«Круглий стіл» підприємців та зустріч із представниками фіскальної служби

2019-12-20 09:03

12 грудня у приміщенні Управління архітектури та містобудування Чернігівської міської ради відбувся «круглий стіл» підприємців Чернігівщини під назвою «Що стоїть за РРО». Окрім представників бізнесу участь у заході брали і представники митної служби, Державної регуляторної служби, управління захисту прав споживачів тощо.

Як ми вже писали, нещодавно Верховна Рада прийняла законопроєкти, що викликали обурення серед представників малого й середнього бізнесу. Мова в цих законах про касові апарати для ФОПів та кешбек. Для переходу на таку систему взаємодії з клієнтами й державою бізнес має від десяти місяців до трохи більше року, в залежності від категорій товарів та прибутку. До 1 жовтня 2020 року РРО (реєстратори розрахункових операцій) зобов’язані почати використовувати підприємці, що сплачують єдиний податок і мають дохід у понад мільйон гривень на рік. Також обов’язковим установлення таких апаратів є для продавців технічно складних товарів і продавців ліків. Після 1 жовтня це стосуватиметься продавців автодеталей, ювелірних виробів, уживаних товарів тощо. А з 1 січня 2021 року взаємодія з покупцями/клієнтами із залученням РРО стане обов’язковою для всіх підприємців, що сплачують єдиний податок, крім першої групи.

Одні схвально відреагували на такі нововведення, інші – більш поінформовані – виступають проти законопроєктів у тому вигляді, в якому вони є зараз. А є ще третя категорія підприємців і загалом суспільства – ті, хто поки не до кінця розібрався й намагається зрозуміти, що відбуватиметься, якщо ці закони діятимуть.

Саме для того, щоби надати більше інформації підприємцям Чернігівщини, роз’яснити, які наслідки може викликати прийняття законів, і збирався «круглий стіл» із підприємцями з різних районів нашої області.

В ході цього заходу представники Державної регуляторної, митної служб та інших установ висловили своє бачення тих змін, на які слід очікувати підприємцям у роботі з названими структурами. Підприємці ж і їхні представники висловлювали свої думки та побоювання. Серед яких і те, що багато дрібних ФОПів із об’єктивних причин не зможуть виконувати прописані в законах умови й будуть вимушені розпродати свій бізнес та виїздити на заробітки за кордон. Загалом же представники малого й середнього бізнесу не проти встановлення касових апаратів або їх програмних аналогів. Проте вважають, що те, як це відбувається нині, неправильно і починати потрібно не з фіскальних апаратів. Адже будь-яка, навіть незначна, помилка недосвідченого в роботі з таким РРО підприємця при введенні даних може вилитися для нього у величезні штрафи. Також стурбованість викликає й те, де малому бізнесу брати кошти на купівлю та обслуговування касових апаратів або програмного забезпечення, що може їх замінити. (У безкоштовне ПЗ, яке розробляється за дорученням держави, підприємці не дуже вірять.)

Та представники бізнесу, попри незначну реакцію з боку влади на їхні акції протесту, здаватися не збираються. І сподіваються на певні поступки з боку держави, продовжують проводити роз’яснювальну роботу серед підприємців.

– Днями  ми побачили, що зареєстровано законопроєкт про збільшення лімітів для спрощеної системи оподаткування. Якщо такий проєкт приймуть, це вже стане нашою маленькою перемогою. Однак лише в тому випадку, якщо він діятиме з 1 січня 2020 року. Це буде перший крок до наших вимог, – розповідає голова громадської організації «Сяйво Сіверщини» Ірина Березинець. – А сьогодні ми проводили «круглий стіл» «Що стоїть за РРО». Його мета полягала в тому, щоби ми чітко роз’яснили людям наслідки того, що держава пропонує, що вона декларує. Адже нинішня влада, так само, як і попередня, декларує одне, а робить інше. Тобто вони запевняють, що все це для споживачів, потім на акціях нам уже розказують, що це для митниці і так далі. А взагалі вважаю, що вони хочуть просто знищити малий бізнес. Зараз багато ходить розмов серед людей, що буде просто використано мораторій, щоби розпродати свої товари та поїхати на заробітки за кордон.

Підсумком цього «круглого столу» стала резолюція, в якій представники мікробізнесу  постановили: вимагати скасування законів 128-ІХ, 129-ІХ та внесення змін до ПКУ про збільшення для спрощеної системи оподаткування суми виручки від реалізації товарів, робіт і послуг; повідомити про ці вимоги органи державної влади, звернутися до громадської ради при ОДА з вимогою направити звернення до президента України, ВРУ, КМУ про скасування законів 128-ІХ, 129-ІХ.

Слід зазначити, що цього ж дня, одразу після «круглого столу», відбулася зустріч підприємців Чернігівщини із представниками Головного управління Державної фіскальної служби Чернігівської області. Куди бізнесменів запросили також з метою інформування про терміни запровадження РРО та роз’яснення того, які є варіанти роботи з ним. Розповідали про те, що Вимоги про застосування реєстраторів розрахункових операцій не змінюють базових критеріїв застосування спрощеної системи оподаткування. Про те, що дія нових законів не поширюється на мікробізнес, що тотальної фіскалізації не буде. Зазначали, що розширюються можливості використання спрощеної системи оподаткування, а використання РРО стає простішим, швидшим і дешевшим. Стосовно «кешбеку» – заспокоювали, що покупець не зможе використовувати цю систему в нечесній конкурентній боротьбі. Також багато інших позитивних зрушень декларувалося під час обговорення. Втім, далеко не всі підприємці вірять, що так усе й буде.

Ірина Березинець і ще кілька представників підприємців висловили з цього приводу таку думку:

– Влада через Державну податкову службу намагається знизити напругу, яку викликали нові законопроєкти. Тобто треба заспокоїти людей, сказати, що це не так страшно, як здається. Але насправді це – страшно. Тому що ніхто не знає, як працюватимуть програмні РРО, про які сьогодні говорили. Коли людина помилилася чи у неї якісь запитання – куди їй звертатися? По комп’ютеру чи ґаджету кулаком стукати?

Підсумовуючи, зазначимо, що, хоч загалом обидві зустрічі цього дня пройшли відносно спокійно, втім, невдоволення діями законодавців серед підприємців лишається. Так само, як і побоювання за справу, котру кожен із них розвивав роками, вкладаючи свій час, гроші та частину себе. Лишається надія, що Верховна Рада та президент дослухаються до платників податків і своїх виборців та, ввівши мораторій, протягом його дії допрацюють закони з урахуванням вимог, а головне – потреб не лише клієнтів, а й представників бізнесу.

Дмитро ПАВЛЕНКО
Фото автора

Інші новини:


"Сьогодні у нас новий відлік часу, і ми, попри все, рухаємося вперед"

Найкращим подарунком на нещодавній день народження для голови Чернігівської обласної ради Олени Дмитренко був прапор артилерійської бригади. "Артилеристи - справжні боги війни, - говорить пані Олена. - Я мала щастя з ними познайомитися. Наразі вони знову повертаються на бойові позиції. Це - нереальні хлопці, які щодня ризикують своїм життям, але в них зовсім немає помпезності. Немає такого: “Я - герой-захисник!" І стукання себе в груди. Амбіції - це не про них. Вони просто живуть тим, що захищають нас. Спілкуючись із такими воїнами, змінюєш свою думку про все, розумієш, наскільки у нас є круті ЗСУ-шники. І відчуваєш невимовну повагу. Бо вони просто роблять те, що мають робити, і йдуть до перемоги".

2022-08-09 16:42