Чернігів у тренді медичного туризму

2020-01-27 12:52

Медичний туризм у світі –  сфера, яка активно розвивається. І, що важливо, може поповнювати державний бюджет і місцеві,  залучати іноземні інвестиції. Відтак зростатиме й рівень надання медичних послуг. Як пише газета «День», щороку кількість подорожей, пов’язаних зі збереженням здоров’я, зростає на 25—30%, а обсяг цього ринку 2019-го сягнув $850 млрд. 

Україна теж долучається до цієї теми. Конкретно про наші можливості незабаром говоритиметься  на всесвітньому форумі медичного туризму Global Healthcare Travel Forum 2020, який триватиме 22—25 квітня в Києві, Львові та Трускавці. Цей конгрес світового масштабу є вельми важливим для України, позаяк об’єднає профільні організації з понад 40 країн світу. Таким чином, наша держава зможе посилити визнання бренду української медицини.

Наразі наша тема номера присвячена медичному туризму на Чернігівщині і в Україні зокрема. Перше інтерв’ю сторінки – з президенткою Української асоціації медичного туризму Віолеттою Янишевською

– Чому люди обирають для лікування чи оздоровлення іншу країну або регіон? Насамперед їх цікавить висококваліфікований медичний персонал. Зокрема, досвід лікарів, якими Україна може пишатися,  сервісна складова середнього та молодшого медичного персоналу.

Звісно, коли наша Асоціація бере участь у міжнародних конференціях, то ми підкреслюємо, що у нас дуже багато висококваліфікованих лікарів. А в певних галузях ми взагалі лідери. Це і репродукція, й клітинна терапія зокрема. Усе назване сприяє тому, що останнім часом більше й більше пацієнтів з-за кордону приїздить в Україну на оздоровлення та лікування. До нашої Асоціації входять і українські елітні клініки, й реабілітаційні та оздоровчі центри. І достеменно відомо, що відповідно близько 65 тисяч іноземних пацієнтів приїхало останнім часом в Україну  з метою лікування. На оздоровлення – удвічі більше. Іноді їдуть до певного лікаря, але загалом люди шукають галузь і ті методики лікування, котрі їм потрібні та не заборонені в нашій країні. І це знову – клітинна терапія, репродукція, що дозволено у нас на всіх ланках, а в багатьох країнах заборонено (ми, до речі, піонери в репродуктології та сурогатному материнстві). Також у нас є унікальна методика, яку розробили в Україні два роки тому, – це дитина від трьох батьків.  Наші фахівці змогли виокремити патологічний ген, що відповідає за спадкові хвороби, і замінити його від іншого донора. Тобто батьки – реальні мати й батько, а патологічний ген замінюється на здоровий.  Клітинну терапію уподобали у нас арабські країни, Америка, Канада, Європа, Китай. Австралійці ж захоплюються нашою стоматологією. Їм дешевше прилетіти з далекого континенту та лікувати, протезувати зуби й ставити імпланти у нас, ніж у себе вдома.

Офтальмологією цікавляться арабські країни, Європа й країни СНД. На оздоровлення в Західній Україні найчастіше приїздять поляки, білоруси, угорці, бо це практично поруч. І так само вигідно.

– Отже, ціна на послуги – теж важлива деталь.

– Звичайно. Україна має сприятливі ціни, які спонукають приїздити до нас медичних туристів. Крім того – відсутність черг. Наприклад, у Великобританії, Канаді пацієнти іноді після встановлення діагнозу чекають кілька місяців, поки дійде черга на лікування. Також там важко швидко потрапити до вузького спеціаліста. Тому хворі шукають оптимальне рішення, зокрема, й у нас. Дещо повторюся, найбільше цікавлять іноземців стоматологія, офтальмологія, пластична хірургія, естетична медицина, реабілітація, репродукція, клітинна терапія. У приватних клініках – кардіохірургія. І, звичайно, оздоровлення. Бо у нас сприятливі кліматичні умови, ліси, гори, море, степи. І природні ресурси для оздоровлення – ропа лиманів, мінеральні, термальні, радонові води. Грязі, озокерит…

– Чим приваблює Чернігів?

Членом нашої Асоціації є Чернігівський онкоцентр. Ми пишаємося, що він приймає іноземців на лікування, особливо з найближчих країн. Тут дуже гарні умови, сучасне обладнання, сервіс і дуже фаховий персонал. Також у Чернігові багато провідних стоматологічних клінік, у тому числі й приватних. А результати лікування блискучі й прогнозовані. 
 

