У Парафіївській громаді створили публічну бібліотеку

2019-06-27 12:47

Бібліотека у сучасних умовах має трансформуватися і стати сучасним інформаційним простором, де комфортно та зручно працювати, читати, спілкуватися й відпочивати. Фактично це буде культурний і творчий центр ОТГ.

У Парафіївській громаді п’ять бібліотек із січня 2019 року перейшли на баланс Парафіївської селищної ради. Їх об’єднали в одну публічну бібліотеку з центральною в Парафіївці та чотирма філіями в Петрушівці, Іваниці, Южному та Мартинівці.

Що вдалося змінити і як працює цей простір у громаді, дізналися під час зустрічі з директоркою публічної бібліотеки Оленою Карпенко та бібліотекаркою Наталією Клочко радники Чернігівського Центру розвитку місцевого самоврядування, створеного за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону.

Пані Олена розповіла, що довго роздумувала, чи подаватися на конкурс. Але бажання спробувати щось нове й бути корисною громаді перемогло. Разом із документами вона готувала презентацію бачення розвитку та діяльності публічної бібліотеки в ОТГ. Каже, що місяць не могла сісти за цю роботу. А коли всі терміни «горіли», на одному диханні прописала свої пропозиції.

Бібліотекаркою у Парафіївці стала Наталія Клочко. «Вона – як іскорка. У Наталії постійно з’являються ідеї та ініціативи, як зробити бібліотеку кращою й цікавішою. Нам кажуть, що ми знайшли одна одну та зможемо перевернути все. І справді, коли пересували стелажі в бібліотеці, яка на одному поверсі з кабінетом голови громади, то Валентина Федорівна часто приходила та просила: «Ви хоча би не розваліть селищну раду», – розповідає Олена Карпенко.

Творча майстерня

Два місяці у Олени й Наталії пішло на ремонти, пересування стелажів, устаткування. На початку травня вирішили: «Треба відкриватися і якось це «відкриття» відзначити». Запросили учнів 4-Б класу Парафіївської школи й разом з ними започаткували в публічній бібліотеці «Творчу майстерню».

Наталія намалювала на одній із стінок сонечко та написала «Творча майстерня». Для дітей купили фарби, і хлопчики та дівчатка розмалювали всю стінку долоньками. «Дітлахи були такі щасливі й задоволені! Не хотіли йти від нас. Казали, що «лікуватимуть» книжки, складатимуть їх і просто читатимуть», – розповідає Олена. І додає, що ввечері їй телефонували батьки й питали: «Що ви зробили з дітьми, що вони задоволені як слони?»

За місяць школярі звикли, що в бібліотеці можна не тільки книжки взяти, а й відвідати різні майстер-класи, де тебе навчать декупажу, художнього розпису, квілінгу, робити аплікації, співати і ще багато чого цікавого. «А влітку на дитячому майданчику проводитимемо ігри та різні заходи. І спортивні, й інтелектуальні, і творчі», – ділиться планами Олена. Каже, що ідеї з організації дозвілля є не тільки для дітей, а і для дорослих.

Про філії

Як з’ясувалося, активне життя публічна бібліотека обіцяє не лише жителям Парафіївки. У селах також працюють творчі та креативні бібліотекарки.

«У Южнянській філії – прекрасна бібліотекарка Галина Григорівна. Все життя працює. Не сидить на місці жодного дня. Не знаю, чим вона вабить дітей, але щоперерви вони йдуть до неї», – каже директор публічної бібліотеки. Тут узимку ліплять сніговиків, а влітку граються на подвір’ї. Театралізовані сценки, екскурсії селом «Коли та чому було названо вулицю?», свята й імпровізовані казки для вихованців дитячого садочка –все це вигадує для дітей і дорослих Галина Волошина.

Петрушівська філія обслуговує читачів із трьох сіл: Петрушівки, Качанівки та Власівки. Діти їздять навчатися до Парафіївки, тому до бібліотеки поки що не заходять. Стіл видачі й нові книги розмістили в сільській раді, а решту фонду – в будинку культури.

