«Стоматологічна фея» допомагає малим ласунчикам

2020-02-14 11:45

«Стоматологічною феєю» маленькі пацієнти та їх батьки називають дитячого стоматолога Тетяну Лісовську, яка працює в КНП «Дитяча стоматологічна поліклініка» Чернігівської міської ради завідувачкою відділення, а на час відсутності головного лікаря виконує його обов’язки. Тетяну Петрівну поважають у колективі. В цю професію вона прийшла 12 років тому. Нині жінці 35, вона має 10-літню донечку. Може, саме тому, що вона сама вже мама, лікарка доволі легко знаходить спільну мову з малечею. 

Успіх залежить від співпраці лікаря та батьків

— Пані Тетяно, розкажіть, як і чому ви обрали саме цей фах?

— Не скажу, що я про це мріяла з дитинства, але так склалося, що стала саме дитячим лікарем-стоматологом. А колись хотіла бути, як мої батьки, котрі працювали з дітьми. Тато – вчитель у школі, а мама – вихователька в дитячому садочку. Але на сімейній нараді ми разом вирішили, що після школи буду поступати до медичного ВНЗ. Навчалася в Полтаві. Інтернатуру проходила тут на базі обласної стоматполіклініки. Пізніше за розподілом повернулася до рідного міста. Якось під час інтернатури мені довелося замінити на прийомі лікарку, котра захворіла. І тоді я зрозуміла, що з дітками в стоматології працювати не так важко, як мені раніше здавалося, як вважали мої однокурсники. 

— Але, мабуть, це складно психологічно, адже навіть сьогодні, коли я зайшла до поліклініки, майже під кожним кабінетом чути плач.

— Діти щирі у прояві своїх емоцій, коли їм страшно – плачуть. До цього наші працівники швидко звикають. Буває, що і до мене на прийом йдуть зі сльозами. Вважаю, що на цьому етапі найголовніше – домови-тися з батьками. Як вони налаштуються самі і налаштують свою дитину – від цього багато залежить. Якщо самі починають нервувати, то лише погіршують ситуацію. Звісно, дитина не в ігрову кімнату прийшла. Так, це маніпуляція, і вона доволі неприємна. Ми намагаємося заспокоїти хлопчика чи дівчинку, підбадьорити. 

На перший огляд – в перший рік життя

— Цікаво, підходи в стоматології 20-30 років тому і зараз набагато змінилися? 

— Так, рівень медицини став набагато вищим. Нині багато хто дивується: у вас  красиво, гарний ремонт, комфортно в кабінетах. Звичайно, і техніка змінилася, і матеріали, і технології. Не скажу, що процедура стала менш болісною, але підходи змінилися. Зараз ми робимо діткам анестезію у багатьох випадках. А років 20-30 тому знеболення майже не робили. Звісно, запитуємо в батьків, чи вони не проти. Тоді в дитини, звісно, формується інше сприйняття – так, це неприємно, але вже не боляче.

— А стан здоров’я дітей за ці роки змінився?

— Так, стан зубок у малечі став гіршим. Це пов’язане, в першу чергу, з нашою екологією, з рівнем життя, харчуванням. 15-20 років тому не було в такій великій кількості солодощів і з таким складом речовин, як зараз. Велике значення має спосіб життя. Коли діти багато часу проводять за комп’ютерами, за гаджетами, це теж впливає на стан зубів. З’явилося навіть таке поняття – «комп’ютерний карієс». Коли діти багато часу проводять за іграми, переглядом мультиків, вони зазвичай неправильно харчуються, вживають колу, і це призводить до нетипового розвитку каріозного процесу – швидкого й гострого. До того ж, діти пізно лягають спати, забувають чистити зуби, можуть пізно прокидатися, можливо, запізнюються до школи, забувають про гігієну ротової порожнини.

— До речі, з якого віку треба привчати дитину турбуватися про зубки?