Юрій ШЕНЬ, в.о. генерального директора КНП «Чернігівський медичний центр сучасної онкології»: 

Нашому закладові приймати медичних туристів не дивина. Цьому сприяє багато факторів. По-перше, це висококваліфіковані кадри, оснащення центру сучасним обладнанням і, звичайно ж, нові методи в лікуванні та постійний розвиток і вдосконалення наших спеціалістів. На державному рівні тільки цьогоріч запровадили систему постійного навчання лікарів. 

У нашому ж закладі ця система діяла завжди. В науці онкології треба тримати руку на пульсі всіх досягнень та досліджень, тому лікарі Чернігівського медичного центру сучасної онкології вчаться постійно, а тими методами лікування, якими володіємо досконало, – ділимося з іншими лікарями. Тому їдуть до нас звідусіль. До цього треба додати, що в онкоцентрі – найновіше високотехнологічне обладнання.  Як от лінійний прискорювач, яким ми дуже пишаємося. Згодом маємо намір створити міжрегіональний центр, аби забезпечити пацієнтів не тільки з нашої області сучасною променевою терапією.

Другим фактором, мабуть, таки є наше територіальне розміщення, тому білоруси і росіяни приїжджають лікуватися до нас, торік, наприклад,  лікували громадянина Молдови. Загалом, 2019 року так звані, «медичні туристи» становили  4,6% від усіх стаціонарних хворих. Найбільше пацієнтів приїздило з Київської, Сумської та Дніпропетровської областей. Хоча хворі були з 21 регіону й навіть із Автономної Республіки Крим.

Уже два роки поспіль Чернігівський онкоцентр є членом Асоціації медичного туризму в Україні. І ми плануємо, що недалекому майбутньому у нас лікуватимуться пацієнти  з Казахстану, Узбекистану. Наразі в цьому напрямку є напрацювання. Додам, що в нашому закладі працюють висококласні спеціалісти, які надають пацієнтам якісну діагностику та лікування, і при достатньому фінансуванні, забезпеченні всім необхідним обладнанням в нашому закладі можливе проведення більш складних видів лікування. Це і пересадка кісткового мозку, й трансплантація органів, і повна реабілітація та відновлення післяопераційних хворих. Ми працюємо на європейському рівні. Наприклад, два місяці тому я відвідав онкогінекологічний Конгрес ЕБОО 2019 в Афінах, до цього неодноразово я та наші спеціалісти запрошувалися з доповідями та майстер-класами на загальноукраїнські й міжнародні медичні заходи. Особисто я на різних конференціях проводжу майстер-класи з оперативної гінекології. А для учасників конференції Асоціації акушерів-гінекологів ми показували техніку складної операції у своїй операційній через телеміст. І тоді ж було на всю Україну заявлено, що в Чернігові є своя школа оперативної гінекології. Ми радо ділимося досвідом із колегами з інших регіонів. Торік ми провели дві школи: вагінальної хірургії та лапароскопії.  До нас приїздили лікарі з різних областей – також і з приватних клінік. Зазначу, на Чернігівщині  тільки в нашому центрі виконується у повному обсязі лапароскопічні гінекологічні операції. Через ці школи й ми набираємося досвіду. 

Загалом, медичний туризм корисний для економіки нашого регіону.

Взагалі, за новою реформою, що зараз впроваджують в Україні, пацієнти мають змогу обирати медичний заклад і лікаря, в якого вони хочуть лікуватись. І ми готові приймати людей із будь яких міст та країн, було би достатнє фінансування новим власником - НСЗУ.

Тим більше, що вкладати кошти в наш заклад вигідно. Це буде потрібний і прибутковий інвестиційний проєкт.

Андрій ЛІННИК, медичний директор з хірургії КНП «Чернігівська обласна лікарня»:

– Питання медичного туризму в Україні на даний час не на такому високому рівні, як у світі. Ми до  нього тільки долучаємося. Згідно з визначенням медичного туризму, це тимчасова міграція населення задля того, щоби покращити стан свого здоров’я на території поза межами свого постійного проживання. Він поділяється на лікувальний та оздоровчий. Перший, його можна назвати клінічним, якраз розрахований на те, що людина отримує якісну медичну допомогу. Наша ж обласна лікарня – це провідний медичний заклад Чернігівщини третинного рівня. Тут щорічно проліковуються 23 тисячі пацієнтів та виконуються 12,5 тисячі оперативних втручань різної складності. Інформація  про фахівців обласної лікарні справді поширюється за межі області й України.

Найперше маю сказати, що заклад популярний в Україні. До нас приїздять пацієнти і з сусідніх областей, і з дальніх регіонів. Звідки дізнаються про лікарню та фахівців? Багато чиїхось родичів, друзів, знайомих отримували у нас консультації, проходили обстеження, лікувалися, зокрема, оперувалися. І медична допомога була якісною. А відтак люди вирішували й собі звернутися до нашого закладу. Ми нікому не відмовляємо й приймаємо всіх, хто  вважає за потрібне отримати допомогу в Чернігівській обласній лікарні. Щорічно у нас лікується до 400 пацієнтів із інших регіонів України. Найбільше – з Сумської, Київської, Полтавської, Харківської, Рівненської, Львівської, Тернопільської, Житомирської областей.

