Тарифи: «веселі» гірки

2020-01-28 09:49

 «…Не опускали і не піднімали. Вони людей вже замучили цими тарифами». Саме таке написала одна з мешканок Чернігова. Скажу як на духу — абсолютно з нею погоджуюся. Бо виглядає це просто як знущання.

Нагадаємо, 24-го грудня Кабінет Міністрів постановив внести зміни до Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення. Згідно з цією постановою, теплопостачальні компанії можуть перерахувати вартість цих послуг і знизити їх до 30 %. Нібито це пов’язано зі зменшенням ціни на газ.

З якою метою це робилося — й досі не зрозуміло. Давайте поясню все це на деяких реальних цифрах.

Приблизно на 120 гривень менше заплатять за спожите у грудні тепло чернігівці, будинки яких обслуговує «Облтеплокомуненерго». Про це повідомив голова правління підприємства Віктор Геращенко. «Якщо брати у відсотках, це до 9,5%. Загальна сума  по підприємству — це 7,2 мільйона гривень», — зауважив він.

А вже за січень, за його словами, містянам доведеться заплатити більше. Все через те, що Національна комісія, яка здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, переглянула тарифи на тепло та постановила їх підвищити. Адже, за словами пана Геращенка: «тариф не переглядався 2 роки. У структурі тарифу є не тільки газ, а й електроенергія, вода, оренда, утримання основних засобів, середня заробітна плата .Тому ми зробили знижку, враховуючи всі зовнішні і внутрішні  фактори на підприємстві».

Зрозуміло, що для багатьох чернігівців, навіть, невеличка місячна знижка є позитивом. Але для чого її так було рекламувати, коли  такої теплої зими наші краї ще не знали! Й визнайте — у ваших оселях не так вже й тепло. А що буде далі? Виявляється, підвищення.  В обґрунтуванні зазначено, цитуємо: «У зв’язку з суттєвими змінами у законодавстві до НКРЕКП із заявою щодо встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання звернулись 22 ліцензіата».

«Вартість природного газу в січні виросла і вона  становить ,якщо враховувати і вартість транспортування, 7,3 тисячі за тисячу метрів кубічних. Тому і вартість тарифу Національна комісія змінила, він виріс на 180 гривень. Тому в лютому ми будемо дивитись і на вартість природного газу, і думаю, що знижки вже не буде», — каже Віктор Геращенко.

Отже, тариф на теплову енергію від «Облтеплокомуненерго» для населення з 1 січня становить — 1431,19 грн. за 1 Гкал без ПДВ. Тобто, для абонентів житлових будинків з будинковими та квартирними приладами обліку теплової енергії — 1737,61 грн/Гкал з ПДВ. А на послугу з централізованого постачання гарячої води —  від 95,72 до 103,48 грн/м3 з ПДВ (в залежності від підключення рушнико-сушильників).

ТОВ Фірма «ТЕХНОВА» про зниження тарифу оповістила ще до початку нового року. Всі необхідні розрахунки вже подані до НКРЕКП. Задля цього підприємство зменшило до мінімуму частку газу у паливній складовій при розрахунках тарифів на 2020 рік (частка газу становить 10% від загального обсягу паливної складової). Тобто в оселях якогось відчутного тепла точно не буде!

Тариф на теплову енергію ТОВ «Технова» з 1 січня становить: на послугу з централізованого опалення: для абонентів житлових будинків з будинковими та квартирними приладами обліку теплової енергії — 1598,94 грн/Гкал (з ПДВ); на послугу з централізованого постачання гарячої води — від 88,11 до 95,23 грн/м3.

Крім того, ще й врахуйте, що для кожної будівлі — вартість послуг суттєво відрізняється.

Зате прем’єр-міністр України Олексій Гончарук на своїй сторінці у Facebook радісно зазначив: «Сказано — зроблено! Платіжки на тепло і гарячу воду знижено до 30%. У 124 містах України здійснило перерахунок 131 підприємство теплокомуненерго. До урядової ініціативи приєдналися вже 19 обласних центрів: Вінниця, Луцьк, Дніпро, Маріуполь, Житомир, Запоріжжя, Біла Церква, Кропивницький, Сєверодонецьк, Львів, Одеса, Рівне, Тернопіль, Харків, Херсон, Хмельницький, Чернігів, Івано-Франківськ, Київ.

Як приклад пан Гончарук навів платіжки за грудень 2019 року.За  однокімнатну квартиру сума перерахунку становить від 80 гривень у Київській області, до 292 гривень у Львівській області. Для двокімнатної квартири від 110 гривень у Чернігівській, до 435 гривень у Дніпропетровській області. А для жителів трикімнатних квартир від 140 гривень у Дніпропетровській області до 563 гривень у Рівненській.

«А, наприклад, у Тернополі, за рішенням органів місцевого самоврядування, люди отримали знижку за послуги теплопостачання за три місяці: жовтень, листопад і грудень 2019 року. Зменшення платіжки вже зараз — це результат, насамперед, спільної роботи президента, уряду та органів місцевої влади», — зазначив він.

Просто не уявляю собі, якою буде негативна реакція населення на суттєво підвищені платіжки на три місяці (які залишаються) цього опалювального сезону. Адже вартість енергоносіїв за прогнозами фахівців  буде тільки зростати.

Олександр ШИЛО
Фото з Інтернету

Інші новини:


Чернігів увійшов до топ-5 рейтингу міст України

Чернігів посів четверте місце у рейтингу найкращих міст України за результатами щорічного Українського муніципального опитування Міжнародного республіканського інституту. Результати дослідження оприлюднило видання «Новое время».

2021-09-24 13:14