Денис РОСОВСЬКИЙ: «Один у полі не воїн. А громаді до снаги все»

2020-02-07 08:52

—Денисе Михайловичу, «Деснянська правда» вітає вас на новій посаді — голови Сухополов’янської ОТГ. Ми бажаємо вашій громаді і вам особисто успіхів, розвитку, добробуту, руху — тільки вперед, до заможного, стабільного й змістовного життя. У  Прилуцькому районі на посаді в.о. голови райдержадміністрації ви були ініціатором створення об’єднаних територіальних громад і провідником децентралізації. Тому  що таке ОТГ — знаєте з середини. Функції адміністрацій і рад змінюватимуться. А ОТГ — нова самоврядна форма існування громад — дає людям можливість навчитися мислити інакше, керувати своєю громадою разом, поруч із її очільником.  Власне, це окрема маленька держава...

— Децентралізація справді дає максимальні повноваження, підкріплені фінансовим ресурсом, який передається на місця ОТГ. А першочергово — це покращення якості життя на селі. Людина тут виходить на перший план із реалізацією всіх її потреб. Відбувається покращення публічних послуг,  важлива складова — повне розпорядження землями, й за межами населених пунктів також. Увесь блок питань, який був у форматі сільських та селищних рад, переходить до ОТГ, так само, як і низка повноважень. Тому пріоритетом у районі було максимально оптимізувати процес створення громад.  А Сухополов’янська ОТГ — одна з найбільших на Прилуччині: 51 населений пункт, 19 сільських рад, площа — понад 800 квадратних кілометрів, 13 тисяч жителів. Уже ці показники  дають розуміння спроможності громади та її високого потенціалу. 

— Ваша ОТГ — ніби маленький район...

— Так, основних критеріїв спроможності дотримано: таких, як індекс податкоспроможності, показник частки місцевих податків у структурі доходів загального фонду бюджету... Громада має перспективу на свій розвиток і майбутнє. Хоча її шлях створення був тернистим і непростим. Але громада відстояла своє право. І відбулася. Після виборів вона включена до перспективного плану і починає працювати. 

— Непростий шлях — це як? 

— Процес об’єднання громад Прилуччині почався з 2015 року. Перша у нас Малодівицька ОТГ. Далі — Линовицька. Ми — третя. І наразі 75% наших сільрад охоплені об’єднанням. Ми провели багато зустрічей, перемовин із людьми. І от результат. Процес створення Сухополов’янської ОТГ був довгим. Люди вагалися, визначалися, примірялися.  І більшість мешканців вирішили створювати сільську громаду з центром у Сухополові, де проживає понад 2 тисячі мешканців і яка межує з Прилуками. Для зручності наших старостинських округів плануємо  використання приміщень для структурних підрозділів громади в Прилуках, по вулиці Київській, 220, де розташовуються райрада та РДА, бо то спільна власність сіл і селищ Прилуцького району, яка має розподілятися між громадами.

Отже, процес створення ОТГ був добровільним. І ми встигли об’єднатися до фінішу децентралізації. А хто не визначиться найближчим часом — за ці громади вже вирішуватимуть органи влади. До речі, нині переглядаються й створені ОТГ. Якщо вони малоспроможні, то їх об’єднуватимуть із іншими громадами. 

— Пане Денисе, наскільки спроможна й багата ваша громада?

— За розрахунком Департаменту фінансів облдержадміністрації, з доходів загального фонду бюджету громада матиме близько 92 мільйони гривень, із яких 55,5 млн — власні доходи громади. Відповідно, був обрахований обсяг видатків на утримання закладів — освітянських, медичних, культурних,  соціального захисту. І доходи перевищують видатки. Це доволі важливий момент. У нас, щоправда, поки немає самостійного централізованого бюджету, бо вибори відбулися в грудні, після прийняття бюджету, й трансферти відповідно не передбачені. Але Кабмін вноситиме зміни, які розглядатиме ВР. І субвенції нам будуть. А ми відтак затвердимо власний бюджет. Поки що працюватимемо за бюджетами сільських рад. 

— Наразі у громад знову забирають більше відсотків податків у центр…

— Так, ми це враховуємо, аналізуємо. Нині маємо 60% податку на доходи фізичних осіб. Для нас суттєвою є рентна плата (3%) за видобуток нафти та газу від НГДУ „Чернігівнафтогаз” ПАТ «Укрнафта». Є й додаткові надходження при перерозподілі. Податок на майно, складовою якого є земля, акцизний збір. Це основні джерела, на котрі ми розраховуємо. Плюс субвенції на розвиток громад із держбюджету. І участь у міжнародних проектах урядових та  неурядових організацій на отримання грантів. 

— Нині упритул наближається ринок землі. Це теж окреме джерело прибутку.

— На це також маємо свій погляд. Стосовно земель комунальної власності нині триває інвентаризація, яку здійснює Держгеокадастр. Тоді нам будуть передані й землі за межами населених пунктів. Зокрема й сільгосппризначення. І тут для нас пріоритет — надання земельних ділянок виключно на умовах оренди. Бо це стабільний дохід із року в рік, а не одноразова сума від продажу землі. 

— На вашій території працюють великі сільгосппідприємства, компанії та холдинги. З ними можна укладати угоди  й мати спільні соціальні проекти.

