Чи знизяться тарифи?

2020-01-20 10:02

Такого сприятливого для зниження ціни на опалення та гарячу воду опалювального сезону не було, можливо, ніколи — погода як восени, так і взимку була доволі високою. Щоправда, попереду ще три місяці і примхи погоди передбачити доволі складно.

Судячи з усього, наші урядовці володіють якоюсь сприятливою для всіх нас інформацією й 24-го грудня Кабінет міністрів постановив — внести зміни до Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення. Згідно з цим документом — теплопостачальні компанії можуть перерахувати тарифи та знизити їх до 30%. І це пов’язано зі зменшенням ціни на газ. 

Нагадаємо, з початку опалювального сезону для підприємств теплопостачання ціна природного газу, порівняно з діючими тарифами, знизилась. А саме — з 7482 гривень до 5132 гривень за 1000 метрів кубічних, що нижче на 31%. Крім того в умовах запровадження ринку природного газу його вартість для теплопостачальних підприємств буде змінюватися щомісяця. Тобто ці підприємства можуть робити перерахунок щомісяця, починаючи з січня поточного року.

Через це 24-го грудня Кабінет Міністрів постановив перерахувати тарифи на тепло та гарячу воду. А перерахунок за жовтень-грудень можна буде зробити у квітні. І пересічна людина може в своїй платіжці отримати цифру на 300-400 гривень менше. Для  багатьох це буде доволі відчутно. І це саме те, заради чого точно потрібно напружитися й добряче попрацювати. Яка ж нині ситуація у нас?

За словами тимчасово виконуючого обов’язки директора Чернігівської ТЕЦ Олексія Щербини, для них ціна на газ на три місяці поточного року підвищиться. З січня вартість газу без ПДВ буде 5500 гривень за тисячу метрів кубічних. 

Як повідомив голова правління «Облтеплокомуненерго» Віктор Геращенко — на скільки знизять тариф на тепло та гарячу воду, він поки не знає. Яким було споживання газу у грудні, стало точно відомо тільки днями. Після цього все достеменно порахують та вже за остаточним результатом будуть виставлені рахунки споживачам цих послуг. 

Варто зазначити, що, на думку багатьох експертів, вимога Кабміну переглянути тарифи — обґрунтована ринковою ціною на газ. Це не популізм. І навіть не зовсім зрозуміло — чому вони це так довго не робили. Тепла зима ж не тільки у нас, тепла зима і в Європі. І — як наслідок ціна на газ імпортний пішла донизу. 

Зрозуміло, що мешканців багатьох населених пунктів така новина могла би дуже потішити. Але чи буде зроблено зниження тарифів — питання доволі складне. Тим більше, що населення, як і багато підприємств різноманітної форми власності, заборгувало нашим постачальникам тепла та гарячої води занадто багато коштів. 

У Прилуках перший перерахунок вартості опалення люди отримають цього місяця, повідомив директор підприємства «Прилукитепловодопостачання» Андрій Гавриш. На скільки зменшать нарахування у платіжках і чи зменшать узагалі, точно невідомо. І чи перераховуватимуть вартість опалення у наступних місяцях, директор не знає.

За його словами, «давайте ще за грудень зробимо, а тоді вже візьмемося за січень. Побачимо, який буде фінансовий результат після цього перерахунку. Тому що перерахунок зробити — не проблема. Але ж можуть бути й негативні наслідки для нашого підприємства. Прописаний у цій Постанові коефіцієнт (за яким робиться цей перерахунок) береться тільки на одну складову. Це ціна самого газу. Але газ складається із трьох складових: ціна на газ, яка змінилася в менший бік; ціна за транспортування газу — збільшилася втричі; ціна за розподіл, яка буде збільшена на 43%».

Майже подібна ситуація і з тарифом на гарячу воду. «Споживання гарячої води зменшилося у рази, але не знаю — чи будемо ми робити перерахунок за гарячу воду. Пояснюю, чому. Вода збиткова. Вода не споживається, а щоб її підтримувати в нормальному (гарячому) температурному режимі, газу витрачається майже втричі більше», — повідомив він.

І наостанок. Можливе (звісно, тимчасове) пониження тарифів у Прилуках — 15-19%. Що буде з цим в інших населених пунктах області — побачимо буквально днями. Адже постанова постановою — а конкретні (і для кожного міста різні) реалії реаліями. І від цього нікуди не дінемося. 

Якщо наші з вами батареї в оселях будуть тільки ледве тепленькі, а несподівано «вдарять» насправді сильні морози (навіть на декілька днів чи тиждень), зменшення тарифу в місячній платіжці навряд чи так уже страшенно порадує. Особливо, не дай Боже, якщо хтось із родини від переохолодження захворіє. І справа навіть не у витрачених коштах на лікування. Більше — у негативних наслідках (ускладненнях) грипу чи застуди. 

Тому, давайте ставитися до вирішення цього складного питання спокійно. Без зайвих суперечок, скарг і тому подібне. 

Олександр ШИЛО
Фото з Інтернету

Інші новини:


​​​​​​​Секрет високоточної зброї від стресу та відновлення жіночого здоров’я після ударів війни – від відомих лікарів Василя Отрошка й Олексія Казакова

Відомий проєкт видання "Деснянська правда"  – ДП Кава – відновився в повному форматі. І 16 червня в готелі "Придеснянський", який гостинно відчинив  свої двері для такого заходу, зібралися наші пані та панянки, успішні в багатьох сферах діяльності на Чернігівщині.

2022-06-27 12:21