Також лікарня результати своєї роботи оприлюднює в соціальних мережах, на сайті. І люди відтак можуть зв’язатися з нашими спеціалістами та вирішити, коли і як приїхати обстежитися чи пролікуватися. Іще торік ми налагодити електронне листування. Є персонал, котрий відповідає на листи потенційних пацієнтів з будь-яких питань. Вони отримують рекомендації, куди й до кого краще звернутися, чи є черга на оперативне втручання і т. ін. До відповідей часто особисто долучаються спеціалісти. Ми залишаємо контактні телефони лікарів, електронні адреси.  І коли людина приїздить на лікування, то спеціаліст і пацієнт уже фактично знайомі, проблема здоров’я пацієнта вже відома, а всі документи про попереднє лікування наявні. Це набагато полегшує роботу.

– Пацієнти з-за кордону також приїздять до лікарні?

– У нас були хворі з Білорусі, Росії, Данії, Швеції, інших країн. Але найчастіше це ті, хто приїхали до своїх знайомих і потребував медичної допомоги. Ми, звісно, її надавали. І всі пацієнти залишилися задоволеними. Бо ми й психологічно налаштовували людину на позитивний результат, адже – інша країна, певна невідомість і, як результат, – стрес. Дехто взагалі приїхав до України вперше. Тому ми знаходили комунікативні точки дотику, до того ж у нас багато лікарів володіють іноземними мовами. Наприклад, я спілкуюся англійською, французькою та іншими мовами без проблем. Тобто, консенсус завжди був.

Маю сказати, що з певних видів надання допомоги в області люди просто не мають альтернативи, окрім як звернутися до обласної лікарні.  До того ж усебічну допомогу пацієнт може отримати там, де є замкнений цикл: консультація – обстеження – лікування –  реабілітація – подальше спостереження. Усі спеціалісти – широкого й вузького профілю – в обласній лікарні є. Це, зокрема можна сказати про нейрохірургічну допомогу, торакальну, серцево-судинну хірургію – особливо це стосується гострого коронарного синдрому, бо у нас є обладнання для проведення коронарографії, стентування коронарних судин, виконання тромболізису та інших втручань. Також – єдине в області опікове відділення, де лікуються хворі з термічними травмами. На належному рівні працюють хірургічне, ортопедо-травматологічне відділення та відділення мікрохірургії ока, в якому наявна сучасна високотехнологічна апаратура для діагностики та лікування хвороб органу зору.

Окрім лікування, прагнемо проводити й реабілітаційну та паліативну допомогу. Плануємо створити в нашій лікарні окремі структурні підрозділи, де пацієнтам можна було би отримати реабілітацію після травм, гострих інсультів, інфарктів. А також прагнемо опікуватися важкими хронічними хворими в паліативному (хоспісному) відділенні, покращуючи якість їх життя.
Що стосується масового міжнародного туризму, то, думаю, це лише питання часу. Наразі ми працюємо над втіленням у лікарні раннього діагностування хвороб. Зокрема онкологічних. Мова йде про спеціальні імунологічні дослідження, генотипове профілювання, коли хвороба ще на доклінічній стадії, задовго до її проявів, тобто, говорячи простіше, коли  в організмі з’явилася невелика кількість атипових клітин. Отже, недугу можна спрогнозувати та своєчасно знешкодити. Ми відкрили імунологічну лабораторію, в якій працюємо над тим, аби навчити наших спеціалістів робити такі дослідження та придбати необхідне обладнання. У провідних світових клініках це вже робиться. Хоча такі обстеження досить дороговартісні. Але це краще, ніж потім лікуватися. Сподіваємося, що найближчим часом ми цим напрямом займатимемося впритул. Це також приверне увагу хворих до нашого закладу. Сподіваємося, цьому посприяє реформування, також – контрактування з Національною службою здоров’я, бо відтак стане відомо, як відбуватиметься компенсація витрат на медичні послуги та яким буде механізм фінансування. Тоді й вирішуватиметься питання про розвиток лікарні, заохочення кваліфікованого персоналу і придбання  високотехнологічного обладнання.       

    Артем ОЛІШКЕВИЧ, стоматолог-імплантолог:

– Знаю, що медичним туризмом ваша клініка займається давно. При цьому ви турбуєтеся не тільки про якість і сучасність медичних послуг. А й про те, щоби ваш пацієнт мешкав у комфортних умовах.

