Подвійні газові платіжки. Обурюємося всі. Що далі?

2020-02-18 09:20

Власне кажучи, жодний із нечислених реальних фахівців у цій сфері — навіть спрогнозувати щось не зможе. Не говорячи вже про політиків чи псевдоекспертів, яких ого скільки розвелося  на різноманітних телевізійних ток-шоу. Як на мене особисто — ситуація може стати ще гіршою.

Останніми роками чітко прогнозувалося, які будуть дії Уряду в тій чи іншій ситуації, адже експертами працювали справжні фахівці. А що нині?.. Отож.

Урядовці, в свою чергу, спрацювали так, що «перевернули» все з ніг на голову — і тим самим замість очікуваного й обіцяного зниження тарифів ми отримали суттєве їх підвищення.

І вплинути на це не можуть ані підприємства, задіяні в наданні цієї послуги, ані місцеве самоврядування. Хоча й сидіти склавши руки не можна! В Чернігові, наприклад, за ініціативи міського голови Владислава Атрошенка з цього приводу зібрали позачергову сесію міськради.

Депутати відтак прийняли звернення до керівництва держави про усунення проблемних питань, зумовлених змінами в оплаті послуг із постачання та розподілу природного газу. Й закликали скасувати постанову НКРЕКП, яка вимагає фактично вносити авансом платежі за неспожитий газ. А також, у сучасних кліматичних та економічних умовах, методика розрахунку цих платежів призводить до значних переплат. Головна ж «ягідка на цьому тортику» — різниця потім споживачеві не повертається.

Власне кажучи, саме тому наш мер запропонував проводити сесію не в звичайному режимі, а у формі широкої дискусії (адже лише у суперечці народжується істина) та в лише конструктивному дусі. І без політики. Перед депутатами виступили і на їх запитання відповіли запрошені відповідальні фахівці — регіональний представник НКРЕКП в області Олександр Тимошенко, комерційний директор «Чернігівгазу» Сергій Савченко та член спостережної ради «Облтеплокомуненерго» Олег Ємець.

Головну суть проблеми, практично, для майже всього населення України сформулював наш міський голова: «Я чітко бачу, як відповідальні керівники, що формують державну політику в цьому напрямку, дезінформують Президента. Сьогодні найголовніше пояснення для очільника держави зводиться до того, що замість двох платіжок знову буде одна. Але суть полягає абсолютно в іншому: люди платять не у відповідності з лічильником. У цьому – найголовніша проблема. Є різні сезони, температурний режим,  різне споживання газу.

Статистично можна сказати, що цей сезон вимагає опалення меншого за попередній на 25%. А люди мусять платити за минулим опалювальним сезоном». І одразу ж запитав представника НКРЕКП: «Ви кажете, що ми в ракурсі євроінтеграції приймаємо ці методики. Назвіть, будь ласка, європейські країни, де  споживачі сплачують за газ наперед. Де саме в подібний спосіб виставляються рахунки споживачам?». У відповідь — абсолютна тиша.

Доречно зауважити, що у всьому світі трейдери (постачальники) газу нічим особливим не відрізняються від постачальників продуктів у магазини. Вони аналізують та  прогнозують те, скільки й за якою ціною покупці зможуть купити конкретний товар. Інакше — збитки.

Крім того нова методика розрахунків абсолютно не враховує, що багато людей,особливо селян, свого часу проводили газові труби та підключення за свій власний рахунок. А жителям міст і  містечок не враховують те, що постачають їм газ за допомогою технічної інфраструктури, яку, практично, орендують у громади. Доречно сказати й про те, що всі розрахунки зроблені не за реальним споживанням газу минулого опалювального сезону, а за якимись нормами. Наприклад, ваша родина протягом останніх років економила, аби не переплачувати за понаднормові кубометри. А нинішні діючі з нового року розрахунки зробили згідно з нормами — а це майже на 400 кубів більше. Як мінімум! І хоча нині обіцяють: якщо ви цього опалювального сезону використаєте менше за річну норму, то наступного сезону розрахунки зроблять за реальними показниками. І платити ви будете менше. Тільки як цим обіцянкам вірити? Коли нині змушують платити суттєві кошти навіть тих людей, котрі взагалі з якихось причин перестали використовувати газ.

І ще одна важлива річ: згідно з цією Постановою, фактично, жодної відповідальності юридичних осіб за якість газу, який отримують споживачі (побутові або не побутові),  сьогодні — нема.

Давайте не будемо багатослівними, а підсумуємо. Хоча НАК «Нафтогаз» справді працює за міжнародними ринковими правилами й реально знизив ціну на газ — через непрофесійні дії урядовців, які б не лунали заяви по телевізору, ціна газу не зменшилася, а з 1 січня зросла. Безпосередньо на газ вона зросла на 7,6%. Крім того, на 42,7% виріс тариф за транспортування. Саме ці складові призвели до зростання сукупної ціни на 12%.

І це не крайня погана новина. У зв’язку з теплою зимою вже є фактом зменшення споживання газу ОТКЕ (опалює половину Чернігова та частину області) приблизно на 25%. Але ОТКЕ змушений буде заплатити 1/12 від попереднього року (щомісячно). І це значна переплата. Що призведе до нових боргів, особливо в літній період, коли підприємство не має достатнього надходження коштів. Тобто й наступної осені половина мешканців Чернігова будуть під загрозою залишитися зовсім без опалювання. А міській владі доведеться або приймати його з величезними боргами на баланс, або купувати його акції, або брати на місцевий бюджет реструктуризацію боргів. Або взагалі купувати. І сидітиме Чернігів у борговій ямі не один рік.

Як наголосив наприкінці сесії Владислав Атрошенко: «Неприйнятною є будь-яка методика, що в кінцевому рахунку має на меті виставлення платіжок, котрі не відповідають реальному споживанню за попередній місяць. Людина повинна платити тільки за реально спожите. Це правило, що діє в усьому світі. Будь-які інші порядки, чи і ким  би вони не були визначені, є лукавством. І ми говоримо: шановні Президенте, Прем’єр-міністре України! Ми ставимося до вас з повагою. Почуйте людей!»

Олександр ШИЛО
Фото з Інтернету

Інші новини:


"Сьогодні у нас новий відлік часу, і ми, попри все, рухаємося вперед"

Найкращим подарунком на нещодавній день народження для голови Чернігівської обласної ради Олени Дмитренко був прапор артилерійської бригади. "Артилеристи - справжні боги війни, - говорить пані Олена. - Я мала щастя з ними познайомитися. Наразі вони знову повертаються на бойові позиції. Це - нереальні хлопці, які щодня ризикують своїм життям, але в них зовсім немає помпезності. Немає такого: “Я - герой-захисник!" І стукання себе в груди. Амбіції - це не про них. Вони просто живуть тим, що захищають нас. Спілкуючись із такими воїнами, змінюєш свою думку про все, розумієш, наскільки у нас є круті ЗСУ-шники. І відчуваєш невимовну повагу. Бо вони просто роблять те, що мають робити, і йдуть до перемоги".

2022-08-09 16:42