Чеський українець Олекса Мартінец: «Повернуся, якщо Україна покличе…»

2020-01-21 12:18

Наприкінці 2019 року на Чернігівщині одразу у 5 ОТГ відбулися вибори місцевих депутатів. Причому щонайменше на одних із них – до Киселівської громади Чернігівського району (ЦВК назвала минулі вибори «першими місцевими виборами») – побували міжнародні спостерігачі: місія Координаційного ресурсного центру, яку очолював громадянин Чехії Олекса Мартінец.

Напередодні Нового року ми зустрілися з паном Олексою та дізналися, що змусило його приїхати на Чернігівщину та які враження залишилися від перебування в нашому регіоні.

В Україну на вибори

– Розкажи про свою організацію та про те, чому ти опинився в Чернігові?

– Я – голова міжнародної місії Координаційного ресурсного центру на перших місцевих виборах в Україні. За результатами жеребкування ми вирішили приїхати саме в Чернігівську область.

– Ти – українець Чехії. Навряд чи наші читачі багато чули про українську діаспору в цій країні… Розкажи про неї.

– Так, за національністю я – українець. І в моїх планах реемігрувати в Україну, якщо вона вважатиме, що я їй потрібен. Стосовно українців у Чехії: тут існує профспілка українських заробітчан; оновлено Координаційну раду формальних і неформальних об’єднань та угрупувань походження, яку організовує Посольство України в Чехії. Вони час від часу проводять свої збори, однак тільки у Празі…

– Чому тебе, громадянина Чехії, цікавлять місцеві вибори в Україні, про які, будемо чесні, навіть не кожен українець знає?

– В Україні триває дуже цікава реформа – децентралізація. І ці вибори – продовження створення ОТГ. Цікаво порівняти в цьому плані Чехію та Україну, тобто – наскільки тут громади ставатимуть самостійними. В Чехії немає такого поняття: «децентралізація». Тому перші місцеві вибори, сподіваємося, покажуть, чи справді відбувається ця децентралізація та як українці обирають собі голів громад.

Я вже далеко не вперше спостерігаю за виборами в Україні. Остання місія нашої організації, під час виборів до Верховної Ради України влітку 2019 року, проходила в Тернопільській та Івано-Франківській областях. Тому не думаю, що Чернігівщина мене особливо здивує. Очікую, що отримаю новий досвід, яким зможу поділитися в Чехії.

– Оскільки ти не вперше спостерігаєш за виборами, напевно, можеш сказати, які є стандартні порушення? Й чому приїжджаєш спостерігати знов і знов: чи є проблеми, за якими треба постійно слідкувати?

– Стандартним порушенням, яке ми зустрічали, було те, що члени виборчих комісій не з’являлися на робочі місця в день голосування. Досить часто виборчі дільниці облаштовані на другому поверсі, й людям на інвалідних візках майже нереально туди дістатися. Але порушень, які б суттєво впливали на хід виборів, ми поки що не фіксували.

– Чи дивуються, коли міжнародний спостерігач розмовляє українською? 

– Більшість не дивується. Але нас завжди вважають місією ОБСЄ. Якщо ти міжнародний спостерігач, то у громадській свідомості ти автоматично «з місії ОБСЄ». А про те, що є десятки інших місій, які спостерігають за виборами в Україні, зазвичай просто не знають.

Україна: погляд із Чехії

– 2013 року однією з «підстав», за якими намагалися розділити Україну, була байка про те, що українцям намагалися нав’язати думку: на сході українців турбує щось інше, не те, що на заході. Ти спостерігав за виборами в різних регіонах нашої країни. Чи справді між українцями сходу та заходу є відмінності?

– Я такої тенденції не бачив. Більшість людей вимушена їздити за кордон на заробітки. Наприклад, так було в Охтирці, так само відбувається й у західних регіонах. Хіба що їздять у різні країни: Білорусь, Росію, Польщу, Словаччину – туди, де їм географічно ближче.

– Ти небагато часу перебував у Чернігові. Чи встигло щось здивувати? 

– Я вперше на Сіверщині. Здивувало, що триває реконструкція центральних вулиць Чернігова. Перші враження: це місто, яке працює, прагне до того, щоби поліпшити життя мешканцям. 

– Як сприймається Україна в Чехії? Адже багато доводилося читати про начебто проросійську позицію вашого президента…

– Я не погоджуюся, адже Мілош Земан не проросійський. Він, у першу чергу, прочеський – дбає про свою державу. Так, є «підводні камені», й то інша справа. Але офіційно він засуджує анексію Криму та вважає територіальну цілісність України непорушною.

