НБУ «заборонив» використовувати кошти з бізнес-рахунків для власних потреб?

2020-01-27 10:00

НБУ своєю постановою №162 від 27.12.2019 вніс зміни до Інструкції про відкриття та закриття банківських рахунків, у т.ч. в п. 14 Інструкції. Тобто, згідно з нею, за поточними рахунками в національній валюті фізичних осіб підприємців та самозайнятих осіб проводяться всі види розрахунково-касових операцій відповідно до умов договору та законодавства України, крім операцій, пов’язаних із власними потребами.

Ще під час обговорення цієї норми, в серпні 2019 року, представники Національного банку України заявляли, що вона має «технічний уточнюючий характер» і не несе змін для ФОПів, адже чинні вимоги Інструкції вже й так передбачають, що фізична особа, яка здійснює підприємницьку, незалежну професійну діяльність, має відкрити у банку окремі рахунки. Один для здійснення підприємницької діяльності, інший – для власних потреб. Тож як раніше, так і зараз фізична особа підприємець може витрачати кошти з підприємницького рахунку лише для здійснення підприємницької діяльності.

Хоч з приводу зазначених змін до Інструкції й виникли суперечки в медіа, загалом це не є проблемою, а навпаки — має більше впорядкувати розрахунки з поточних рахунків ФОП, оскільки бувають випадки, коли така особа, отримавши кошти від підприємницької діяльності, використовує їх на власні потреби. А коли приходить час сплачувати податки – наявний дефіцит коштів.

У таких випадках ФОП може внести власні обігові кошти на свій поточний рахунок за призначенням платежу «поповнення власних обігових коштів». Однак у майбутньому це може призвести до непорозумінь з податковими органами, котрі в свою чергу можуть вважати такі кошти прибутком від підприємницької діяльності.

Тож краще відкрити в банківській установі ще один рахунок, свій власний – не підприємницький. І вже туди перераховувати кошти, котрі плануєте витрачати на власні потреби. На відміну від підприємницького, до власного рахунку завжди видається банківська картка, що в свою чергу доволі зручно.

Зазначимо, що вже всередині січня голова Нацбанку Яків Смолій під час брифінгу заявив, що НБУ зупинить норму постанови, якою ФОПам забороняється витрачати кошти з бізнес-рахунків на власні, не пов’язані з підприємницькою діяльністю потреби. Після чого державна установа справді видала відповідний документ. Щоправда, досі остаточно не зрозуміло, відміняє він зміни, внесені  в грудні 2019 року, чи самі інструкції використання рахунків, прийняті ще в 2003 році.

Підготував Андрій ЖИДКИЙ
Фото з Інтернету

Інші новини:


Засідання Виконкому Відділення НОК України в Чернігівській області

Під головуванням Валерія Куліча, голови Відділення, 4 червня за участі членів Виконкому відбулося засідання Виконкому Відділення Національного олімпійського комітету України в Чернігівській області.

2021-06-16 13:38