Свято  хіджабу

2020-02-01 16:00

1 лютого буде відзначатися зовсім нетрадиційне для України свято – Всесвітній день хіджабу, заснований у 2013 році. Про те, що таке хіджаб, у чому сенс свята та як до нього ставляться мусульмани  у Чернігові, ми поговорили з імамом чернігівської мечеті Абдулахом. 

– Наскільки я зрозумів з історії Всесвітнього дня хіджабу, його мета – пропагувати подібний жіночий одяг, в тому числі для жінок немусульманок. Наскільки поширене це свято?

– Так, 1 лютого відзначатиметься день хіджабу, але це не є святом в самій релігії іслам. В ісламі лише 2 свята – після посту в місяць Рамадан і Курбан Байрам (свято жертвоприношення). 

День хіджабу – це захід, який організували небайдужі жінки-мусульманки, щоби  розкрити проблему стереотипів   про роль  жінки в сім’ї та суспільстві:,про те,що нібито мусульманка не має прав, перебуває «в рабстві» тощо… Ідея свята в тому, щоби  показати наскільки личить жінці скромний одяг. Насправді Коран говорить про дотримання прав усіх творінь Господа (арабською – Аллах)–   тварин, рослин і тим більше  –другої половинки чоловіка – жінки, яка є його другом, партнеркою, відрадою очей, радницею, якщо треба – помічницею, матір’ю його дітей...

Цим заходом мусульманки не пропагують хіджаб (з арабської – «покривало»), а лише нагадують жінкам, щоби  вони не йшли за модою, яка мінлива, а трималися вічних традицій, які  заглиблені корінням у вірування в Одного Бога.  

Якщо згадати одяг, який вдягали жінки в Україні ще у XX-сторіччі, то він вказує, що хіджаб – не суто арабська чи азіатська традиція, а й слов’янська також.

– Щоб читачі краще розумілися, давайте визначимося з термінами, адже в ісламі є паранджа, нікаб, хіджаб та кілька інших видів жіночого одягу, який не завжди розрізняють українці. Що таке саме хіджаб та хто його зазвичай носить?

– Хіджаб – покривало, завіса.. Тобто ніби ширма від чогось або когось: одягаючи хіджаб, жінка   не спокушає  своїм тілом  сильну половину. 

У Корані говориться «О Пророк! Скажи своїм дружинам, донькам і віруючим жінкам, щоб вони одягалися у свої покривала. Так їх легше впізнаватимуть (відрізнятимуть від рабинь і блудниць) і не образять. Аллах – Прощаючий, Милостивий!» (33:59)
Хіджаб раніше свідчив про високий статус жінки, а ті, хто не носив його, були або рабинями, або жінками легкої поведінки, або біднячками.

Паранджа, нікаб, хіджаб – це все види одного, з невеликими відмінностями. В Ірані – хіджаб називається чадрою, паранджа (бурка) — верхній одяг жінок у Середній Азії та на Близькому Сході. 

– Чи треба, на ваш погляд, у нашій країні, де більшість громадян – або християни, або атеїсти, заохочувати жінок, зокрема, жінок немусульманок, носити хіджаб?

– Чи треба заохочувати носити хіджаб християнок? Так, звичайно, треба нагадувати жінці, що вона, в першу чергу, жінка, матір, донька, сестра, а не частинка системи, механізму, як було в радянські часи, коли жінці нав’язали чоловічу роботу.

Проте потрібно почати з головного: задля кого носити хіджаб, молитися, поститись? Потрібно носити його не тому, що то «стильно та модно» – треба, щоби  все наше поклоніння було звернено лише до одного Бога.

– Нещодавно широкого розголосу набула історія шахової судді Шохрє Байат: на чемпіонаті світу з неї випадково впав хіджаб, що зафіксував фотограф. Після цього Байят почала отримувати загрози та вирішила не повертатися на Батьківщину — в Іран, з міркувань безпеки. Наскільки хіджаб є обов’язковим в ісламі та що загрожує жінці, яка вийде без нього?

– Ніхто не має права в ісламі якось примушувати, тим більше – карати жінку за те, що вона не носить хіджаб. На жаль, у наш час Іран став країною не прикладу вірування мусульман, а крайнощів і протиріч. В той самий час там десятки нічних клубів і притонів для секс-послуг, продають і розпивають алкоголь, що заборонено в ісламі...

– Наскільки відомо, Всесвітній день хіджабу святкують і в Україні. Чи будуть відзначати цей день у Чернігові?

– Ще раз нагадаю, що Всесвітній день хіджабу не є релігійним святом у віруванні мусульман. Це не свято, а нагадування жінкам про обов’язки перед Богом.

– Щоб Ви побажали нашим читачкам напередодні цього свята?\

– Побажаю жінкам берегти свою красу лише задля свого чоловіка. Як діамант ми ховаємо в сейфі, за великим замком, бо він дорогий для нас, так і жінка береже себе…

Інтерв’ю підготував Сєргєй КАРАСЬ
Фото надано імамом Абдулахом

Інші новини:


​​​​​​​Секрет високоточної зброї від стресу та відновлення жіночого здоров’я після ударів війни – від відомих лікарів Василя Отрошка й Олексія Казакова

Відомий проєкт видання "Деснянська правда"  – ДП Кава – відновився в повному форматі. І 16 червня в готелі "Придеснянський", який гостинно відчинив  свої двері для такого заходу, зібралися наші пані та панянки, успішні в багатьох сферах діяльності на Чернігівщині.

2022-06-27 12:21