IQOS – не шкідлива сигарета?..

2020-02-03 10:55

Як зазначають дослідження, в Україні із кожним роком зменшується кількість проданих сигарет. Утім, пов’язане це не тільки з рухом за здоровий спосіб життя, а й із… модою. На заміну звичайним сигаретам приходять електронні. А одним із останніх  віянь, які прийшли на український ринок, є системи нагріву тютюну під назвами GLO та IQOS. 

Що це таке?

IQOS (як й GLO) – система нагрівання тютюну, яка складається із зарядного пристрою, тримача та тютюнового стіку. Різниця від звичайної сигарети в тому, що стік не містить тютюнового листя, а виготовляється з пресованого тютюнового порошку з додаванням води, гліцерину, гуарової камеді та целюлозних волокон. До того ж стік у IQOS не горить, як у сигареті, а нагрівається. Тобто замість температури у 600-900 градусів (за якої в сигареті горить тютюн), в IQOS він нагрівається не більше,ніж до 350 градусів. 

Згідно з кількома дослідженнями, зокрема з тими, які проводила компанія Філіп Морріс Інтернешнл (виробники IQOS), рівень більшості шкідливих компонентів в IQOS на 90-95% нижчий, ніж у звичайній сигареті. Втім, це не робить IQOS ані безпечним, ані, тим більше, корисним: у ньому є нікотин та інші шкідливі речовини,які можуть викликати залежність та негативно впливати на організм (а тому не радимо нікому спробувати  IQOS лише «тому що це модно»).

Тютюн у кав’ярнях

І все ж саме те, що IQOS не горить, а лише нагріває тютюн, дозволяє цьому різновиду сигарет з’являтися у закладах харчування. Мапа на сайті IQOS інформує, що у Чернігові – 6 закладів, які офіційно мають статус «IQOS-Friendly», тобто в яких IQOS офіційно можна використовувати (слово «палити» тут не дуже підходить, адже мова все ж про нагрівання). Ми надаємо спеціальні бокси для викидання використаних стіків від IQOS,. у нас є зарядні пристрої. Як правило, IQOS у нас курять тільки відвідувачі окремих будиночків – тому жодних нарікань чи негативних відгуків з боку наших клієнтів я не чула. А ось в основній залі IQOS практично не використовували, – сказала у розмові з нашим кореспондентом представниця  ресторану «Губернія».

Наскільки нам вдалося дізнатися, у тих чернігівських закладах харчування, які мають статус «IQOS-Friendly», можна використовувати IQOS, проте не можна – GLO.

Втім, більшість закладів харчування Чернігова, з представниками яких ми поспілкувалися, негативно відгукуються не конкретно про IQOS та GLO, а взагалі про ідею вживання тютюну в  кафе та  ресторанах.

До паління ставимося негативно. Ми не «Friendly», скажімо так: не плануємо отримувати дозвіл на паління ані електронних, ані звичайних, ані якихось  інших сигарет, відповіла по телефону адміністраторка ресторану «Велюров».

Ми не розглядаємо можливість куріння в нашому закладі, – відповіли нам і в ресторані «Альфонсо».

Під час однієї з вечірок у нас була окрема зона для куріння IQOS, з відповідною табличкою. Але, взагалі, це був виняток – у нас не палять.Також у нас немає окремїих зон для дітей.Так само–для дорослих ,котрі палять. Ми позиціонуємо себе як сімейний заклад, тому розглядати можливість куріння IQOS у нашому закладі не плануємо, – сказав представник ресторану «Бібліотека».

Що кажуть користувачі?

Поспілкувався з кількома людьми, які палять IQOS,та запитав, чи вважають вони цей пристрій заміною традиційній сигареті, чи відчувають зменшення шкідливого впливу на власне здоров’я та чи підтримують використання IQOS у закладах харчування
–Для мене IQOS є повноцінним замінником звичайних цигарок з деякими привілеями. Найголовніша з них – відсутність запаху тютюнового диму від людини, її одягу, волосся… – розповідає чернігівка Ольга Вольфенко. –  IQOS, як і звичайне паління, має негативний вплив на організм людини. Відчутних змін у самопочутті я не помітила. Взагалі ж, я проти паління у громадських місцях. Якщо поруч є люди, які не палять, я утримаюсь або запитаю дозволу.

Раніше курила звичайні сигарети. Перші 3 дні, після того, як перейшла на IQOS, було важко звикнути, але потім призвичаїлася. Більше  того, запах звичайних сигарет став навіть огидним. Загальне самопочуття покращилося, у порівнянні з курінням звичайних сигарет. Величезний плюс у тому, що від куріння IQOS немає запаху цигарок на шкірі, одязі, волоссі… – ділиться з нами жителька Чернігівської області Ганна Іваненко. – Я підтримую можливість паління IQOS у закладах харчування. Проте… чи будуть «за» люди, що сидять поруч зі мною?.. Адже IQOS все ж залишає короткочасний специфічний запах. Я бувала в різних закладах: і там, де курять кальян, і там, де приходять з дітьми і кальян ніколи не курили, але айкос курити дозволено, – ніхто з інших клієнтів ніколи не заперечував. Одного разу колега, яка перебувала зі мною в одному приміщенні (то було не в кав’ярні), поскаржилася на запах: у неї виявилася алергія на нього (вона – алергік), а інша знайома казала, що відчуває легкий ненав’язливий запах, який її зовсім не дратує. Думаю, якщо поруч діти або некурящі люди – варто запитати, чи не проти вони?..
Так чи інакше, світ змінюється. Можливо, з часом GLO та IQOS витіснять з ринку сигарети, можливо – вони залишаться лише епізодом, про який через кілька років уже ніхто не згадає. Але хотілося би побажати нашим читачам здоров’я та, за можливості, не ставати ані активними, ані пасивними курцями… 

Сєргєй КАРАСЬ
Фото з Інтернету


ЦЕЙ ПРОДУКТ НЕ Є ЦІЛКОМ БЕЗПЕЧНИМ І ВИКЛИКАЄ ЗВИКАННЯ

Інші новини:


Наші за кордоном

Чернігівці, які пережили часи перебудови, пам’ятають, коли наші земляки без знання мови, але з гарною освітою та досвідом роботи тут, масово виїжджали до Італії, Іспанії, Португалії на заробітки заради майбутнього благополучного життя для себе та своїх дітей. Жінки – доглядати старих і дітей, мити, прибирати, готувати, шити тощо. Чоловіки, як правило, влаштовувалися на виробництво або працювали вантажниками, збирачами меблів, будівельниками. У сезон, і тоді, і зараз, наші займаються збором ягід та фруктів, овочів та зелені.

2022-01-26 08:57