Рак: коли треба перевірятися?

2020-02-07 12:48

У Всесвітній день боротьби проти раку у ТРЦ «Hollywood» відбувся захід, організований Чернігівським медичним центром сучасної онкології та спрямований на те, щоб населення замислилося про профілактику та ранню діагностику захворювання. 

— Дуже багато людей вважають, що коли в них виявлений рак, то це вже вирок. Насправді це не так. Тому я хочу допомогти людям детальніше розібратися в цьому. Якщо звертати увагу на своє здоров’я та робити діагностику, то багатьох проблем можна уникнути, — вважає волонтерка акції, переможниця конкурсу «Кращий студент Чернігівщини-2019» та студентка НУ «Чернігівської політехніки» Владилена Євжик. – Мені 20 років, і я роблю обстеження раз на рік, слідкую за своїм здоров’ям: не палю, займаюся хореографією… 

На головному екрані ТРЦ показали соціальний ролик, який до Всесвітнього дня боротьби проти раку записали учасники заходу. Також працював хешпринтер, де бажаючі могли роздрукувати світлини з соцмережі Інстаграм, а волонтери роздавали буклети. До того ж чернігівці мали змогу проконсультуватися з лікарями центру сучасної онкології.

При питанні: «Коли час перевірятися?», — треба враховувати вік та стать. Молоді жінки з 20 років мають щороку проходити профілактичний огляд у гінеколога та робити ПАП-тест для того, щоби попередити та вчасно виявити онкогенний штам вірусу, який може призводити до раку шийки матки. Із 25 років жінки мають проходити обстеження молочних залоз, із 50 років раз на рік – мамографію чи огляд мамолога. Чоловіки, старші від 45 років, обов’язково повинні отримувати консультацію уролога. Людина має, перш за все, регулярно звертатися до сімейного лікаря, а спеціаліст, залежно від віку та схильності пацієнта, може відправити його на різні тестування, — зазначає Аліна Сирота, лікарка-онколог Чернігівського медичного центру сучасної онкології.

Проте, якщо у когось із ваших близьких знайшли онкологію, це ще не привід впадати у відчай.

 – Якщо рак уже знайшли, то для людини зазвичай це як грім серед безхмарного неба. Під ногами хворого та родичів руйнується фундамент. Страждає вся родина. Підтримувати й працювати треба з усіма. Родичі у таких випадках не мають тиснути чи впадати у паніку – треба просто бути поруч. Потрібно не боятися ставити лікарю питання: всі, які пацієнта цікавлять. Дуже часто хворі бояться почути відповідь, але якщо розпитати, то страх може нівелюватися й це допоможе акумулювати енергію на лікування, — розповідає Аліна Сирота. — Сьогодні на ранніх стадіях рак  виліковний. Є новітні операційні технології, розробляється все більше препаратів, у нашому закладі працює лінійний прискорювач, який дозволяє давати більшу дозу опромінення на пухлину, зменшуючи вплив на оточуючі тканини. Проте у кожного свій випадок. Можна провести повністю лікування, а може виникнути така сама патологія, наприклад, у парному органі. Але в нашому розпорядженні всі новітні методи лікування.

Під час акції люди підходили до стенду або брали листівки від волонтерів й, сподіваємося, замислилися про профілактику.

Бажаємо усім здоров’я!

Сєргєй КАРАСЬ
Фото автора

Інші новини:


"Сьогодні у нас новий відлік часу, і ми, попри все, рухаємося вперед"

Найкращим подарунком на нещодавній день народження для голови Чернігівської обласної ради Олени Дмитренко був прапор артилерійської бригади. "Артилеристи - справжні боги війни, - говорить пані Олена. - Я мала щастя з ними познайомитися. Наразі вони знову повертаються на бойові позиції. Це - нереальні хлопці, які щодня ризикують своїм життям, але в них зовсім немає помпезності. Немає такого: “Я - герой-захисник!" І стукання себе в груди. Амбіції - це не про них. Вони просто живуть тим, що захищають нас. Спілкуючись із такими воїнами, змінюєш свою думку про все, розумієш, наскільки у нас є круті ЗСУ-шники. І відчуваєш невимовну повагу. Бо вони просто роблять те, що мають робити, і йдуть до перемоги".

2022-08-09 16:42