Операціям на відкритому серці — бути!

2020-02-06 10:11

У Чернігівській обласній лікарні відкрили нове сучасне відділення інтервенційної кардіології та реперфузійної терапії з рентгенохірургічним блоком та ліжками інтенсивної терапії. Воно відповідає всім європейським вимогам. Облаштували його за кошти Державного фонду регіонального розвитку та обласного бюджету. На це пішло понад шість із половиною мільйонів гривень. При цьому 700 тисяч бюджетних коштів змогли зекономити ще на інші потреби. Будівельні роботи виконала компанія «УкрСіверБуд». Вони тривали протягом 3 місяців.

В урочистих заходах взяли участь перший заступник голови обласної ради Валентин Мельничук, заступник голови обласної державної адміністрації Наталія Романова, академік і директор Національного інституту серцево-судинної хірургії імені М. Амосова, президент Асоціації серцево-судинних хірургів України Василь Лазоришинець, керівники закладів охорони здоров’я області.

За крок до відділення кардіохірургії 

Таким чином лікарі обласної лікарні працюють на перспективу. І в подальшому хочуть, аби в медичному закладі відкрилося відділення кардіохірургії. Де вони надаватимуть складну медичну допомогу кардіохворим і робитимуть операції на відкритому серці.

— Якщо раніше важких кардіохворих ми змушені були розміщувати або в кардіологічному відділенні, або у відділеннях реанімації інтенсивної терапії загального профілю, то після відкриття відділення інтервенційної кардіології та реперфузійної терапії зможемо надавати медичну допомогу хворим нашої області на більш якісному рівні. Це відділення допоможе значно покращити надання медичних послуг хворим із гострим коронарним синдромом, інфарктом міокарду. Відсутність відділень інтенсивної терапії такого рівня нас певною мірою затримувала в розвитку саме цього напрямку медичної допомоги. Але тепер усе зміниться. І, сподіваюся, вже влітку ми зможемо провести перше оперативне втручання, — говорить головний лікар КНП «Чернігівська обласна лікарня» Андрій ЖИДЕНКО.  

Андрій Михайлович звернувся до мешканців області із проханням не займатися самолікуванням. І при появі больового синдрому, болю в області серця, за грудиною, одразу звертатися до сімейних лікарів, в обласну лікарню. Адже дуже важливим є терапевтичне вікно при наданні цієї допомоги. Якщо хворий не зволікатиме, лікарі зможуть вчасно провести коронарографію і стентування. А вчасна допомога зменшує смертність, інвалідизацію та ускладнення після інфаркту міокарду.           

На відкриття відділення до обласної лікарні завітав академік і директор Національного інституту серцево-судинної хірургії імені 
М. Амосова, президент Асоціації серцево-судинних хірургів України Василь ЛАЗОРИШИНЕЦЬ. Свої перші кроки в охороні здоров’я Василь Васильович робив у Чернігівській обласній лікарні. Тож для нього важливо, що відтепер і Чернігів буде із таким сучасним відділенням та стане на крок ближчим до відділення кардіохірургії. 

За словами академіка, нині в Україні діє 43 центри серцево-судинної хірургії. У 34-х із них роблять операції на відкритому серці.

— Я гордий тим, що Чернігівська обласна лікарня відкрила такий центр. І що в недалекому майбутньому ми будемо проводити спільно з чернігівськими лікарями операції на відкритому серці. На мільйон населення повинно проводитися близько 800 операцій на серці і десь 2500-3000 хірургічних маніпуляцій. Таких, як коронарографія і стентування. Важливо й те, що є державні закупівлі, є вироби медичного призначення для цього, тобто стенти й розхідні обладнання. Тож пацієнту не потрібно буде все це купувати. І пам’ятайте: якщо виникає гострий біль, треба одразу звернутися до лікаря. Негайно виконати електрокардіограму. І, якщо є зміни, терміново їхати до таких центрів. Для того, щоб запобігти інвалідизації та смерті, у нас є лише 120 хвилин. Тобто 2 години має пройти від моменту виникнення болю до  відкриття коронарної артерії, — пояснив Василь Лазоришинець. 

За минулий рік в Україні зафіксовано близько 40 тисяч інфарктів. Смертність при них становить 14%. Через Національний інститут серцево-судинної хірургії імені М. Амосова пройшло 800 таких випадків, зі смертністю — 1,2%. Тобто вдесятеро менше, якщо хворий потрапить до кваліфікованого закладу. За словами академіка, в цілому в Україні минулого року було виконано 26 200 операцій на відкритому серці та 46 тисяч маніпуляцій. Він висловив сподівання, що наступного року обласна лікарня теж звітуватиме про свої перші операції такого виду. 

