Римо-католики святкували Різдво

2019-12-27 12:39

Урочиста служба відбулася в костелі Зішестя Святого Духа в Чернігові.

А напередодні Різдва настоятель храму Пьотр Врублевський розповів «Деснянській правді» про римо-католицьку громаду в Чернігові. 

Від історії до сьогодення

Отож парафія Зішестя Святого Духа була зареєстрована в Чернігові 1993 року. Довгий час її настоятелем був отець Генріх Камінський, якого добре знають чернігівці. Парафіяни в паломницьких поїздках знайомилися зі святинями України та Європи – в Польщі, Франції, Австрії, Німеччині. У 1995 році відбулася знаменна для чернігівців подія – представники парафії на чолі з настоятелем побували в Римі на зустрічі з Папою Римським Іоанном Павлом ІІ. Це – трохи історії.

Нині громада римо-католиків нараховує понад 100 парафіян. Стільки людей ходить до костелу на недільні Богослужіння.

Загалом же невеликі служби тут відбуваються щодня

«Раніше парафіян було більше – розповідає отець Пьотр, котрий настоятелем  тут третій рік. – Але останнім часом люди виїздять. Хто на батьківщину, хто за безвізом. У нас також працює недільна школа для дітей щосуботи, де заняття бувають по 3-4 години».

«Ми також прихистили анонімних наркозалежних, – додає отець Пьотр. – Спочатку остерігалися. А тепер бачимо – то серйозні чоловіки, котрі насправді хочуть виплутатися з цих тенет. Як таким людям не допомогти, не дати їм приміщення і тим самим – шансу на нове життя?”

Курси для вагітних та дитсадок

Оголошення про них – просто на вході до подвір’я, де розміщуються сам костел, прегарна дзвіниця, прилеглі споруди – які, особливо заквітчані влітку, стали окрасою Чернігова.

«Курсами для вагітних та дитсадком опікується греко-католицька церква, якій наша римо-католицька парафія надала приміщення. І на курси, й до дитсадка можуть ходити не тільки віряни – римо- та греко-католики. А й будь-хто з чернігівців.  Людям подобається, що все тут під Божим духом. Курси проводять не священники. Бо тут можна отримати компетентні знання не тільки про те, як молитва підтримує гармонію та щастя в родині, а послухати й лікарів, психологів, науковців – про перебіг вагітності, партнерські пологи, грудне вигодовування, догляд за немовлям і те, як спілкуватися, приміром, зі старшою дитиною в період, коли у неї з’явилися молодші брат чи сестра», – розповідає отець Пьотр. 

Садочок працює з понеділка по п’ятницю. І в ньому дуже сучасні правила й настанови: любов і прийняття дитини; затишна домашня атмосфера довіри й підтримки; визнання та плекання гідності кожної дитини, виховання сумління; інноваційні підходи до виховання, розвитку та освіти; віра, духовність, любов до дитини. 

Органні концерти і сонячна батарея

Органні концерти в костелі  відбуваються двічі на рік. Їх особливо не афішують. Але зацікавлені люди в курсі. І храм заповнюється вщерть. Адже для Чернігова – це неймовірний ексклюзив. Наступний концерт  відбудеться навесні. 
А ще костел частково обігрівається сонячною панеллю. Щоправда, вона нагріває тільки воду. «Але для нас це інвестиція в нове», – підкреслює отець Пьотр.  

Є й невелика польська діаспора

Це чернігівці, у яких польське коріння. Для них проводяться служби польською мовою – щоп’ятниці та щонеділі. «Потім спілкуємося, п’ємо каву, – розповідає отець Пьотр. – Свята відзначаємо польські, наприклад, День незалежності. До речі, діток парафіян возимо влітку на відпочинок. Це гарна підтримка для батьків».

«Чернігів для католиків – комфортне місто, – продовжує розмову настоятель, – ставлення людей гарне. Є міжконфесійні зустрічі в облдержадміністрації. Проходять вони толерантно, із взаєморозумінням та повагою». 

Отець Пьотр родом із Польщі, з містечка між Варшавою та Краковом – Скаржисько-Каменна. Настоятель щороку їздить до батьків. 

– Сумуєте за Батьківщиною, домом?

– Знаєте, де моя парафія, там і моя сім’я, – відповідає отець Пьотр

Яке ж воно, католицьке Різдво?

«Католицькі різдвяні обряди дуже схожі на  православні, – говорить отець Пьотр. – На Святвечір готуються кутя й узвар та 12 пісних страв. У костелі ж – Різдвяна Божа служба. Робимо її 24 грудня о 21-й годині, аби люди могли нормально добратися додому. А на перший день свята — ранкова Різдвяна служба. Діти показують різдвяну сценку, яку готують у недільній школі. Загалом же, ми робимо все від нас залежне, аби донести до парафіян грандіозність Свята Різдва Христового, його Світла й Духовності”.

А насамкінець розмови отець Пьотр привітав усіх із Різдвом Христовим.

«Користуючись нагодою, хочу привітати всіх людей доброї волі з Різдвом. Нині маємо сторону єдності. Українська держава зробила на Різдво вихідний. І цього дня ми відтак почуваємося ближчими одне до одного в родинах. Бажаю всім мешканцям Чернігівщини, щоби в цей час Різдва Христового  був ЧАС РІЗДВА, коли приходить на світ Немовля, даруючи Радість. І ця Дитина в майбутньому спасе наші душі. Тому в цей радісний Різдвяний час давайте відкладемо всі турботи та обов’язки й відкриємо серця одне для одного». 

Людмила ПАРХОМЕНКО
Фото надані о. Пьотром Врублевським

Інші новини:


Приголомшливий успіх чернігівських плавців на чемпіонаті світу

Чернігівські плавці з інвалідністю вибороли 2 золоті та 11 срібних нагород на 1-му Чемпіонаті світу з плавання на короткій воді серед спортсменів з порушеннями слуху. Змагання проходили з 13 по 21 листопада у місті Ґлівіце (Польща), повідомляє Новий Чернігів.

2021-11-29 08:31