— Я вважаю, що від самого народження. Так, поки дитина маленька, вона ще не розуміє, що та як, але якщо робити маніпуляції в ротику, вона призвичаїться до цього. Спочатку батьки це роблять, потім вона сама навчається. Моїй доньці я починала чистити ротик від народження, і в місяців 8-9, коли я казала: «Відкривай ротик» - вона відкривала. Буває, приходять на прийом батьки з дітками півтора-двох років і кажуть: «Ми ще не починали чистити зубки». Звісно, це трохи запізно.  

— Отже ваша перша порада батькам – починати догляд якомога скоріше. А наступні які?

— Треба відвідувати лікаря-стоматолога регулярно – раз на півроку, а починати десь приблизно з року. Оберіть собі одного лікаря, якому ви довіряєте, приходьте на консультацію саме до нього. І дитина звикне до цього, і в майбутньому, коли буде необхідно лікувати, вже буде простіше це зробити.

— А які проблеми з зубками можуть бути у діток у рік-півтора? 

— На жаль, буває, що вже в цьому віці зубки вражені карієсом. Тут, скоріше, йдеться про вроджену аномалію структури зуба, до чого може призвести багато факторів: особливості протікання вагітності, тривале нічне та штучне вигодовування. Наші батьки дають діткам солодкі компоти, чаї – це не бажано. Наймолодшому пацієнту, якому ми пломбували зуб, було два роки. На консультації в лікаря важливо встановити при-чину, дати поради й рекомендації батькам. На початковій стадії карієсу є різні гелі, препарати, які підходять маленьким діткам, є навіть деякі процедури в нашій поліклініці.

«Мама, я хочу гарні зубки…» 

— Що ще порадите для того, аби зубки в наших дітей були здорові?

— Це, звичайно, раціональне харчування, режим пиття. Коли людина хоче пити, вона має пити звичайну воду. А у нас батьки часто привчають дітей до солодкого компоту, і вони не хочуть пити воду. Йдеться та-кож про укріплення здоров’я, режим життя. Важливо, аби батьки були в цьому добрим прикладом для своїх діток. Дитина що бачить, те і робить. Варто виключити солодощі з раціону. Так, діти їх дуже люблять, а батьки дозволяють. Але це шкідливо. Так, льодяники на паличці діти можуть смоктати хвилин 20. Це теж шкідливо. Не варто давати цукерки раніше 3 років життя. 

Діткам до 10 років батьки мають допомагати правильно чистити зубки. Це можна порівняти з напрацюванням навички письма. Маленькій дитині ми показуємо частіше, старшій - час від часу нагадуємо, контро-люємо. Моя донька якось сама сказала: «Мама, я хочу гарні зубки, як у Саші». Їй на той момент було близько трьох років. Я привела її до поліклініки, ми почистили зубки, а далі – приклеїли камінчик на зубчик. До-нька була дуже задоволена. 

— Ми поговорили про найменших, а які проблеми можуть виникнути у підлітків?

— В нашій поліклініці використовують пластини для корекції прикусу. Це важливо для правильного формування співвідношення щелеп. Іноді батьки можуть бачити косметичний дефект, коли зубчик росте кри-во, але не помічають, що нижня та верхня щелепа трохи не так розташовані, а це призводить до порушення функцій жування, ковтання, вимови тощо. І може призводити навіть до порушення функціонування м’язів і суглобів. Тому важлива порада - приходьте регулярно на огляд, і лікар буде звертати увагу на прикус, на шкідливі звички у способі життя. Батьки можуть не надавати цьому належної уваги, а лікар одразу помітить і підкаже, як уникнути проблем у майбутньому. 

Дякуємо за розмову! Нехай ваші пацієнти ростуть здоровими та щасливими! 

Вікторія СИДОРОВА
Фото авторки

 

Інші новини:


Ірис Новакова – творець неповторного солодкого мистецтва

Те, що робить ця жінка з прекрасним ім’ям Ірис – не піддається короткому  опису. Це – справжні кондитерські шедеври, втілення її фантазій та бачення навколишньої краси, які, крім прекрасного зовнішнього оформлення, відрізняються особливим смаком.

2022-02-24 16:13