Світло менори в Чернігові

2019-12-26 14:24

Минулої неділі ввечері розпочалося святкування Хануки – єврейського свята чуда. Також це свято перемоги добра над злом, світла над пітьмою. Відзначають Хануку і в Чернігові – на честь свята на Красній площі відбулися традиційне запалювання менори (храмового світильника) та святковий концерт. Також усіх бажаючих безкоштовно пригощали традиційними стравами на олії – дерунами, пончиками…

На початку заходу зі сцени лунали традиційні композиції у виконанні музикантів Чернігівського обласного філармонійного центру фестивалів та концертних програм, а після вступних слів ведучого на сцену з вітальними словами піднялися Чернігівський міський голова Владислав Атрошенко, голова Чернігівського обласного об’єднання єврейських общин та організацій Семен Бельман, головний рабин іудейських релігійних громад у Чернігівській області Ісроель Зільберштейн
Очільник міста побажав усім присутнім перш за все – здоров’я, а також успіхів та віри в самих себе.

– І щоби ми більше ділилися одне з одним світлом. Щоби світло було у нас у душі та в наших думках. Зі святом, дорогі мешканці міста! – додав Владислав Атрошенко.

Повертаючись до історії свята, слід зазначити, що Ханука відзначається на честь першого повстання за віру, коли Юдея була провінцією Держави Селевкидів. Тоді правителів не влаштовувало, що євреї жили відособлено та не хотіли переймати елліністичну культуру. Аби підкорити їх, загарбники вдерлися до Єрусалимського храму, спаплюжили його, принесли на жертовник свиню, зарізали її і внесли кров свині до найважливішої частини храму. Тоді розпочалося повстання, що згодом завершилося перемогою. Євреї увійшли до храму, вирізьбили з дерева нову менору.

– Але у них не було кошерної олії для горіння менори, – розповідає Ісроель Зільберштейн. – Та сталося чудо – лишався невеликий горщик олії, якого мало вистачити тільки на день горіння. Однак він горів протягом восьми днів (цього часу достатньо, щоби виготовити нову олію. – Ред.). На честь цього вісім днів святкується Ханука, і щовечора кожна сім’я запалює вдома ханукальні свічки.

Рабин також запалив перші свічки на ханукальній менорі на Красній площі біля Чернігівського облмуздрамтеатру імені Т. Г. Шевченка. Цьогоріч Ханука відзначається з вечора 22 до вечора 30 грудня.

Підготував Степан РУДЕНКО
Фото з сайту Чернігівської міської ради

Інші новини:


Ірис Новакова – творець неповторного солодкого мистецтва

Те, що робить ця жінка з прекрасним ім’ям Ірис – не піддається короткому  опису. Це – справжні кондитерські шедеври, втілення її фантазій та бачення навколишньої краси, які, крім прекрасного зовнішнього оформлення, відрізняються особливим смаком.

2022-02-24 16:13