Чи встигає підготуватися до нових умов фінансування медична галузь області та як вона функціонуватиме

2020-01-17 11:19

13 січня відбулося розширене засідання постійної комісії обласної ради з питань охорони здоров’я, соціального захисту населення та у справах учасників АТО. Провів його голова зазначеної комісії Микола Дейкун. Участь у її роботі взяли голова обласної ради Ігор Вдовенко, народний депутат України Валерій Зуб, голова постійної комісії з питань бюджету та фінансів Анатолій Хавило, начальник управління охорони здоров’я обласної державної адміністрації Петро Гармаш, керівники комунальних некомерційних медичних підприємств Чернігівської обласної ради.

Найголовнішим питанням порядку денного розширеного засідання профільної депутатської комісії було функціонування медичної галузі в нових умовах фінансування. В його розрізі основною темою для обговорення стала підготовка медичних закладів області вторинного та третинного  рівнів з 1 квітня цього року. До обговорення роботи в нових умовах долучилися начальник управління Північного міжрегіонального департаменту Національної служби здоров’я України Юлія Сєдая та її заступник Дмитро Кущ.

Розповідаючи про реформу системи охорони здоров’я й роль НСЗУ в трансформації системи, пані Юлія зазначила, що Служба – центральний орган виконавчої влади, який оперує коштами Державного бюджету через Програму медичних гарантій.

Головними ж функціями Національної служби здоров’я України є: стратегічні закупівлі, контрактування, контроль виконання умов та укладання договорів з надавачами медичних послуг будь-якої форми власності – як державними, комунальними, так і приватними. Також у ході презентації НСЗУ Юлія Сєдая наголосила: універсальне покриття медичними послугами означає, що всі громадяни мають доступ до повного їх спектру (лікування, реабілітації та паліативної допомоги) без фінансових труднощів.

Аби заклади охорони здоров’я могли укладати договір зі Службою, вони мають бути автономізовані (89% закладів по області), підключеними до електронної системи охорони здоров’я (82.2%) та комп’ютеризованими (майже 40%). Це стосуватиметься всіх рівнів медичної допомоги, окрім первинної. Гарантований пакет  включатиме: екстрену медичну допомогу, спеціалізовану і високоспеціалізовану медичну допомогу – як амбулаторну, так і стаціонарну, медичну реабілітацію, паліативну, допомогу при пологах та вагітності тощо.

Зміни торкнуться й принципів оплати медичних послуг. До реформи існувало кошторисне утримання закладів, фактичні витрати на послуги, які не регулювалися. Відтак в рамках реформи оплата за вже надані послуги буде фактом, а найнеобхідніші з них  визначатимуться за пріоритетним тарифом.

За попереднім фінансовим моделюванням, зі слів фахівців НСЗУ, з 53 медичних закладів Чернігівської області 22 сукупно матимуть потребу в дофінансуванні з обласного бюджету в розмірі 195 мільйонів гривень, з міських бюджетів – майже 73,9 мільйона гривень, з районних – 15,4 мільйона гривень. Фінансово ж незалежних установ буде 31.

Враховуючи обмеженість доходів місцевих бюджетів, стратегія роботи з фінансово нестабільними закладами полягає в об’єднанні їх із багатопрофільними закладами, розвитку платних послуг, наданні соціальних послуг, перепрофілюванні тощо.
Після виступу та презентації, котру провели начальник Північного міжрегіонального департаменту НСЗУ та її заступник, у присутніх на розширеному засіданні комісії керівників комунальних некомерційних медичних підприємств було безліч запитань до фахівців Служби. Особливу увагу приділили питанням подальшої долі спеціалізованих закладів, які опинилися у групах ризику. До їх числа увійшли: протитуберкульозний диспансер, обласний центр радіаційного захисту та оздоровлення населення, служба крові, обласний госпіталь ветеранів війни, психоневрологічна лікарня, бюро судмедекспертизи й низка інших закладів та установ.

Користуючись нагодою напряму поговорити з представниками НСЗУ та спробувати вирішити нагальні питання, присутні наголосили на проблемі комунікації між Службою та лікарями й медичними закладами. Намагалися отримати відповіді про те, як, зокрема, вирішувати проблеми з реєстрацією лікарів, укомплектованістю закладів охорони здоров’я медперсоналом, кадровим дефіцитом.

Занепокоєння викликає і загальний стан готовності до реформи. Про це, спілкуючись із журналістами, зазначив голова постійної комісії обласної ради з питань охорони здоров’я, соціального захисту населення та у справах учасників АТО Микола Дейкун. Зокрема він висловив думку, що на 1 квітня цього року не готова ані держава, ані область і все робиться «з коліс». За його словами, після початку реформування галузі та впровадження першого етапу, було мінімум часу та практично не було коштів, за рахунок яких можна було би здійснити підготовку всіх закладів. Адже коли медичні заклади готують до вступу в новий етап реформи, їх потрібно забезпечити фінансуванням для придбання медичного обладнання. Також Микола Дейкун зазначив, що до переходу на новий етап потрібно чітко вказати вартість послуги, а її (вартості) на сьогоднішній день іще немає. Тому сьогодні невідомо, що входить у структуру послуги, відповідно – і які кадри та обладнання потрібні для її надання.

Підсумовуючи, зазначимо: хоча представники Північного міжрегіонального департаменту Національної служби здоров’я України надали учасникам засідання ґрунтовні відповіді, а також запевнили, що деякі проблемні питання вирішуватимуться індивідуально по кожному закладу окремо, проте загалом настрій присутніх говорив про занепокоєність тим, як відбувається процес реформування. Тож сподіваємося, що керівництво держави або спрямує додаткові ресурси на здійснення поточних змін в галузі, або зсуне строки завершення реформи, щоби медичні заклади та установи справді встигли до неї підготуватися.

Підготував Дмитро ПАВЛЕНКО
Фото надані пресслужбою облради

Інші новини:


"Сьогодні у нас новий відлік часу, і ми, попри все, рухаємося вперед"

Найкращим подарунком на нещодавній день народження для голови Чернігівської обласної ради Олени Дмитренко був прапор артилерійської бригади. "Артилеристи - справжні боги війни, - говорить пані Олена. - Я мала щастя з ними познайомитися. Наразі вони знову повертаються на бойові позиції. Це - нереальні хлопці, які щодня ризикують своїм життям, але в них зовсім немає помпезності. Немає такого: “Я - герой-захисник!" І стукання себе в груди. Амбіції - це не про них. Вони просто живуть тим, що захищають нас. Спілкуючись із такими воїнами, змінюєш свою думку про все, розумієш, наскільки у нас є круті ЗСУ-шники. І відчуваєш невимовну повагу. Бо вони просто роблять те, що мають робити, і йдуть до перемоги".

2022-08-09 16:42