Що змінилося для пацієнтів

Завідувач відділення інтервенційної кардіології та реперфузійної терапії з рентгенохірургічним блоком та ліжками інтенсивної терапії обласної лікарні — лікар-кардіолог Ігор ФІЛІППОВ. За його словами, в області щороку реєструється близько 1200 випадків інфарктів на рік. І головною проблемою залишається вчасне звернення і доправлення хворого до центру. Через це минулого року в лікарні простентували лише 10 відсотків хворих, які цього потребували. Тому людей просять не зволікати з обстеженням і не займатися самолікуванням.          

— Ми вже два роки працюємо в режимі 24/7. Тобто цілодобово приймаємо пацієнтів з інфарктом. Наша операційна повністю обладнана й готова до цього. Але раніше у нас не було своїх ліжок для пацієнтів. Після втручань на серці ми переводили їх у реанімацію загального профілю лікарні. Тепер вони лежатимуть у новому відділенні, що поруч із операційним блоком.

Відділення оснащене сучасним медичним обладнанням. Що надасть змогу більш якісно надавати хворим допомогу, — розповів Ігор Філіппов.     

Відділення інтервенційної кардіології та реперфузійної терапії з рентгенохірургічним блоком та ліжками інтенсивної терапії оснащене за новим сучасним стандартом згідно з вимогами до відділень такого профілю. Воно розраховано на 8 пацієнтів, які перенесли оперативне втручання і потребують інтенсивного лікування протягом 2-3 перших днів. Далі їх переводять в кардіологічне відділення. Замість крапельниць біля ліжок монітори цілодобового нагляду за пацієнтами. Підведений кисень, вакуум, кожне ліжко оснащене інфузоматом, є реанімаційне обладнання. 

— У відділення купили апарат штучної вентиляції легень, дефібрилятор і апарат ультразвукової діагностики. Завдяки йому УЗД серця лікарі зможуть робити одразу біля ліжка хворого. Разом з апаратом ультразвукової діагностики придбали черезстравохідний датчик. Такий другий в області. Один — у другій міській лікарні, один — у нас. Датчик для проведення ехо серця і УЗД-дослідження. Він вводиться через стравохід і підводиться до серця, а там дуже маленька відстань між стравоходом і серцем, завдяки цьому можемо отримати якісне зображення серця. Є прилад для дозованого введення ліків. Щоб не на око сестра вводила, а все чітко фіксувала. Є монітори пацієнтів, на які виводяться їхні дані. На екрані показано електрокардіограму, тиск. Загалом  8 ліжок – 8 моніторів. Інфузоматів більше — 12, бо буває на одного пацієнта потрібен не один. І всі ці дані зводяться і через  Wi-Fi подаються в ординаторську, — продовжує лікар-кардіолог. 

— Для нас дуже важливо, що в обласній лікарні відкрилося нове сучасне відділення інтервенційної кардіології та реперфузійної терапії. Адже в Україні і Чернігівській області серцево-судинні захворювання є головною причиною смертності. І ми повинні запобігти цьому. Вчора була нарада, на якій Прем’єр-міністр України Олексій Гончарук оприлюднив інформацію, що на 200 медичних закладів цьогоріч чекає серйозна перспектива. У лікарнях відкриватимуть приймально-діагностичні відділення, які оснащуватимуться найсучаснішою апаратурою за підтримки Світового банку. У нас 9 лікарень інтенсивного лікування. Одна з них — Новгород-Сіверська, у віддаленому районі. Розпочинаючи другий етап медичної реформи, ми звертаємо увагу на концентрацію найкращих медичних кадрів і найсучаснішої апаратури, щоб рятувати життя, — продовжила Наталія РОМАНОВА

В урочистий день відкриття від Асоціації «Служба організації інфекційного контролю» відділенню також вручили відзнаку «Чиста лікарня безпечна для пацієнта». Така нагорода надається в рамках всеукраїнського проєкту, що діє в Україні понад 7 років. Наявність такої відзнаки у відділенні говорить про те, що тут повністю налагоджена система санепідрежиму. А саме — системи гігієни рук, прибирання, знезараження виробів медичного призначення, а також утилізації відходів. За 7 років участі в проєкті в обласної лікарні це вже 7 відзнака. Загалом на Чернігівщині медзаклади мають 40 таких відзнак. 

Валентина НАУМЕНКО
Фото авторки

Інші новини:


Красивий бізнес, який не здався, першим відкрився після активної фази бойових дій, навчає своїх та надихає жінок Чернігова

П’ять років тому відкрився відомий чернігівський магазин жіночого одягу, взуття та аксесуарів "KriStal" (проспект Перемоги, 119А). За цей час його вподобало багато чернігівок (і не тільки!). І ось воно, свято першого ювілею. На ньому побували давні й нові друзі, прихильниці магазину, бізнес-пані й панянки, котрі постійно приходять сюди за стильними речами, привітним та професійним обслуговуванням, консультаціями й обов’язково – за гарним настроєм.

2022-08-16 08:55