— На Прилуччині з аграрним та промисловим бізнесом ми завжди знаходили спільну мову. І цей бізнес у нас однозначно — соціально відповідальний. Ми реалізовували з сільгоспвиробниками низку спільних проектів і далі продовжуватимемо. Поряд із такими потужними агрокомпаніями, як ТОВ „Агрокім”, СТОВ „Дружба-Нова”, ТОВ „Агрікор холдинг”, ТОВ „Наташа-Агро”, ТОВ «Крокукрзалізбуд», ТОВ „Прилуцький хлібодар”, ТОВ «Ресурс-агро», ТОВ „Агрофірма Миколаївка”, ТОВ «Агро-С», працюють і фермерські господарства, зокрема „Волошка”, «Добрий пан», «Олегагро», «Росток» та інші. Загалом, підприємці допомагають ремонтувати дороги й усіляко підтримують село в багатьох напрямках, зокрема соціальній сфері. 

Маємо суттєву підтримку від нафтогазовидобувних підприємств НГДУ „Чернігівнафтогаз” ПАТ «Укрнафта» та СП «Каштанпетролеум ЛТД».

— Чим і ким може пишатися ваша громада?

— Загалом, у нас потужна освітня мережа — 12 шкіл і 7 дошкільних закладів. Освітній потенціал доволі суттєвий. Є немалі напрацювання. Дуже професійні педагогічні колективі, є креативні й фахові педагоги. Чимало відбулося й заходів з упровадження інновацій в освітню галузь. На рівні району відзначали кращих учнів — переможців олімпіад різних рівнів, спортсменів. І це буде продовжуватися в ОТГ. Задумів багато. І з такою потужною командою освітян нам до снаги багато чого організувати. У фізкультурі та спорті також потужні вчителі та тренери, і не тільки у спортшколі. Це видно з досягнень учнів у змаганнях. Школи загалом комп’ютеризовані, мають якісний Інтернет. І стають комфортними. Реорганізуємо та оснащуємо заклади медицини — ФАПи, фельдшерські пункти, амбулаторії сімейної медицини. Дбаємо й про заклади культури, в яких працюють творчі колективи, відомі далеко за межами району.

— Чи не думали про туризм, цікаві маршрути на території громади?

— На території ОТГ діє Густинський Свято-Троїцький монастир. Це національна пам’ятка, тут віддавна створено туристичний маршрут. Ще одна перлина Прилуччини — Білорічицький архітектурний ансамбль із садибою Рахманових/Волконських. А в селі Переволочні на базі садиби Милорадовичів, яка нині на балансі підприємства ПАТ „Трест”, можна створити унікальний парковий ансамбль. Поряд сосновий ліс, річка Удай і прекрасне місце для рекреації. Ми тривалий період часу пропонуємо його як інвестпроєкт. І думаю, нарешті він втілиться в життя.

— Пане Денисе, на виборах у вас була жорстка конкуренція, адже на голову ОТГ претендував 31 кандидат.

— Так, виборча компанія була непростою. Мені запропонувала балотуватися на посаду голови ОТГ більшість сільських голів. І я дуже ціную цю довіру. Для мене було надважливо — не підвести людей. Адже ця громада створювалася великими зусиллями. Деякі мешканці сіл Заїзду,  Малківки позивалися до суду, мотивуючи, що більшість людей тяжіє до Прилук. Але об’єктивно, більшість людей визначилася саме так, як є. І я певен, що громада відбулася й перспектива у неї є. Також вважаю, що свою виборчу кампанію я вибудував чесно, справедливо, чим і пишаюся. Такий мій принцип у житті. Висловлюю велику подяку всім виборцям без винятку, хто прийшов на дільницю та зробив свій вибір. Це було доленосне голосування для майбутнього нашої громади. Я закликав усіх не бути байдужими й голосувати по совісті. Бо зараз у нас набувають поширення брудні технології на виборах. Траплялося таке й на наших. Я на собі це відчув.

— Ви — переможець. Ви щасливий, що у вас багато нової сучасної роботи?

— Так. Це нова робота. І є суттєва різниця між новою і попередньою посадами. Розумію, будуть нові виклики. Треба їх долати і йти вперед. Найголовніше для мене особисто, аби люди не розчарувалися, аби не втратити досягнутого. Треба виправдати сподівання, що громада буде успішною, а люди матимуть щасливе майбутнє. Ми докладемо максимум зусиль. Заради цього я й пішов на вибори. Головне — не змарнувати довіру людей. А результат досягається тільки командою однодумців та спільною працею всіх —  депутатського корпусу, виконавчого комітету, старостату і всіх мешканців громади.

— Не будете міняти керівників підрозділів?

— Ні. У нас голови сільрад працюють не одну каденцію. І балотуватимуться на цьогорічних місцевих виборах. Напевно, мене вибори теж очікують. Тому у нас доволі відповідальний час, аби у період становлення створити всі структурні підрозділи, зміцнивши їх професіоналами. Це суттєвий обсяг роботи. Наші пріоритети — ремонт доріг,  вуличне освітлення, швидкий Інтернет, покращення якості освітніх і медичних послуг, розвиток фізичної культури та спорту. Це ключові напрямки. І я розраховую на допомогу і громади, й виконавчого комітету, й старостату, й 26 депутатів, серед яких є й партійці, й самовисуванці.  Але наразі треба об’єднувати інтереси задля життєздатності та розвитку громади й мати консолідовану позицію. Один у полі не воїн. А громада — понад усе. Додам, що наша Сухополов’янська громада має цікаву історію, якою варто пишатися. Вірю, нашу ОТГ очікує прекрасне майбутнє, бо у неї чудовий потенціал. Але до всього  треба докладати зусиль.

— Бажаємо вам успіху і поступу вперед.

Спілкувалася Людмила ПАРХОМЕНКО
Фото надані співрозмовником

Інші новини:


«МарЛені» – прем’єра в облмуздрамтеатрі

3-го та 4 грудня Чернігівський облмуздрамтеатр ім. Т. Шевченка запрошує на прем’єру – «МарЛені» – кабаре-бенефіс для двох актрис в одну дію.

2021-12-03 06:37