Запобігти, врятувати, допомогти. Але спочатку — запобігти!

2020-02-24 10:56

Останнім часом у нашій країні пожежі завдали чимало лиха. Одеський коледж став "краплею", яка спричинила доручення Прем’єр-міністра про додаткові перевірки в подібних закладах. Адже легше — запобігти, ніж потім рятувати.

Саме про це — розмова із заступником начальника Управління із запобігання надзвичайним ситуаціям Управління ДСНС України в Чернігівській області Олександром Бобро.

— Олександре Володимировичу, отже, чи готові протистояти пожежам на Чернігівщині?

Ситуація із забезпечення пожежної безпеки на об’єктах області, без перебільшення потребує покращення. Хочу зазначити, що відповідальність за забезпечення пожежної безпеки на підприємствах, в установах, організаціях тощо несуть їх керівники. За словами очільників державних закладів, які ми перевіряємо, кошти на усунення порушень вимог пожежної безпеки віддавна не виділялися. Але вважаю, що без наполягання і бажання керівників вирішити ці проблеми буде неможливо. Тому маємо такі трагічні приклади в країні, як одеський коледж, а перед тим був дитячий табір відпочинку... Наразі, на виконання доручення Прем’єр-міністра України ми здійснюємо позапланові перевірки. Загалом, вони стосуються об’єктів із масовим перебуванням людей, соціального захисту населення, гуртожитків, торгівельно-розважальних центрів тощо. Більшість яких — це школи, вищі навчальні заклади, дитсадки та лікарні. І в черговий раз пишемо акти й приписи про усунення порушень та в міру своїх повноважень вживаємо заходів щодо притягнення до відповідальності керівників цих закладів. Наша держава постійно проводить удосконалення та розробку нових нормативних актів на рівні, що діють у Європейському Союзі. Нині введено розподіл суб’єктів господарювання за ступенями ризику, визначено періодичність перевірок. Тепер усе не так, як раніше, коли інспектор міг приходити на об’єкт у будь-який час. Наразі чітко визначено порядок перевірок та їх терміни. Відповідне навантаження на бізнес теж знято. Керівник може зайти на відповідний офіційний  сайт і побачити, коли його підприємство чи заклад підлягає перевіркам. Це стосується не тільки тих, які проводить Державна служба з надзвичайних ситуацій, а й інших, що їх проводять інші контролюючі органи. 

— За час цих позапланових перевірок що ви побачили?

— Доручення Прем’єр-міністра ми почали виконувати наприкінці минулого року, і на даний час вони тривають. Отож ситуація дуже повільно, але змінюється на краще. Керівники насамперед намагаються усунути порушення, що не вимагають вкладення великих коштів. Це режимні заходи, що стосуються документації, звільнення шляхів евакуації від захаращення, проведення інструктажів. Інші заходи, на котрі потрібні кошти, на жаль, не виконуються. Це стосується обладнання об’єктів системами пожежної сигналізації, оповіщення та керування евакуацією людей при пожежі, забезпечення пристроями блискавкозахисту, необхідною кількістю вогнегасників, проведення замірів опору ізоляції електромереж, приведення шляхів евакуації у відповідність до норм та ін.

— Проблем багато. А є такі заклади, де все більш-менш у нормі?

— Здебільшого, це школи, дитячі садки чи інші заклади, по яких ми позивалися до суду  щодо застосування заходів реагування у вигляді припинення експлуатації будівель та споруд. Відтак керівники розуміють, що за рішенням суду буде припинено навчальний процес чи здійснення іншої діяльності, і намагаються  швидкими темпами виправляти недоліки. Громади, селищні, сільські чи міські ради знаходять кошти, і справа зрушує з мертвої точки. Отже радує те, що цьогоріч є керівники, котрі отримали акти за результатом проведених перевірок, де зазначено відсутність порушень. Але, на жаль, у порівняні з загальною кількістю об’єктів, що ми перевіряємо, таких закладів дуже невелика кількість. На даний час ми перевірили  848 об’єктів із визначеного 1151 і маємо не більше 5, де порушення відсутні. Хоча в деяких закладах наявні порушення не капітального, а режимного характеру. Ось така реальна ситуація.

