Бюджет області є. Але який?

2019-12-19 14:22

18 грудня відбулося пленарне засідання двадцять першої сесії Чернігівської обласної ради сьомого скликання. Під час неї обговорювалися й вирішувалися кадрові, майнові та інші питання. Проте найбільш важливим було прийняття бюджету 2020 року.

Розпочали засідання з державних нагород кращим жителям області. Зокрема, було посмертно вручено орден Богдана Хмельницького II ступеня Валерію Бондаренку, котрий загинув на сході України 14 серпня 2014 року. Голова обласної ради Ігор Вдовенко вручив нагороду воїна його рідним. Мати Валерія подякувала депутатам Чернігівщини за підтримку сімей загиблих героїв і висловила сподівання, що вони й надалі працюватимуть у цьому напрямку.

Загалом до порядку денноговключили більше 80 питань. Та серед перших значилося «Про обласний бюджет Чернігівської області на 2020 рік».  Враховуючи, які баталії точилися довкола нього 17 грудня на засіданні президії Чернігівської обласної ради, були побоювання, що голосування з цього питання затягнеться або взагалі може бути провалене в перших спробах. Адже день тому навіть лунали пропозиції не голосувати за бюджет області в тому вигляді, в якому він був представлений. Тому певне здивування викликало, що депутати прийняли бюджет, уникнувши суттєвих зауважень. Хоча без емоційних обговорень не обійшлося.

Серед іншого цікавим видався момент, коли депутат обласної ради Сергій Пащенко попросив прокрутити для всіх присутніх відеосюжет, де нинішній очільник Чернігівської обласної державної адміністрації Андрій Прокопенко коментував засідання президії обласної ради, що відбулося за день до того. У своїх висловлюваннях керманич області закидав депутатам, що буцімто вони під час обговорення бюджету ставили вимоги збільшити видатки депутатам до мільйона гривень для виборів наступного року, інакше ті не проголосують за бюджет. Сергій Пащенко та інші обранці у свою чергу спростували ці закиди й запропонували голові ОДА вибачитися за умисне введення людей в оману. У підсумку ця суперечка затяглася в довготривалу емоційну перепалку. Та депутати все ж закликали нещодавно призначеного очільника області припинити використовувати такого роду технології.

В кулуарах нам удалося взяти короткий коментар з цього приводу.

– Як ви бачили, голова ОДА Андрій Прокопенко відповісти так і не зміг. І, власне, депутатський корпус, який був учора на президії, а сьогодні в залі, підтвердив мої слова, що це справді маніпуляції та обман з боку керівника області. Мені й депутатам неприємна ця подія, – ділиться Сергій Пащенко. –  Я вчора на президії підкреслив (і це зафіксовано присутніми журналістами), що ми готові відмовитися навіть від тих 50 тисяч гривень, які нині у бюджеті забиті, хоча за програмою у нас 150 тисяч. Таким чином, ідуть маніпуляції. Ми говорили, та й я до звертався до голови ОДА, що ми – за прийняття бюджету  але давайте обговоримо. Переконаний і готовий із кожним депутатом вступати в діалог, що жодної правки депутатів не враховано. На жаль, у нас більшість обранців не читає рішень. А бюджет – це взагалі для них складна історія. Я вчора запропонував керівникові ОДА: давайте залишимося ввечері з представниками фракцій – ми скажемо свої позиції по бюджету. Якщо є можливість, врахуйте їх. Якщо нема – обґрунтуйте, чому не можете врахувати, а ви взагалі не чуєте «ну не голосуєш – не голосуй». 

Загалом же, одна з головних причин сумнівів депутатів стосовно цього бюджету полягає в тому, що його надто скорочено, в порівнянні з минулорічним, – більш ніж на два мільярди гривень. За словами директора Департаменту фінансів Чернігівської обласної державної адміністрації Валерія Дудка, причина в тому, що наразі мова – про серйозну бюджетну реформу в державі. І кошти надходитимуть напряму громадянам, оминаючи кілька ланок, що були раніше.

Втім, є у депутатського корпусу й сумніви стосовно того, чи вчасно держава перераховуватиме кошти громадянам.

– Цей бюджет ризиковий, однак не прийняти його ми не могли. Тому обирали «менше зло». Тож відповідально потрібно було проголосувати, – коментує депутат обласної ради Валерій Куліч. – Незрозумілою є ситуація з державними субвенціями.  Якщо обласний бюджет у нас із власних надходжень, то все йде планово. Але по субвенціях із державного бюджету є питання. І тут слід порушувати проблематику, що у нас прийнятий бюджет забезпечує фінансування тільки на перший квартал 2020 року на освіту й медицину. Як фінансуватиметься решта, відповіді наразі немає. Оце принципові речі, котрі дискусійно обговорювалися. Але не прийняти бюджет також було би неправильно, оскільки багато закладено в нього. Тому відповідально проголосували, однак що з цим робити – відповідь має дати влада в обличчі голови ОДА.

Коментуючи суперечку, яка сталася між депутатами та керівником області, Валерій Куліч зазначив, що й справді того, що сказав Андрій Прокопенко у відеоролику, не було. Ніхто не вимагав мільйон. Просто навели приклади, що в деяких радах країни виділили більші суми. А наші депутати не просять мільйон, тільки хотіли лишити так, як було на виконання депутатських повноважень.

Серед зазначених вище питань були й ті, що стосувалися ОТГ. І це свідчить про те, що процес децентралізації продовжується.

Степан РУДЕНКО
Фото надані обласною радою

Інші новини:


​​​​​​​Секрет високоточної зброї від стресу та відновлення жіночого здоров’я після ударів війни – від відомих лікарів Василя Отрошка й Олексія Казакова

Відомий проєкт видання "Деснянська правда"  – ДП Кава – відновився в повному форматі. І 16 червня в готелі "Придеснянський", який гостинно відчинив  свої двері для такого заходу, зібралися наші пані та панянки, успішні в багатьох сферах діяльності на Чернігівщині.

2022-06-27 12:21