В Чехії багато заробітчан з України. Ставляться до них або нейтрально, або негативно (залежно від поглядів респондента). Втім, так ставляться до всіх мігрантів. Я особливого негативу не відчуваю.

Звичайні чехи взагалі й ті, які сповідують європейські цінності, тримають кулачки за Україну та раді, що тут продовжується розбудова європейської демократичної країни. Хоча, загалом, пересічний громадянин Чехії якщо й чув про події в Україні, то хіба окрайово та не дуже переймається цим. Чехи кажуть: «Поки це не стосується мене особисто, то я сиджу й не хвилююся». 

– Чому тебе, українця Чехії, цікавить доля України та що змушує сюди повертатися, адже в Чехії, як-то кажуть, «тепліше та спокійніше». 

– Так, там спокійніше, Чехія – більш розвинена і правова держава. В Україні моє коріння, це моя земля, тому два місяці на рік я чим можу намагаюся допомогти українцям у розбудові європейської держави. Крім спостереження за виборами наша організація займається соціальними проєктами, на постійній основі функціонує редакція КРЦ. Нещодавно ми підписали меморандуми про співпрацю з ГО «Збережи життя на дорозі» та «Культурно-освітнє товариство інвалідів УМГ».

– Можеш навести три основні напрямки: над чим Україні, на твій погляд громадянина Євросоюзу, треба працювати? 

– По-перше, реформувати – повністю оновити – суд. Така реформа була обіцяна ще за часів четвертого президента України (Віктора Януковича. – Прим.). Утім, тоді це було «спущено на гальмах».

Друга проблема: Україна як держава не забезпечує громадян достатньою заробітною платою. Навіть мінімальна зарплата не відповідає ані потребам населення, ані найменшим стандартам. По-третє, безумовно, це закінчення війни на сході України перемогою. Багато говорять про мир. Але мир будь-яким шляхом – не є добре для жодної зі сторін, адже забагато втрат, зокрема серед мирного населення. 

– А стосовно Криму: чи зможе Україна повернути над ним контроль? 

– На жаль, за сучасних умов світової геополітики я не бачу, щоби протягом найближчих років півострів Крим можна було б повернути під контроль України. 

– Що би ти побажав українцям у новому десятилітті?

– Я бачу Україну більш демократичним суспільством, реальною незалежною державою, з якою рахуються всі інші країни. 
Вітаю зі святами. Зичу українцям бути активнішими у громадській діяльності, знати свої права й користуватися цими правами. І бажаю закінчення війни перемогою. 

Довідка «Деснянської правди» 

Олекса Мартінец, 35 років. Голова місії спостереження Міжнародної неурядової організації «Координаційний ресурсний центр», представник української діаспори в Чехії. Улюблена книга – «Хроніки втраченого шансу: шлях суверенної демократії» Сєргєя Карася. Мрія – Українська соборна самостійна держава в її етнічних кордонах. Улюблене місто у світі – Івано-Франківськ. 
P.S.  Вже після виборів ми зв’язалися з паном Олексою та попросили його поділитися враженнями від виборчого процесу та відвідин Сіверщини. 

– Перебуваючи в центрі обласного центру ніби потрапив на дрезденський різдвяний ринок «Стрізельмаркт». Таке враження, що Чернігів береже українські традиції та дарує відвідувачам і гостям міста європейську та казкову атмосферу свята, – відзначив Олекса Мартінец. – Виборчі дільниці, на яких побували міжнародні спостерігачі КРЦ відкрилися і зачинилися вчасно. Я моніторив ситуацію в Киселівській сільській громаді. Тут навіть був безбар'єрний доступ для осіб на візках до виборчих дільниць. Сам виборчий процес розпочався ще 2 листопада. Відтоді не зафіксовано жодних серйозних порушень. 
 Згідно з офіційної інформацією ЦВК, переможцем на виборах голови Киселівської ОТГ став 51-річний самовисуванець Володимир Михайлович Шелупець, який до цього працював головою Боромиківської сільської ради.

Інтерв’ю підготував Сєргєй КАРАСЬ
Фото з особистого архіву Олекси Мартінця

Інші новини:


​​​​​​​Секрет високоточної зброї від стресу та відновлення жіночого здоров’я після ударів війни – від відомих лікарів Василя Отрошка й Олексія Казакова

Відомий проєкт видання "Деснянська правда"  – ДП Кава – відновився в повному форматі. І 16 червня в готелі "Придеснянський", який гостинно відчинив  свої двері для такого заходу, зібралися наші пані та панянки, успішні в багатьох сферах діяльності на Чернігівщині.

2022-06-27 12:21