— І як людям найкраще донести, що це серйозно і треба інтенсивно рухатися до виконання норм пожежної безпеки?

— Наша практика показує, що ефективним заходом впливу є позов до суду. Останній яскравий приклад — приватний готель у Новгороді-Сіверському. Наразі керівник майже впорався з нашими зауваженнями. Думаю, що після наступного засідання справу в суді буде закрито у зв’язку з повним усуненням порушень. Отож коли керівник бажає навести лад, він знайде для цього час і кошти.

— Немає перешкоджань вашій діяльності?

— Буває, що керівники не дуже свідомо ставляться до заходів державного нагляду і контролю. Часом не з’являються на проведення заходу, не залишивши за себе уповноважену особу. Існують і інші причини, що унеможливлюють проведення перевірок. Інколи просто намагаються не пустити на об’єкт, але таке трапляється вкрай рідко. Адже результат один — згодом перевірку таки доводиться проходити.

Маю сказати, що більшість порушень, які ми виявляємо нині, залишаються невиконаними з минулих років. І така ситуація — це, насамперед,  ставлення керівників до забезпечення пожежної безпеки. Але ті очільники підприємств і закладів, які  хочуть навести лад — досягають позитивного результату в даному напрямку.

— Коли підсумувати що має бути на об’єкті головним, аби не трапилося біди? 

— Головним є виконання всіх вимог пожежної безпеки задля збереження життя і здоров’я людей, але особливу увагу необхідно звернути на стан утримання електричних мереж та електрообладнання, шляхів евакуації і первинних засобів пожежогасіння, насамперед вогнегасників, без яких неможливо швидко локалізувати пожежу на початковій стадії її розвитку. Неодмінно має бути система автоматичної пожежної сигналізації. Адже коли вона спрацьовує, то до нас одразу надходить повідомлення, і пожежно-рятувальний підрозділ виїздить ще до того, як хтось зателефонує на 101. Сучасні системи пожежної сигналізації дають змогу визначити навіть, у якому приміщенні  сталося лихо, а це пришвидшує роботу рятувальників з евакуації людей та гасіння пожежі, не давши їй розповсюдитись на велику площу. 

Керівники можуть звернутися до організацій, котрі мають відповідні ліцензії, та обладнати будівлі й споруди свого закладу або підприємства сучасними системами протипожежного захисту і таким чином убезпечити себе, людей та майно від великих втрат, трагічних наслідків — відповідно працювати далі зі спокійною душею.

Маю сказати, що нині люди вже інакше ставляться до перевірок, розуміючи, що наша служба допомагає уникнути небезпечних ситуацій. Адже завжди краще — попередити, ніж ліквідовувати наслідки пожежі або надзвичайної ситуації. Профілактика — запорука безпеки. Тому в ході перевірок ми намагаємося донести до керівників, відповідальних осіб, звичайних працівників вимоги пожежної та техногенної безпеки, встановлені чинними нормативними актами, а особливо — необхідність їх виконання, що збереже життя та майно наших громадян.

Підготувала Людмила ПАРХОМЕНКО

Інші новини:


"Сьогодні у нас новий відлік часу, і ми, попри все, рухаємося вперед"

Найкращим подарунком на нещодавній день народження для голови Чернігівської обласної ради Олени Дмитренко був прапор артилерійської бригади. "Артилеристи - справжні боги війни, - говорить пані Олена. - Я мала щастя з ними познайомитися. Наразі вони знову повертаються на бойові позиції. Це - нереальні хлопці, які щодня ризикують своїм життям, але в них зовсім немає помпезності. Немає такого: “Я - герой-захисник!" І стукання себе в груди. Амбіції - це не про них. Вони просто живуть тим, що захищають нас. Спілкуючись із такими воїнами, змінюєш свою думку про все, розумієш, наскільки у нас є круті ЗСУ-шники. І відчуваєш невимовну повагу. Бо вони просто роблять те, що мають робити, і йдуть до перемоги".

2022-08-09 16:42