«Коли люди не йдуть до неї по книги, бібліотекарка Валентина Салко не сумує і на місці не сидить. Книжок набрала – й подалася селами. До Качанівки прийшла, всім по книжці дала і сказала: «Нам треба статистику, бо Олена Володимирівна мене згризе». Фактично, бібліотека йде в люди», – розповідає Олена Карпенко.

У квітні в Петрушівці з’явилася нова директорка будинку культури Наталія Чуб. «Вона настільки творча, з будь-якого папірця може зробити шедевр, уміє в’язати, шити, плести, робити квілінг, декупаж, малювати по склу. Вони подружилися з Валентиною Анатоліївною. І я думаю, що з цього дуету будуть хороші результати», – переконана директорка. Влітку у клубі в Петрушівці працюватиме творча майстерня.

У Іваниці свого часу бібліотека згоріла. Завдяки добрим людям відновили фонд. Філія розташована у приміщенні будинку культури та є центром дозвілля для жіноцтва старостату. Жінки тут і пісень співають, і плетуть, і різні заходи організовують, і просто спілкуються. Крім того – тут постійно організовують свята й виставки. Бібліотекарка Тамара Вірко дуже гарно їх оформлює.

У Мартинівській філії бібліотекарка також не пасе задніх. «Із усіх сил, усе, що можна робити, Валентина Олексіївна робить. До неї приходять діти: танцювати – танцюємо, робити виставку – робимо, вишивати – вишиваємо. Вона теж не чекає читачів, а йде і шукає їх. Десь книжки дала почитати, десь про заходи розповіла, когось запросила на свято. У Мартинівці був чудовий День вишиванки: організували виставку робіт місцевих майстринь, діти читали вірші. Потім усі разом пили чай зі смаколиками», – розповідає Олена Карпенко.

«Бібліотека при самотності» – проект, який себе виправдав

Іще однією з ініціатив публічної бібліотеки став проект «Бібліотека при самотності». Щовівторка з 8.00 до 13.00 бібліотекарки йдуть до тих мешканців громади, які хочуть читати, але не дійдуть, бо немає сил або далеко.

«Попередньо збираємо заявки на книжки й розвозимо їх велосипедом або пішки розносимо читачам», – розповідає Наталія Клочко.

Другу половину вівторка Наталія присвячує мешканцям територіального центру надання соціальних послуг у Парафіївській ОТГ. Там живуть дідусі та бабусі – також читачі. «Певно, їм не стільки читати охота, скільки з кимось побалакати. Вони вже одне одному набридли, але ж спілкуватися хочеться. Можливо, старенькі ту літературу й не читатимуть, але їм потрібна увага. Прихід бібліотекарки – для цих людей новина», – розповідає жінка.

Крім того не відмовляють у доставці книжок дорослим і дітям. Олена та Наталія заради того, щоби кількість читачів збільшувалася й люди читали, розвозять замовлення: комусь – у музичну школу, комусь – на роботу. Часто використовують для цього власний час або обідню перерву.

Про мрії та плани

Дівчата хочуть оцифрувати книги про історію Парафіївки й сіл, які увійшли до громади, створити електронну бібліотеку для учнів та студентів, відновити місцевий музей... Цих ідей вистачить на десять громад і років.

А ще вони мріють про те, щоби Парафіївська публічна бібліотека об’єднувала громаду, а люди повірили і приходили на майстер-класи, свята й заходи, пропонували ідеї і разом реалізовували їх. Заради себе та своїх дітей.

Оксана СТЕЛЬМАХ

Інші новини:


Приголомшливий успіх чернігівських плавців на чемпіонаті світу

Чернігівські плавці з інвалідністю вибороли 2 золоті та 11 срібних нагород на 1-му Чемпіонаті світу з плавання на короткій воді серед спортсменів з порушеннями слуху. Змагання проходили з 13 по 21 листопада у місті Ґлівіце (Польща), повідомляє Новий Чернігів.

2021-11-29 08:31