажання прочитати В. Симоненка, спілкуватися рідною мовою і насолоджуватися нашими піснями.

— Я глибоко переконана в тому, що не мова робить людину, а людина робить мову. Саме людина своїми вчинками, цінностями може підносити мову до неба або ганьбити її. Подеколи трапляється так, що люди дуже гарно знають свою мову, але ганебно поводять себе по відношенню до свого народу. А буває навпаки, — каже Рената.

Валентина НАУМЕНКО
ФОТО надане ТЕМ

Інші новини:


"Сьогодні у нас новий відлік часу, і ми, попри все, рухаємося вперед"

Найкращим подарунком на нещодавній день народження для голови Чернігівської обласної ради Олени Дмитренко був прапор артилерійської бригади. "Артилеристи - справжні боги війни, - говорить пані Олена. - Я мала щастя з ними познайомитися. Наразі вони знову повертаються на бойові позиції. Це - нереальні хлопці, які щодня ризикують своїм життям, але в них зовсім немає помпезності. Немає такого: “Я - герой-захисник!" І стукання себе в груди. Амбіції - це не про них. Вони просто живуть тим, що захищають нас. Спілкуючись із такими воїнами, змінюєш свою думку про все, розумієш, наскільки у нас є круті ЗСУ-шники. І відчуваєш невимовну повагу. Бо вони просто роблять те, що мають робити, і йдуть до перемоги".

2022-08-09 16:42