У 2020 рік із бюджетом «виживання»

2019-12-09 09:53

Песимістичні очікування міського голови Чернігова Владислава Атрошенка, на превеликий жаль, таки збулися. Бюджет міста у 2019 році був 3,5 мільярда гривень. Міський бюджет у 2020 році — 2,7 мільярда гривень. Тобто майже на мільярд гривень менше, ніж торік. Що трапилося? Держава «реквізувала» свої субвенції, практично, у всієї майже повністю децентралізованої країни. Також Кабмін відклав підвищення заробітних плат учителям аж на 2021 рік, хоча зарплати мали підвищити у 2020 році. 

Певно, саме через це остання осіння сесія міськради Чернігова була доволі «сумною». Зрозуміло, що депутати проголосували за всі заплановані міські програми й за бюджет одноголосно (адже кошти просто так із неба не падають).

Гуртожиток нарешті з теплом

Чергова сесія розпочалась із скандалу. Мешканці одного з гуртожитків, що належить «Чексілу», прийшли та попросили допомоги депутатів — адже у них склалася жахлива ситуація. Кілька сотень людей (350 осіб, із них 44 – малолітні діти; а також близько 80 студентів) уже майже місяць – без тепла та гарячої води.

Постачання їм припинила ТЕЦ «ТехНова» через багатотисячні борги підприємства. За  умовами договору, мешканці гуртожитку сплачують комунальні послуги на підприємство «Чексіл». А вже бухгалтерія підприємства оплачує рахунки компаніям, що надають послуги. Втім, як тільки цього року вдарили перші морози, люди відчули холод у своїх квартирах — 1 листопада гуртожиток було відключено від теплопостачання. «Чексіл» має борги, й кошти з рахунку автоматично пішли на погашення тих із них, які юридично є першочерговими.

Зрозуміло, що в кожній кімнаті постійно працює обігрівач, пожежа може статися в будь-яку мить. Боргу за людьми немає, усі сплачували вчасно. Чому мешканці повинні мерзнути у власних оселях? За словами директора ТЕЦ Олексія Щербини, «минулого опалювального сезону від цього гуртожитку не надійшло ні копійки. Борг сягає понад 900 тисяч гривень».

Міський голова Владислав Атрошенко наголосив: «Чексіл» — приватне підприємство, і напряму міська влада не може втручатися в його господарську діяльність. Ми можемо лише їх просити, вести розмови. Це підприємство винне усім, тільки нашому місту — більше 5 мільйонів».

Перед усіма присутніми в сесійній залі директор «Чексілу» Мірко Ванжі пообіцяв сплатити частину боргу — 400 тисяч гривень, що й зробив протягом двох годин після розмови, близько 12 години дня. У свою чергу директор ТЕЦ дав доручення підлеглим негайно розпочати підключення абонентів. І до вечора тепло й гаряча вода у гуртожитку по вулиці Ушинського, 6А — з’явилися. Окрім того Олексій Щербина підтвердив намір підприємства шукати юридичні та технічні способи для того, щоби укласти договори з цими абонентами напряму, аби в подальшому не виникало подібних ситуацій.

На що витрачатимемо гроші бюджету

Можливості бюджету 2020 року наш мер оцінив так: «Це бюджет виживання для Чернігова. Ми його прийняли більш-менш оптимально, враховуючи зменшення видатків на самоврядні функції в 2020-му році по відношенню до 2019-го на 144 мільйони гривень. От вам уся стратегія, децентралізація і все інше».

У загальному обсязі видатків найбільшу частину займає галузь освіти — 41,7%, охорони здоров’я — 9,9%, житлово-комунальне господарство — 13%, утримання дорожньо-транспортного господарства — 14%. Галузі освіти й охорони здоров’я, як і поточного року, частково утримуватимуться також за рахунок субвенції з держбюджету. 43% загального обсягу видатків — заробітна плата чернігівців у всіх галузях.

У зв’язку з тим, що збільшують суми витрат на захищені статті, зменшується бюджет розвитку. У 2020 році він становитиме лише 507 мільйонів, порівняно з цим роком він менший на майже 170 мільйонів. Бюджет розвитку — це гроші, які витрачають на будівництво, реконструкції та соціально-економічні цілі. Понад третину (299 мільйонів гривень) — отримало управління житлово-комунального господарства. Нічого масштабного немає. Планові ремонти продовжуються: дороги, міжквартальні проїзди, парки, дитячі майданчики тощо. Серед іншого планують завершити вже розпочаті ремонти, реконструювати два сквери — на вулиці Льотній (за 6 мільйонів) та біля музичної школи №1 (за понад 5,5 мільйона гривень). Відремонтувати дороги на загальну суму 80 мільйонів гривень.

Заплановано ремонт дитячого майданчика (на розі проспекту Миру та вул. Софії Русової), а також встановлення додаткових елементів для дітей з обмеженими фізичними можливостями. Облаштувати травмобезпечне покриття для того, щоби діти могли розвиватися. Це коштуватиме 5,5 мільйона гривень.

135 мільйонів із бюджету розвитку розподілили на управління капітального будівництва. Більшу частину цих грошей планують витратити на ремонт закладів освіти та медицини — завершення розпочатих уже робіт з термомодернізації.

Мер Чернігова запропонував додатково виділити 2,5 млн. грн. на ремонт 2-ї дитячої поліклініки. Ще 3,5 мільйона — на спорт, зокрема 2,5 мільйона отримає велобаза, а мільйон гривень витратять на виготовлення проєктно-кошторисної документації для будівництва Палацу спорту. Також 5 млн отримає «Чернігівводоканал».

Удвічі — з 4,2 мільйона гривень до 8,4 мільйона — збільшили собі депутатський фонд наші обранці. Такий проект рішення підтримали 32 депутати.

Олександр ШИЛО
Фото з офіційного сайту Чернігівської міськради

Інші новини:


"Сьогодні у нас новий відлік часу, і ми, попри все, рухаємося вперед"

Найкращим подарунком на нещодавній день народження для голови Чернігівської обласної ради Олени Дмитренко був прапор артилерійської бригади. "Артилеристи - справжні боги війни, - говорить пані Олена. - Я мала щастя з ними познайомитися. Наразі вони знову повертаються на бойові позиції. Це - нереальні хлопці, які щодня ризикують своїм життям, але в них зовсім немає помпезності. Немає такого: “Я - герой-захисник!" І стукання себе в груди. Амбіції - це не про них. Вони просто живуть тим, що захищають нас. Спілкуючись із такими воїнами, змінюєш свою думку про все, розумієш, наскільки у нас є круті ЗСУ-шники. І відчуваєш невимовну повагу. Бо вони просто роблять те, що мають робити, і йдуть до перемоги".

2022-08-09 16:42