Коронавірус. На крилах кажана

2020-02-12 12:41

Думається, про коронавірус 2019-nCoV, або «китайський коронавірус», чули майже всі читачі, адже це зараз, практично, головна тема новин. Ми спробували з’ясувати, що це таке та наскільки його варто боятися.

Коронавірус

Взагалі, коронавірус – не нове явище. Й фактично у кожній країні в осінньо-зимовий період фіксують подібну хворобу. Зазвичай, коронавірус вражає диха льні шляхи, травну систему та нервові тканини, водночас часто страждають печінка, нирки, серце та очі. «Коронавірус небезпечний тим, що здатний викликати тяжкі пневмонії, які можуть призводити до летальних випадків», розповіли нам у Чернігівському обласному лабораторному центрі МОЗ України.

Вірус 2019-nCoV є новим і, судячи за все, був створений за рахунок мутації коронавірусу кажанів (так, тварини теж хворіють на коронавіруси, проте вірус тварин не завжди передається людям). Як вважається, джерелом зараження є ринок морепродуктів китайського міста Ухань, де в тому числі продавали й кажанів (у деяких регіонах Китаю цих тварин вживають у їжу). Втім, зараз вірус може передаватися й від людини до людини, зокрема повітряно-крапельним шляхом. Проте заразитися від посилки з Китаю не вийде – вірус за межами тіла носія живе нетривалий час, й навіть якщо посилку відправляв хворий, за той період, поки вона дійде з Китаю до України, вірус (якщо, звісно, ви замовляли не живого кажана) має вмерти.

Невиліковний? 

Виліковний. Ще у середині січня ЗМІ повідомляли про китаянку з Уханя, яку повністю вилікували від коронавірусу у Шанхаї. Наразі геном вірусу розшифрований, однак проблема в тому, що, оскільки вірус з’явився нещодавно, вакцини чи ліків безпосередньо від вірусу 2019-nCoV ще немає (новим препаратам належить пройти випробування). 
В групі ризику перебувають: мандрівники (особливо, ті що подорожують країнами сходу та мали тісний контакт у провінціях  

Китаю,   де   зафіксовані   випадки   захворювання); особи з хронічними хворобами, працівники зооферм, зооринків. Вакциновані від грипу протягом епідсезону 2019-2020 рр. не є групою ризику, – зазначають у Чернігівському обласному лабораторному центрі МОЗ України

Симптоми 

Як правило, підвищення температури та сухий кашель, рідше може бути задишка, кровохаркання, швидка стомлюваність, головний біль, діарея та відчуття закладеності у грудний клітині. 

Вірус усе ближче?

За повідомленнями Міністерства охорони здоров’я, станом на 5 лютого коронавірус в Україні не виявлений. Загалом же, у світі зареєстровано 24 тисяч 505 випадків коронавірусу, із яких 25 у Європі: 10 у Німеччині, 6 у Франції, по 2 в Італії, Росії (там захворювання виявлено у двох громадян Китаю у Забайкальському краї та Тюменській області, тобто доволі далеко від кордонів України) та Великобританії, й по 1 в Іспанії, Фінляндії та Швеції. Всього у світі кількість зафіксованих смертей від коронавірусу – 493. Для порівняння, лише в Україні за період з 30 вересня 2019 по 19 січня 2020 років із грипом було госпіталізовано 67 тисяч 113 осіб, померло 11. 

Як там українці?

Наприкінці січня, через спалах вірусу, з китайського острову Хайнань літаком евакуювали 158 українських туристів, ще 148 людей прибули 2 лютого з міста Санья. Після прильоту в українців виміряли температуру, й, не зафіксувавши відхилень від норми, відпустили додому. 

Українська влада закликає громадян утриматися від поїздок до Китаю, проте у цій країні залишаються жити та працювати громадяни нашої країни. З одним з них – екс-тренером баскетбольного клубу «Чернігів» Олександром Хоменком, який останні кілька років працює в китайському місті Чжухай (за 1200 км від центру епідемії – Уханя), ми зв’язалися. Наразі тренер перебуває у відпустці за межами Китаю.

Відпустка закінчується 6 лютого. Повертатися трохи лячно, але намагаюся не накручувати себе й користуватимуся рекомендаціями китайців про гігієну, маски, не відвідуватиму людні місця… – розповів «Деснянській правді» Олександр. – У нашому місті ввели карантин в усіх школах та місцях з великим скупченням людей, всі повинні ходити в масках: хто буде без маски, може отримати штраф. Однак особливої напруги немає. У регіонах ближче до епіцентру зараження, думаю, більше відчувається напруження. Уже відомо, що вчасно ми з відпустки не вийдемо, але наскільки продовжать відпочинок –  знатиму тільки після повернення.

Що ж робити?! 

Наразі вважається, що найдієвішою є профілактика хвороби. Міністерство охорони здоров’я дає наступні рекомендації: 

  • часто мийте руки або обробляйте дезінфікуючими засобами;
  • під час кашлю та чхання прикривайте рот і ніс паперовою хустинкою; уникайте тісного контакту з усіма, хто має гарячку та кашель;
  • якщо маєте підвищену температуру тіла, кашель й утруднене дихання, якнайшвидше зверніться до лікаря та попередньо повідомте йому історію подорожей;
  • не споживайте сирих чи недостатньо термічно оброблених продуктів тваринного походження.

Українське міністерство сформувало перелік госпітальних баз та бригад екстреної медичної допомоги, що надаватимуть медичну допомогу особам із підозрою на китайський коронавірус, а у понеділок, 3 лютого, Кабмін затвердив «Національний план протиепідемічних заходів реагування на поширення випадків інфекційних хвороб, спричинених коронавірусом 2019-nCoV». Госпітальною базою для шпиталізації осіб із підозрою на коронавірус на Чернігівщині визначені Чернігівська міська лікарня №2 ЧМР та Чернігівська обласна дитяча лікарня ЧОР.

Заклади   частково   забезпечені  лікарськими засобами, медичним обладнанням та засобами індивідуального захисту для надання медичної допомоги невеликій   кількості  пацієнтів, при  потребі масової госпіталізації хворих матеріально-технічної бази буде недостатньо, – зазначив у відповіді на наш запит заступник директора Чернігівського обласного лабораторного центру МОЗ України Богдан Куліцький. – Для забезпечення повноцінного надання медичної допомоги особам із захворюванням,  спричиненим nCoV, Управлінням охорони здоров’я облдержадміністрації направлено заявку до ДУ «Центр   громадського здоров’я МОЗ  України» із зазначенням обсягів потреби у лікарських засобах, медичному обладнанні та засобах індивідуального захисту.

Тож, здається, зараз головне для українців – не панікувати, проте й не нехтувати своїм здоров’ям: виконувати рекомендації МОЗ та, у разі захворювання, звертатися до лікаря, не відтягуючи справу на потім. Адже будь то «страшний» коронавірус чи «звичайний» грип, а за здоров’ям треба слідкувати. Бажаємо не хворіти!

Сєргєй КАРАСЬ
Фото з Інтернету

Інші новини:


Ірис Новакова – творець неповторного солодкого мистецтва

Те, що робить ця жінка з прекрасним ім’ям Ірис – не піддається короткому  опису. Це – справжні кондитерські шедеври, втілення її фантазій та бачення навколишньої краси, які, крім прекрасного зовнішнього оформлення, відрізняються особливим смаком.

2022-02-24 16:13