– Так. Ми замовляємо готель (найчастіше «Ріверсайд») чи  орендуємо приватну квартиру із сучасним ремонтом, запрошуємо гіда, котрий проведе екскурсію нашим чудовим Черніговом та запропонує відвідати цікаві місця. Тобто робимо оптимально всі послуги.

– І лікуєте недорого та якісно.

– За цим іноземці й приїздять до України. Бо стоматологічні послуги за кордоном коштують великих грошей. А у нас  туристи можуть собі дозволити дорогі конструкції. Котрі багатьом удома не по кишені. Бо страFхування цього не покриває – воно обмежене в усьому світі. Мова, зокрема про хірургічні втручання, імплантацію та протезування. Звісно, закордонна клініка все це може зробити ідеально. Але виставлений рахунок  людина сплачуватиме роками.

– Чому  стоматологічний медичний туризм так активізувався в Україні?

– Бо у нас гарні спеціалісти. І ціни! Прилітають здебільшого ті, у кого великі проблеми з зубами. Тобто людина лікуватиме не один зуб, а –  повний комплекс. Що в тих же Штатах чи Швейцарії коштує понад 100 тисяч доларів або євро. Пацієнти шукають по всьому світу в інтернеті клініки, де їм можна якісно й недорого пролікувати та вставити зуби «під ключ». До речі, довго якийсь зуб за кордоном не лікують, як у нас. Тому що це додаткові кошти. Якщо проблема вимагає довготривалого лікування і результат сумнівний, зуб  одразу видаляють і ставлять імплантат.

– Цікаво, яку суму медичні туристи можуть зекономити?

– Якщо говорити про Америку, то там зуб (імплантат) повністю з лікуванням коштує 12-15 тисяч доларів. Це якщо – швейцарської фірми  «Straumann», на який гарантія – 20 років. А у нас можна зробити те ж саме, витративши до 2 тисяч доларів. Корейський імплантат «під ключ» коштує 500 доларів. Він теж якісний і популярний. Тому зробивши «повний рот зубів» у нашій клініці, люди ще й зароблять на цьому кошти.

– Тобто?

– Вони покажуть удома, що вставили собі імплантати й за страховою карткою отримають кошти по максимуму.

– А вам, пане Артеме, особисто вигідно? У вас же дорогі імпортні імплантати.

– Так, у нас усі матеріали й імплантати якісні й дорогі, іноземного виробництва – швейцарські, корейські. Але всі стоматологічні процедури, хірургічні втручання, протезування й т.п. за кордоном робити дуже дорого. Там законодавство захищає лікарів. Адже отримати медичну освіту в тій же Америці так само дуже дорого – приблизно 500 тисяч доларів. А медичний туризм, тобто додаткові послуги – готель, екскурсії – коштують теж немало. Знайомим зуби в Майямі загалом обійшлися в 250 тисяч доларів. Тобто пересічні американці обходяться знімними протезами. Тому лікувати іноземців нам дуже вигідно. Адже далеко не всі пересічні українці готові ставити собі імплантати.

– Ваша клініка спеціалізується на імплантатах. І досить відома. Але все одно цікаво, як вас знаходять іноземні пацієнти?

– Найкраще, маю сказати, сарафанне радіо. Люди розповідають про нас своїм знайомим, родичам. І вони нам пишуть електронні листи, телефонують. Ми про все домовляємося. Звісно, є і сайт. Але рекомендація – це найкраще. 

– І скільки у вас туристів уже обслуговувалося?

– Понад 100.

– Звідки вони найчастіше приїздять? 

– Із Польщі, Іспанії, Італії… Часто пацієнтів привозять колишні чернігівці, котрі залишилися жити за кордоном. Черги у нас немає. Ми стараємося планувати так, щоби в замовників послуг усе було чітко й зручно. Також практикуємо седацію. Це медикаментозний сон. Наприклад, одному пацієнтові таким чином ми зробили  12 імплантатів, 8 видалень і 16 коронок. Він був дуже вдячний.

Спілкувалася Людмила Пархоменко, фото надані співрозмовниками та з Інтернету

Інші новини:


Красивий бізнес, який не здався, першим відкрився після активної фази бойових дій, навчає своїх та надихає жінок Чернігова

П’ять років тому відкрився відомий чернігівський магазин жіночого одягу, взуття та аксесуарів "KriStal" (проспект Перемоги, 119А). За цей час його вподобало багато чернігівок (і не тільки!). І ось воно, свято першого ювілею. На ньому побували давні й нові друзі, прихильниці магазину, бізнес-пані й панянки, котрі постійно приходять сюди за стильними речами, привітним та професійним обслуговуванням, консультаціями й обов’язково – за гарним настроєм.

2022-08-16 08:55