Без шкільної медсестри

2020-01-29 12:47

Із нового року десять шкіл Чернігова залишилися без медичних сестер. Батьки й директори навчальних закладів занепокоїлися. Ще більше збентежилися, коли дізналися, що з першого квітня школи не будуть забезпечені медсестрами. Із чим це пов’язано і хто відтепер надаватиме дітям першу медичну допомогу? Розібратися в цих та інших питаннях нам допомогла заступник головного лікаря з медичної частини дитячої поліклініки №1 Наталія КРЮЧКО.

— Наталіє Василівно, яка ситуація з медичними сестрами у чернігівських школах на сьогоднішній день? Батьки й директори навчальних закладів занепокоєні, що Наказ Міністерства охорони здоров’я №157 від 26.01.2018 скасовує деякі медичні первинні документи. І через цей наказ у багатьох з’явилися побоювання щодо ліквідації посади медсестри у школах.

— На сьогодні медичні сестри залишилися у п’яти школах Чернігова. Вони працюють у звичному режимі, як і працювали. Десять навчальних закладів залишилися без медсестер. Але не тому, що ми їх звільнили чи скоротили. Люди звільнилися за власним бажанням через низьку заробітну плату. Деякі шкільні медсестри перейшли на вакантні посади до нашої поліклініки: в кабінет щеплень, до лікарів-педіатрів на прийом. До 1 квітня ситуація з фінансуванням залишається незмінною. Тому всі працюватимуть, як і працювали, у штатному режимі. Що буде далі, ми не знаємо. Нині у школи, які залишилися без медсестер, нікому йти працювати. У фейсбуці ми розмістили оголошення, що у нас є вакантні посади. Але ніхто не захотів туди йти через малу зарплату. Тож ніхто нікого не звільняв і не примушував звільнятися. Ми не знаємо, яким буде фінансування після першого квітня і про ситуацію в медицині взагалі, у всіх медичних закладах. Усе залежить від того, скільки надійде коштів. Як їх розподілять. Яка сума припаде людям на зарплати.

— Де зберігатиметься медична документація про учнів, карти профілактичних щеплень?

— Карти профілактичних щеплень — Форму 063 — вже передано лікарям, з якими батьки підписали декларації. І це правильно. За рекомендаціями ВООЗ, масових щеплень у школах не повинно бути. Так само, як і в дитячих садках. Щеплення проводяться в поліклініці, за згодою батьків і в їх присутності. Як це робиться? Педіатр чи сімейний лікар викликає в поліклініку батьків із дитиною, вони підписують згоду на щеплення і тільки тоді його роблять дитині. У школах, де ще залишилися медсестри, карти профілактичних щеплень так само передадуть лікарям, із якими підписані декларації. До чи після 1 квітня, але всі карти профілактичних щеплень будуть у поліклініках. Ми забрали Форму 063 не тому, що хочемо скоротити шкільних медсестер, а тому, що так має проходити вакцинація. Нині у третій школі медична сестра залишилася, але карти профілактичних щеплень також передані лікарям першої та другої поліклінік, з якими підписані декларації.

— Хто надаватиме школярам першу медичну допомогу, коли не буде медсестри?

— Якщо дитина у школі зазнала травми, медсестра повинна, перш за все, забезпечити їй спокій: покласти чи посадити дитину. В разі необхідності вона може прикласти холод, поміряти тиск чи температуру. Далі повідомити батькам та викликати невідкладну медичну допомогу. І все. Вона не повинна давати дитині ліків. Жодних таблеток від болю в животі, головного болю чи від температури. Як і знеболювальних. Тому що не має на це права. Адже у дитини може бути алергія на ці ліки, їй може стати зле. Тому в цій ситуації можна лише викликати швидку і батьків. А це може зробити і вчитель, і той, хто перебуває поруч із травмованою дитиною. Якщо треба, медсестри ходитимуть до школи. Але це буде лише частина їхньої роботи. Масових вакцинацій у школах не буде, бо це порушення Закону. Аптечки ж повинні бути не лише в медичних кабінетах шкіл, а й укожному класі. Про це мають подбати директори шкіл, — каже Наталія Крючко.

Чернігівський ліцей № 15 — ліцей фізико-математичного профілю з українською мовою викладання, один із небагатьох, де залишилися медичні сестри. Директорка навчального закладу Олена Жовтопляс упевнена, що медичні працівники у школах повинні бути. А тим паче там, де велика кількість учнів.

