Що дасть новий трудовий кодекс і проти чого виступають профспілки

2020-01-24 13:59

Новорічні свята минули, а «подарунки» від влади залишилися. Так можна висловитися щодо проєкту закону «Про працю», котрий 27 грудня 2019 року схвалив Кабінет міністрів України. А вже наступного дня цей доволі ліберальний проєкт під номером 2708 був зареєстрований у парламенті. Мало-хто звернув на це увагу, а варто було б, адже деякі запропоновані нововведення торкнуться практично кожного пересічного громадянина. Крім того, 27 грудня було зареєстровано законопроєкт «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо окремих питань діяльності професійних спілок)» №2681, що суттєво обмежує свободу на об’єднання в профспілки, підриває правові засади діяльності профспілок в Україні, а також має на меті привласнення профспілкового майна державою.

Законопроєкт «Про працю» містить 98 статей, розроблених міністерством економіки, без належного обговорення в експертному середовищі та серед соціальних партнерів. Так само, як і новий проєкт закону, що стосується профспілкових організацій. Проблема полягає в тому, що в запропонованих проектах баланс стримувань і противаг зміщується в бік неконтрольованого збільшення повноважень роботодавця. Також слід зазначити, що від їх ухвалення отримають вигоду переважно монополії, олігархи та корупціонери, котрі отримають нові майже необмежені права. Це, в свою чергу, повністю перекреслить будь-які намагання подолати корупцію в Україні.

До того ж, серед представників профспілок є думка, що обидва проєкти, котрі мають регулювати одну з найважливіших сфер суспільного життя – сферу праці, суперечать як Конституції України, звужуючи зміст та обсяг існуючих прав і свобод, так і міжнародним зобов’язанням України в рамках Міжнародної організації праці. 

Такі новації можуть кардинально змінити умови праці, посиливши незахищеність та вразливість найманих працівників. При цьому, жодні умови про недискримінацію та заборона мобінгу (цькування – ред..) не зможуть захистити працівника від фактично необмеженого права роботодавця звільнити працівника за власним бажанням у будь-який момент. Також норми проєктів фактично нівелюють спроби сформувати в Україні культуру викривачів корупції на робочому місці, адже саме загроза звільнення – це перша перепона, з якою стикається будь-який викривач.

Ми звернулися до експертів та представників профспілок, аби дізнатися їх думку з приводу цих законів.

Інна КУДІНСЬКА, юрист громадської організації «Трудові ініціативи». (м.Київ):

«Дані проєкти законів не піддаються жодній критиці, вони підривають добробут пересічних українців та більше схожі на новорічний подарунок для олігархів та корупціонерів. Добросовісні роботодавці та іноземні інвестори не отримають жодних переваг, в той час як звичайні люди зазнають нищівного удару по власним статкам». 

Віталій КОПИШ, голова Молодіжної ради Федерації профспілкових організацій Чернігівської області, профспілковий тренер, активіст: 

«Як представник профспілкової молоді я дуже негативно сприймаю проєкти так званої «лібералізації праці». І ось чому. Зараз Україна декларує, що хоче повернути своїх громадян із заробітків за кордоном. А в реальності – міністерські ініціативи перетворюють наше трудове законодавство на чи не найгірше в Європі. І працівник в тій самій Польщі буде більш захищеним, ніж в Україні. В чому тут логіка?»

Георгій САНДУЛ, директор ГО «Трудові ініціативи»: 

«Запропоновані законопроєкти – це загроза для свободи та демократії в Україні, також вони напряму порушують угоду про асоціацію України з Європейським Союзом. Дані проєкти зроблять Україну державою з найслабшими гарантіями трудових прав у Європі.» 

Ігор МОСКАЛЕНКО, голова Федерації профспілкових організацій Чернігівської області:

«Федерація профспілкових організацій Чернігівської області глибоко занепокоєна кричущою ситуацією, що склалася у сфері трудового законодавства та виступає категорично проти зареєстрованого законопроєкту «Про працю» (реєстраційний номер 2708) та проєкту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (щодо окремих питань діяльності профспілок, реєстраційний номер 2681).

Адже вони суперечать Конституції та окремим законам України, низці ратифікованих Україною фундаментальних Конвенцій Міжнародної організації праці, Загальній декларації прав людини, а також суттєво обмежують права та гарантії людини праці та фактично мають на меті легалізацію рабської праці.»

Як повідомили нашим журналістам, у зв’язку з вище перерахованими причинами члени Президії Федерації профспілкових організацій Чернігівської області підготували та направили відповідне звернення до народних депутатів від Чернігівщини з проханням не підтримувати та не голосувати за вищезгадані законопроєкти.

Зазначимо, що  міжнародні організації також висловили свій категоричний протест щодо цих проєктів законів. Зокрема, лист підписали Міжнародна конфедерація профспілок (представляє інтереси 20 мільйонів працівників в 163 країнах і налічує 332 національні членські організації), Європейська конфедерація профспілок (представляє 45 мільйонів працівників з 90 профільних об’єднань в 38 європейських країнах), а також представники 10 європейських галузевих федерацій профспілок.

Додамо, що минулої середи, 15 січня, представники ФПО Чернігівщини їздили до Києва, де в комітетах Верховної Ради проходили обговорення одіозних законопроєктів, аби відстояти інтереси пересічних громадян, які працюють за наймом і профспілок України. Стало відомо, що в комітетах було проголосовано за внесення до порядку денного Верховної Ради чотирьох законопроєктів, які торкнуться сфери праці: 2410, 2410-1, 2708, 2708-1. Також було прийнято рішення про створення робочої групи для доопрацювання цих проєктів і створення одного – прийнятного для всіх сторін.  

Минулого ж четверга, 16 січня, відбулося Всеукраїнське профспілкове віче, в якому взяли участь і представники відповідних організацій нашої області. Результатом заходу стало прийняття резолюції, що передбачає внесення пропозиціЇ голові Верховної Ради України Дмитру Разумкову та керівництву парламентської фракції «Слуга народу» ініціювати негайне відкликання з посади голови комітету Верховної Ради з питань соціальної політики та захисту ветеранів Галини Третякової «за просування антинародних законів, руйнацію системи соціального захисту, провокування соціальних збурень в Україні». Також в ній є вимога негайного звільнення міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Тимофія Милованова «за рішення, що підривають розвиток економіки».

Проте, як зазначив голова ФПО Чернігівської області Ігор Москаленко, допоки «рабський» законопроєкт 2708 поданий до ВР, розслаблятися точно не варто. Тому профспілки продовжуватимуть відстоювати інтереси українців. 

Підготував Степан РУДЕНКО

Інші новини:


Вже третю Олімпійську алею висаджено на Чернігівщині

Продовжуючи нещодавно започатковану традицію на честь відзначення 30-річчя Національного олімпійського комітету України та 20-ї річниці створення відділення НОКу в Чернігівській області, сьогодні у Новгород-Сіверському відбувся черговий спортивно-масовий захід та урочисте висадження третьої Олімпійської алеї.

2021-09-20 11:05