Друга хвиля медичної реформи

2020-02-05 08:36

1 квітня починає діяти другий етап медичної реформи. Чи готова до нього Чернігівщина? Які зміни мають відбутися в медичній галузі? Як фінансуватимуться медичні заклади? Чи буде безкоштовною медицина? На ці та інші питання відповіли представники Національної служби здоров’я України під час пресконференції для журналістів, що відбулася  в Чернігівській облдержадміністрації.

Про старт нового етапу медичної реформи на Чернігівщині поінформувала заступниця голови облдержадміністрації Наталія Романова. На запитання журналістів відповідали директорка Північного міжрегіонального департаменту НСЗУ Вікторія Мілютіна, директорка Департаменту комунікацій НСЗУ Тетяна Бойко, начальниця управління зв’язків з громадськістю НСЗУ

Лілія Гудзь та заступник начальника управління Північного міжрегіонального департаменту НСЗУ Дмитро Кущ.

Чернігівщина почала працювати над другим етапом медичної реформи. Нині в області 91% спеціалізованих медичних закладів перетворено на комунальні некомерційні підприємства. З них в електронній системі охорони здоров’я зареєстровано понад 88%, підключено до медичних інформаційних систем — понад 93% медзакладів. По рівню готовності Чернігівщина входить у першу десятку.

— Перший етап реформування первинки у нас відбувся досить вдало. Нині вже всі звикли до того, що є сімейні лікарі. 87% мешканців регіону підписали з ними декларації. Ми продовжуємо робити все можливе, щоб із 1 квітня в області в повному обсязі запрацювала Програма медичних гарантій. Наразі триває робота над упровадженням нової моделі оплати за медичні послуги — «гроші ходять за пацієнтом» — у спеціалізованих медичних закладах. Реорганізовуємо ці заклади, закуповуємо новітнє медичне обладнання, комп’ютеризуємо лікарні. Докладаємо всіх зусиль, щоб найближчим часом підняти свій відсоток по комп’ютеризації. До середини березня це має бути близько 95%, — розповіла Наталія Романова.

Вікторія Мілютіна відзначила, що перший рік медичної реформи дав надію: зміни, які відбулися, — незворотні. І що медичну реформу буде завершено в повному обсязі.

— Ми активно готуємося до впровадження нової моделі фінансування на рівні спеціалізованої медицини. Загальна готовність закладів Чернігівщини до укладання контрактів із НСЗУ становить близько 77%.

Журналісти поставили представникам НСЗУ ряд запитань. Але найперше стосувалося майбутньої долі Центру радіаційного захисту та оздоровлення населення. Наталія Романова відповіла: «Ця структура у вигляді або окремого спеціалізованого закладу, або у складі Центру єдиного клінічного госпіталю буде збережена. Послуги надаватимуть. Не залишаться поза увагою і питання фінансування на придбання ліків та харчування чорнобильців».

— Як фінансуватиметься медична галузь із квітня 2020 року?

— В центрі системи раніше було ліжко-місце. Нині філософія змінюється. І в центрі стає пацієнт. Кошти, які НСЗУ сплачуватиме за договорами закладу, підуть за пацієнтом і в ту лікарню, яку він обирає, до того лікаря, якого він обирає, — каже Тетяна Бойко.

— Раніше гроші надходили за субвенцією до обласного бюджету, змішувалися з місцевими коштами. І розподілялися не зовсім зрозумілим чином. У кожній області по-різному. Єдиного механізму не існувало. Нині є єдиний замовник медичних послуг, є  єдиний платник і страхувальник. Це — Національна служба здоров’я України. Встановлюються договірні відносини між двома юридичними особами — НСЗУ та провайдером медичних послуг, закладом охорони здоров’я. У договорі буде прописана сума, на яку може розраховувати заклад охорони здоров’я на 9 місяців 2020 року, — доповнив Дмитро Кущ.

— Як отримати безкоштовну медичну допомогу? 

— Перше — пацієнт має укласти декларацію з лікарем первинної ланки: сімейним лікарем, терапевтом або педіатром. Коли ви укладаєте декларацію, ми вас бачимо в нашій електронній системі охорони здоров’я і знаємо, якому лікарю за вас відправити кошти. Друге правило, яке з’явиться з 2020 року, — електронне направлення. Якщо ви хочете скористатися безкоштовним прийомом фахівця, безкоштовними оперативними втручаннями, у вас має бути електронне направлення від вашого лікаря первинної ланки або від фахівця. Тоді ви можете скористатися всіма привілеями, які надає вам держава. Екстрена медична допомога гарантована всім. Вона надаватиметься будь-якому громадянину, незалежно від того, є у нього декларація чи немає, — пояснила Тетяна Бойко.

— Які медичні послуги входять до гарантованого пакету?