Олена ЖОВТОПЛЯС, директорка ліцею № 15:

— У нашому ліцеї півтори тисячі учнів. І всі навчаються в одну зміну. Це велике благо як для навчального закладу, так і для школярів та їхніх батьків. У другу зміну діють гуртки, групи подовженого дня, курси за вибором. Тому в нашому ліцеї працюють дві медсестри і фельдшер. Одна медсестра займається з дітьми в басейні. Їй платить зарплату управління освіти Чернігівської міської ради. Інша — разом із фельдшером в медичному кабінеті школи. Штат наш укомплектований. Медпрацівники хороші, дуже відповідальні. Вони дбають про самопочуття учнів, при потребі можуть надати першу медичну допомогу, слідкують, щоб у дітей не було педикульозу. На мою думку, медичні працівники мають бути при школах. Звісно, вчитель може надати дитині першу медичну допомогу, але він не може залишити цілий клас без нагляду. Якщо, наприклад, на уроці фізкультури якась дитина травмувалася, педагог може прикласти холод, надати першу медичну допомогу. Але він не може залишити без нагляду інших 35 учнів. Тож я категорично проти того, щоби школи залишилися без медсестер. Учитель повинен вміти надавати першу медичну допомогу, але разом із тим у навчальних закладах обов’язково повинні бути медпрацівники, — переконана Олена Іванівна.

Занепокоєні такими нововведеннями і вчителі, й батьки. Педагоги хвилюються, що може бути зірваний навчальний процес. А батьки переживають за якісне надання першої медичної допомоги їхнім дітям. На запитання: як вони ставляться до того, що школи залишаться без медичних сестер, ми отримали такі відповіді.

Віра Пантеліївна САТУР, учителька молодших класів:

— Звичайно негативно. Медпрацівник у школі — це обов’язково. У мене в класі є хлопчик, у якого часто буває кровотеча з носа. І нам постійно доводиться звертатися до медпункту. Буває таке, що медсестра вийшла з кабінету на декілька хвилин, а для нас це вже проблема. А якщо зовсім нікого не буде, до кого нам звертатись?

Ольга РАКОВСЬКА, мати дев’ятикласника:

— Я ставлюся до цього негативно, бо в будь-який момент із дитиною може статися що завгодно. А вчитель не може покинути інших дітей на уроці й надавати медичну допомогу, хоча б у вигляді якоїсь елементарної таблетки. Я вважаю, що медичний працівник у школі має бути обов’язково. І не лише медична сестра, а ще й лікар.

Юлія МОСКАЛЕЦЬ, мати двох дітей:

— Це великий мінус. Адже дитина в школі може травмуватися і їй необхідно буде надати правильно медичну допомогу. Дитині стане погано, а допомогти нікому. Тож як можна не хвилюватися? Скорочувати медсестер у школах — це неправильно. Хоча б один медичний працівник та має бути, — каже Юлія.

Нині в соцмережах активно обговорюється ця тема. Подібні розмови можна почути в транспорті чи на вулицях міста. І більшість людей переконані в тому, що наявність медсестри чи лікаря в дитячих навчальних закладах забезпечує здоров’я дітей та спокій педагогів і батьків.

Валентина НАУМЕНКО
Світлана ГРИЩЕНКО
Фото з Інтернету

Інші новини:


"Сьогодні у нас новий відлік часу, і ми, попри все, рухаємося вперед"

Найкращим подарунком на нещодавній день народження для голови Чернігівської обласної ради Олени Дмитренко був прапор артилерійської бригади. "Артилеристи - справжні боги війни, - говорить пані Олена. - Я мала щастя з ними познайомитися. Наразі вони знову повертаються на бойові позиції. Це - нереальні хлопці, які щодня ризикують своїм життям, але в них зовсім немає помпезності. Немає такого: “Я - герой-захисник!" І стукання себе в груди. Амбіції - це не про них. Вони просто живуть тим, що захищають нас. Спілкуючись із такими воїнами, змінюєш свою думку про все, розумієш, наскільки у нас є круті ЗСУ-шники. І відчуваєш невимовну повагу. Бо вони просто роблять те, що мають робити, і йдуть до перемоги".

2022-08-09 16:42