Юрій Шень: «Рак виліковний у 95-99% випадків, якщо виявити його на перших стадіях захворювання»

2020-02-11 09:45

4 лютого – Всесвітній день боротьби проти ракових захворювань. Друге місце в Європі за темпами поширення раку посідає Україна. За рік про діагноз «рак» дізнається 160 тисяч людей, і щодня від нього помирає 250 українців. У 2019 році в Чернігівській області – 4092 первинних випадків захворювань, із них 13 у дітей. А показник захворюваності минулого року перевищив такий самий за 2018 рік на 3,2% і становить 410, 32 на 100 тисяч населення, що на 27,8% вище за середній показник в Україні (2018 рік).

Головним осередком боротьби проти ракових захворювань на Чернігівщині виступає комунальне некомерційне підприємство «Чернігівський медичний центр сучасної онкології». Це провідний заклад надання спеціалізованої медичної допомоги, що підтримує зв’язки із закладами первинного, вторинного та третинного рівнів, урядовими й  суспільними організаціями. В онкоцентрі функціонує обласний канцер-реєстр, проводиться моніторинг рівня ураженості злоякісними новоутвореннями населення області.

В останні роки в Чернігівському медичному центрі сучасної онкології набули розвитку нові програми лікування, створено умови для перебування хворих та для роботи медиків на рівні міжнародних стандартів. Онкоцентр, зокрема хіміотерапевтичне відділення, є базовим центром проведення клінічних досліджень. Тут функціонує система централізованого моніторингу пацієнтів і єдина електронна система звітності «без паперів». Центр має відділення денного стаціонару, також створено відділення реабілітації на базі санаторію «Остреч». У медичній установі існує можливість проведення генотипування та променевої терапії непухлинних захворювань, а онкологи проходять систематичне стажування в Польщі, Білорусі, Ізраїлі, Франції. Саме там мають успішний досвід проведення всіх видів оперативного втручання, в тому числі органозберігаючих, онкоортопедичних, трансвагінальних, онкоторакальних, онкогінекологічних, лапароскопічних, пластичних, з використанням інфузійної порт-системи.

Чернігівський медичний центр сучасної онкології оснащений новітніми лікувально-діагностичною апаратурою та обладнанням. Такими, як лінійний прискорювач, торакоскоп, ендоскопічне обладнання, комп’ютерний томограф, лімфопрес, дозиметрія, цифровий мамограф, УЗД-апаратура, лапароскопічне обладнання. Що дозволяє лікарям центру працювати ефективніше.

Про це виконуючий обов’язки заступника генерального директора Чернігівського медичного центру сучасної онкології Юрій Шень говорив на виїзному засіданні Комітету Верховної Ради України з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування, що відбулося в Чернігівській обласній державній адміністрації.

Враховуючи все це та досвід лікарів установи, у Всесвітній день боротьби проти раку ми звернулися до Юрія Шеня, аби поставити кілька запитань.

– Юрію Миколайовичу, як відомо, ситуація з онкологічними захворюваннями в нашій області невтішна. Скажіть, які види раку найчастіше зустрічаються в нашому регіоні?

–  В залежності від статі, якщо брати чоловіків, то найчастіше зустрічаються злоякісні пухлини легенів і шкіри. Вони стоять на першому місці по кількості захворювань. У жінок найчастіше зустрічаються рак молочної залози, ректальний рак і рак шийки матки.

– Чи існують первині ознаки, звернувши увагу на які, можна виявити онкологічне захворювання самостійно?

– Для кожного стану можуть бути різні ознаки. Якщо ми говоримо про шкіру, то поява незрозумілих плям на шкірі – це вже привід сходити до лікаря. Так само й зміна вроджених плям на шкірі: зміна їх розміру, кольору або, наприклад, їх кровоточивість. Якщо ж говорити про інші стани, то, відповідно, зміна, погіршення будь-якої нормальної функції чи з боку дихальної системи, чи з боку шлунково-кишкового тракту, поява болю. Все це є приводом для обстеження. 

І дуже добре, що у нас є всі засоби для скринінгів, обстежень. Це і рентгенівський скринінг, і комп’ютерна томографія, ультразвукова діагностика. Такий арсенал мають лікарі навіть у більшості районних лікарень. Що дає можливість вчасно якщо не виявити, то принаймні запідозрити пухлинний процес і направити пацієнта до спеціалізованого закладу провести додаткові обстеження.

– Чув, що деякі ракові захворювання, наприклад, рак шийки матки у жінок, пов’язують із вірусом папіломи людини. Чи є прямий зв’язок.?

– Прямий зв’язок існує, вірус папіломи людини може викликати рак шийки матки. Але – коли в пацієнтки є певні передумови, схильність для цього – різного роду стани, що сприяють цьому вірусу. А для здорової людини, зазвичай, цей вірус особливої шкоди не завдасть. Проте не завжди жінка знає, що в неї все абсолютно в порядку зі здоров’ям. Що немає, наприклад, ерозії або запального процесу.

– Чи виліковний рак і, якщо так, то що для цього потрібно?

– Практично кожне важке захворювання можна вилікувати, особливо це стосується онкологічних, якщо його виявляють на ранній стадії. Рак при першій стадії виліковується в 95-99 відсотках випадків. Зовсім інша картина, якщо це 3-4 стадія. Там частка виліковування нижча від 50-40 відсотків. Тому я всім рекомендую пройти профілактичні огляди для того, щоби уникнути онкологічного захворювання або, якщо воно є, то виявити його на перших стадіях. До того, як ця хвороба почне проявлятися.
Що стосується медиків, від нас зажди будуть рекомендації, як це зробити. Також додам, що в нашому закладі регулярно проводяться різного роду протиракові заходи – комісії з районними,  іншими лікарнями.

– Щодо профілактичних оглядів. Їх потрібно проходити в онкологічному центрі?

– Онкоцентр має займатися лікуванням, оскільки це та структура, що містить в собі велику кількість фахових спеціалістів високого класу. І вони борються з онкологічними захворюваннями, а профілактикою – профоглядами займаються вже сімейні лікарі, лікарі в поліклініках, жіночих консультаціях тощо. Звісно, якщо виникає підозра, то направлять до нас для глибшого обстеження.

Адже профілактичний огляд у тому й полягає, щоби оглянути пацієнта й виявити зміни, котрі можуть призвести до захворювань. Коли, скажімо, виявляють пухлину, то це зазвичай говорить про те, що пацієнт довгий час не відвідував лікаря і не ходив на профогляди. Тобто не піклувався про своє здоров’я. Тому я ще раз усіх закликаю дбати про власне здоров’я та здоров’я близьких і регулярно – хоча би раз на півроку –  проводити обстеження. Якщо виникають сумніви з приводу стану здоров’я, то одразу ж треба звертатися в профільні медичні установи.

Підготував Дмитро ПАВЛЕНКО
Фото надано Онкоцентром

Інші новини:


​​​​​​​Секрет високоточної зброї від стресу та відновлення жіночого здоров’я після ударів війни – від відомих лікарів Василя Отрошка й Олексія Казакова

Відомий проєкт видання "Деснянська правда"  – ДП Кава – відновився в повному форматі. І 16 червня в готелі "Придеснянський", який гостинно відчинив  свої двері для такого заходу, зібралися наші пані та панянки, успішні в багатьох сферах діяльності на Чернігівщині.

2022-06-27 12:21