— Пакет медичних гарантій діє на всі види послуг: первинної, вторинної, спеціалізованої, високоспеціалізованої, екстреної медичної допомоги, паліативної реабілітації, реімбурсації лікарських засобів (відшкодування вартості лікарських засобів у рамках програми «Доступні ліки»). Але серед усіх цих напрямків НСЗУ на 2020 рік виокремила кілька пріоритетів. Це пріоритетні послуги, за які ми клінікам, які з нами мають контракт, будемо сплачувати за підвищеним тарифом. Це — лікування інсульту, інфаркту, допомога при пологах, складна неонатальна допомога, рання діагностика онкологічних захворювань. Вони пріорітетні, бо нині найбільша смертність через серцево-судинні захворювання. Друга причина смертності — онкологія. Щороку близько 20 тисяч немовлят потребують складної неонатальної допомоги, вартість якої від 100 до 300 тисяч гривень. Сподіваємося, що наш підвищений тариф допоможе й породіллям, — каже Тетяна Бойко.

— Чи потрібно буде сплачувати благодійні внески за медичні послуги?

— Програма медичних гарантій — це перелік послуг, які держава гарантує пацієнту безкоштовно. Туди входять послуги з усіх рівнів допомоги. Це — консультації вузьких спеціалістів, планові хірургічні втручання, обстеження спрямовані на ранню діагностику раку тощо. Ми підписуємо з закладом договір на надання цих медичних послуг, і заклад зобов’язується надати їх пацієнту безкоштовно. Ми, у свою чергу, зобов’язуємося сплатити йому у повному обсязі і вчасно. І вимагатимемо, щоби заклад надавав ці послуги пацієнту безкоштовно. Особливо великий фокус буде на пріоритетні послуги — лікування інсульту, інфаркту, пологи, ендоскопію, на раннє виявлення раку, неонатальну допомогу. Якщо заклад уклав договір, то він повинен надавати ці послуги безкоштовно. Якщо з пацієнта вимагають кошти за послуги, які входять до Програми медичних гарантій, ми закликаємо звертатися до контакт-центру НСЗУ на номер 1677 і залишати офіційні звернення. Це має бути не анонімний дзвінок, а обов’язково офіційне звернення, оформлене за всіма правилами. Інакше у нас не буде підстав перевіряти той чи інший заклад. Коли надійде кілька таких звернень, то вже буде підстава для виїзної перевірки. І ми передамо матеріали до правоохоронних органів. Але я думаю, жоден заклад не захоче ризикувати контрактом із НСЗУ, — роз’яснила Лілія Гудзь.  

—  Чи не призведуть зміни до скорочення лікарів  і  медсестер? 

— Трансформація системи відбувається в інтересах пацієнта і в інтересах лікаря та медсестри, які вміють працювати і яких обирають пацієнти. Якщо ми подивимося на штати наших медичних закладів, то в багатьох не вистачає саме медичного персоналу. Тому для висококваліфікованих лікарів і медсестер роботи в межах області, думаю, вистачить усім. Але хочемо їм сказати, що робота за новими правилами вимагає нових знань і компетенції. Медики повинні оволодіти навичками роботи з комп’ютерами та комунікаційними. Національна служба здоров’я має Академію НСЗУ. Нині триває курс онлайн-навчання з кодування. Воно безкоштовне. Є також багато міжнародних проєктів, курсів і тренінгів для лікарів. Тож закликаємо всіх навчатися, аби бути впевненішими й не боятися змін, — відповіла Лілія Гудзь.      

— Хто контролюватиме якість наданих медичних послуг?

— Національна служба здоров’я України впроваджує систему моніторингу, яка стосуватиметься і якості наданих медичних послуг. У разі потреби пацієнт може звернутися або подзвонити до контакт-центру НСЗУ, — говорить Дмитро Кущ.

—  Якими будуть зарплати лікарів?

— Коли заклад стає КНП, автономізованим, у нього змінюється система нарахування зарплати. Тарифні сітки і мозівський наказ вже не діють для такого підприємства. З’являється колективний договір, у якому вони разом із керівником та власником прописують механізм нарахування їхньої зарплати. Так відбувається на первинці. Тож лікар може впливати на розмір своєї зарплати через колективний договір. Ми закликаємо медиків прийти на збори, де обговорюватиметься колективний договір, прочитати його, перш ніж підписати. Щоби згодом лікарі мали сміливість і відповідальність вести переговори з головним лікарем і відстоювати свої права., — каже Лілія Гудзь.

Валентина НАУМЕНКО 
Фото Лілії ГУДЗЬ

Інші новини:


"Сьогодні у нас новий відлік часу, і ми, попри все, рухаємося вперед"

Найкращим подарунком на нещодавній день народження для голови Чернігівської обласної ради Олени Дмитренко був прапор артилерійської бригади. "Артилеристи - справжні боги війни, - говорить пані Олена. - Я мала щастя з ними познайомитися. Наразі вони знову повертаються на бойові позиції. Це - нереальні хлопці, які щодня ризикують своїм життям, але в них зовсім немає помпезності. Немає такого: “Я - герой-захисник!" І стукання себе в груди. Амбіції - це не про них. Вони просто живуть тим, що захищають нас. Спілкуючись із такими воїнами, змінюєш свою думку про все, розумієш, наскільки у нас є круті ЗСУ-шники. І відчуваєш невимовну повагу. Бо вони просто роблять те, що мають робити, і йдуть до перемоги".

2022-08-09 16:42