Чернігівщина туристична: будемо фестивалити та дегустувати

2020-02-05 10:47

Календар основних туристичних подій, які проходитимуть у нашій області впродовж року, створюють на Чернігівщині не вперше. Це своєрідний навігатор для туроператорів і турфірм, які планують свою діяльність заздалегідь.

Календар підкаже та розкаже, на що варто звернути увагу, куди та в який час варто приїхати групам та індивідуальним туристам. В електронному вигляді цей Календар уже доступний на сайті «Чернігівщина туристична», а в друкованому вийде найближчим часом. Детальніше про це розповідає завідувачка сектору розвитку туризму департаменту управління культури та туризму Чернігівської ОДА – керівник обласного ТІЦу Тетяна КОРЖИНСЬКА.

Новий час вимагає нових підходів

— Інформацію для Календаря подій ми починаємо збирати ще восени, — розповідає Тетяна Олексіївна. — Звертаємося до РДА, які ще працюють, до ОТГ, до приватних структур і громадських організацій. Деякі події мають чітко визначені дати проведення, але є й такі, в яких дати проведення ще не відомі, тому ми їх вказуємо в кінці списку кожного місяця.

Серед традиційних заходів, інформація про які внесена до календаря: міжнародні фестивалі, які проходять, наприклад, в Олешні Ріпкинського району (свято «На Івана Купала» та фестиваль бардівської пісні), у Чернігові («Поліське коло», «Слов’янські театральні зустрічі», «Сіверські музичні вечори»), Любечі («Київська Русь»), Батурині («Шабля»), Седневі («Седнівська осінь»), Ніжині (Міжнародний театральний фестиваль жіночої творчості ім. Марії Заньковецької), Новгороді-Сіверському («Нетлінне слово»), меморіальні заходи в Крутах та багато інших.

Зауважимо, що свято «На Івана Купала» на Голубих озерах проходить вже близько 10 років і торік отримало додаткове фінансування від департаменту культури та туризму, національностей та релігій Чернігівської ОДА як переможець першого конкурсу «Чернігівщина туристична» у номінації «Подія року». У цьогорічному Календарі є інформація про інші «купальські заходи», що будуть проходити у громадах області. На сайті можна знайти про це розширену інформацію, а в друкованому Календарі буде згадка лише одним рядком.

Традиційним вже можна назвати і молодий фестиваль «Шабля» в Батурині, що має на меті патріотичне виховання молоді, а також сприяє популяризації культурно-історичної спадщини міста, — продовжує розповідь Тетяна Коржинська. — Він подобається людям. Організатори мають амбітні цілі і на цей рік, хедлайнерами «Шаблі» стануть відомі українські музичні колективи.

Напевно, ви чули про козацьке свято в Батурині, що проводилося багато років? Міська влада та адміністрація національного заповідника «Гетьманська столиця» вчасно зрозуміли, що його формат не зовсім відповідає вимогам сьогодення, що новий час потребує нових підходів. Так виникла ідея «Шаблі», і ця ініціатива дуже вдала.

Курс – на гастрономічний туризм

Набув популярності фестиваль року та світла «ЛюМена», що проводиться у м. Мена. До традиційних належить і славнозвісний Коропський ярмарок – масштабний костюмований «сільський карнавал», ніжинський Покровський ярмарок (цього року вже 378-й, і ця цифра дійсно вражає). Фестивалі історичної реконструкції на Чернігівщині також проходитимуть. Дуже активну діяльність у цьому напрямку зараз веде парк природи «Беремицьке» (Козелецький район)– перший ревайлдинговий парк природи в Україні. Цього року в травні там планують провести  новий   фестиваль «Вовча гора».

— Чому така назва? Бо в цьому парку є височина з такою назвою, тож це не вигадка, — пояснює Тетяна Коржинська. —Засновники та керівники парку підтримують концепцію ревайлдингу (відновлення) територій, їх цікавить й історична частина. Програма фестивалю на травень уже практично готова, запрошені реконструктори. А в середині вересня там планують знову провести фестиваль «Спис на Вістрі» — той, що започаткували торік. Причому, враховуючи попередній досвід, готові збудувати власну сцену, збільшити наметове містечко, зробити більш зручні умови для перебування туристів. І також готові гнучко формувати свою цінову політику.

Щодо нових фестивалів, то об’єднані громади Чернігівщини почали рухатись у гастрономічному напрямку. По-перше, це туристичний тренд у світі, по-друге, наша область переважно аграрна, тож є чимало фермерів і підприємств, які можуть презентувати свою продукцію. Є ідея нового фестивалю «Сиро-Винна Козелеччина» ,яка має відбутися вже в лютому. Про сири в с. Сираї багато хто вже, напевно, чув, а от про вино… «Я спілкувалася з авторами проєкту, і вони запевняють, що це буде справжня родзинка, — говорить пані Тетяна. — Можливо, вони планують залучити молодих виноробів, які є в нашій області. Кажуть, що виноград винних сортів у нас так само дозріває, як у Криму чи на Закарпатті, просто йому треба трохи більше часу».

Громада Носівки пропонує провести фестиваль «Гартаначка» — це місцева назва, як з’ясувалося, каші, схожої на козацький куліш. До речі, страва включена до нематеріальної спадщини Чернігівщини. А цей фестиваль може стати брендом окремого регіону. В інших громадах впродовж року гостей запрошуватимуть на «Деруха-фест» (смт.Холми), «Грибний фест» тощо.

Збережемо історичні пам’ятки

А у Новгороді-Сіверському є ідея запровадити «Археологічний фест». Це спільний проект Новгород-Сіверського історико-культурного музею-заповідника «Слово о полку Ігоревім», міської ради та ГО «Ніжинське археологічне товариство при НДУ ім. Миколи Гоголя». Підтримати цей проект та взяти участь у його реалізації погодилась і Новгород-Сіверська районна РДА. В програмі буде декілька напрямків: виставка найцікавіших знахідок, зроблених під час розкопок, невеличка «школа археології», де під час справжнього розкопу можна буде побачити, як все це відбувається. Звісно, буде творча частина, історичні квести для молоді і не тільки.

Важливо, що громади приділяють увагу й непокояться станом пам’яток, зокрема, палацам в Качанівці та у Вишеньках. Коропська громада має намір провести дводенний фестиваль у Вишеньках, аби привернути увагу меценатів, депутатів, залучити громадських діячів, і нарешті, знайти кошти на збереження цієї надзвичайної пам’ятки.

Так що новий туристичний рік на Чернігівщині, без сумнівів, буде насиченим і яскравим! 

Детальніше з Календарем подій можна ознайомитися за посиланням: https://chernihivregion.travel/kalendar-podii

Підготувала Вікторія СИДОРОВА
Фото з Інтернету

Інші новини:


Чернігів увійшов до топ-5 рейтингу міст України

Чернігів посів четверте місце у рейтингу найкращих міст України за результатами щорічного Українського муніципального опитування Міжнародного республіканського інституту. Результати дослідження оприлюднило видання «Новое время».

2021-09-24 13:14