Політичні спекуляції довкола незаконної заготівлі деревини та запровадження електронного обліку

2020-01-23 10:38

20 січня в залі президії обласної ради відбулася робоча нарада з керівниками дочірніх агролісогосподарських підприємств комунального підприємства «Чернігівоблагроліс». Під час неї обговорювалося питання запровадження електронного обліку деревини. Саме таке завдання було поставлено керівництву регіону на селекторній нараді з Кабінетом міністрів України.

На думку ініціаторів цього процесу, така система має запобігати незаконним вирубкам деревини. Проте, чи так це насправді, покаже час. Адже і така методика має свої недоліки. Загалом же це питання далеко не нове, на чому  наголошував і голова обласної ради Ігор Вдовенко.

– Про запровадження електронного обліку лісопродукції мова ведеться вже 5 останніх років. Але не набула реалізації через відсутність законодавчої бази, яка б регламентувала використання цієї системи лісокористувачами комунальної власності, – зазначив він.

Також голова облради нагадав, що два роки тому вже була спроба реалізувати в Чернігівській області систему електронного обліку деревини господарськими підприємствами комунальної власності. Було проведено чимало робіт в цьому напрямку, та їх так і не завершили – підвела законодавча база. Точніше її відсутність.

Зазначимо, що озвучене завдання, та строки в які воно має бути виконано – до 1 лютого –  представниками 18 агролісгоспів було сприйнято не надто оптимістично. І цьому є об’єктивні причини. Окрім того, що часу на виконання лишилося вкрай мало, є ще й фінансове питання, адже для запровадження електронного обліку деревини потрібні відповідні інструменти та розхідні матеріали. За попередніми підрахунками, витрати можуть скласти до 15 мільйонів гривень (за іншими підрахунками, сума може бути меншою). І таких грошей у вільному обігу підприємства не мають, адже окрім того, що в останній рік з-за зменшення обсягів реалізації виготовленої товарної продукції на внутрішньому і зовнішньому ринках та зниженням відпускних цін внаслідок скорочення попиту на продукцію знизилися доходи, порівняно з попередніми роками, то ще й потрібно сплачувати податки. Тож тепер необхідно знайти джерела фінансування для виконання поставлених задач.

Ігор Вдовенко наголосив, що аби допомогти агролісовим господарствам виконати відповідне завдання уряду та закупити необхідні комплекти обладнання на розгляд чергової сесії обласної ради буде запропоновано винесення «Програми розвитку лісового господарства Чернігівської області». Обговорювалася й необхідність залучення об’єднаних територіальних громад і орендарів лісових масивів для пошуку джерел фінансування електронної системи обліку деревини.

– Можливість додаткових коштів ми можемо знайти тільки з порозуміння депутатського корпусу і виконавчих органів влади. Звичайно, як я вже казав, ми будемо розробляти програму про підтримку лісогосподарських підприємств і мисливського господарства. Яка вже діє в багатьох областях – зокрема, Вінниця прийняла рішення про виділення 3 мільйонів додаткових коштів саме для забезпечення процесу електронного обліку деревини і її переміщення. Будемо ставити це питання, оскільки інших джерел ми не бачимо і не маємо на сьогоднішній день. При тому маючи заборгованість до 3 мільйонів по лісогосподарських підприємствах по заробітній платі,– детальніше пояснив Ігор Вдовенко, і зазначив, що існує багато речей, які заважають здійснити цей процес до 1 лютого, та обласна рада зробить все можливе, задля того щоби впоратися вчасно.

Ще на початку робочої наради,очільник облради зазначав, що рішення запровадити систему електронного обліку деревини є важливим і потрібним для контролю та моніторингу. Проте, окрім лісів, що належать комунальному підприємству є й інші. Тому під питанням залишається, як впровадити систему обліку деревини для інших лісокористувачів Чернігівщини, зокрема для приватних підприємств. Також поки невизначеною лишається процедура електронного обліку лісосмуг і тисяч гектарів лісового фонду, що не входять до державних чи комунальних лісогосподарських підприємств.

Не залишилися без уваги й політичні спекуляції, котрі лунають у  вигляді припущень, що буцімто саме Чернігівська область перебуває серед лідерів за темпами незаконної вирубки лісів. Електронний облік може бути лише одним із необхідних запобіжників. Тож аби припинити такого роду закиди, що мають політичне підґрунтя, Ігор Вдовенко порекомендував лісівникам керуватися в своїй роботі принципами відкритості та прозорості – залучати громадськість,створювати на підприємствах наглядові ради, тощо.

В підсумку зазначимо, що для реалізації системи електронного обліку деревини Чернігівською обласною радою будуть ініційовані звернення до керівництва держави. Адже існує необхідність законодавчо врегулювати низку питань. Таких, як часткове фінансування запланованих заходів з державного бюджету, ухвалення єдиної регламентованої законодавством процедури відведення лісосік, продовження перехідного періоду для запровадження системи електронного обліку деревини.

За матеріалами наради підготував Дмитро ПАВЛЕНКО

Інші новини:


​​​​​​​Секрет високоточної зброї від стресу та відновлення жіночого здоров’я після ударів війни – від відомих лікарів Василя Отрошка й Олексія Казакова

Відомий проєкт видання "Деснянська правда"  – ДП Кава – відновився в повному форматі. І 16 червня в готелі "Придеснянський", який гостинно відчинив  свої двері для такого заходу, зібралися наші пані та панянки, успішні в багатьох сферах діяльності на Чернігівщині.

2022-06-27 12:21