Звернення до Верховної Ради та приватизація комунальних підприємств – що обговорювали на позачерговій сесії обласної ради

2019-12-05 08:34

У понеділок 2 грудня відбулося пленарне засідання двадцятої сесії обласної ради. Вона стала позачерговою, адже незабаром Верховна Рада у другому читанні може прийняти суперечливий закон щодо «вільного» ринку землі. Тому аби запобігти цьому, аби захистити Україну від неконтрольованого розпродажу одного з найголовніших її ресурсів,  депутати Чернігівської облради мали чимскоріше розглянути питання про відповідні звернення до уряду та до глави держави.

Як повідомив голова облради Ігор Вдовенко, до обласної ради надійшло звернення від депутатів обласної ради Сергія Гайдая, Івана Якуба, Олега Авер’янова, Сергія Сергієнка та Валерія Куліча з пропозицією скликати позачергову сесію, на якій — розглянути питання стосовно неприйняття проєкту закону №2178-10 щодо обігу земель сільськогосподарського призначення у другому читанні. Відповідно до чинного законодавства було прийнято розпорядження про скликання двадцятої позачергової сесії.

Узгодження порядку денного пленарного засідання сесії депутатський корпус традиційно розпочав із роботи президії. І вже тут від самого початку точилися гарячі дискусії. Якщо необхідність запобігти розпродажу українських земель і направити відповідне звернення до керманичів країни суперечок не викликала, то форма, текст і вимоги цього звернення обговорювалася палко. Були ті, хто жадав більш категоричних формулювань на адресу ініціаторів введення ринку землі. Також різними були пропозиції щодо визначення питань, які треба виносити на всенародний референдум стосовно земельної реформи. Та врешті представники області випрацювали спільну позицію про проєкт рішення, яке цього дня було винесено на голосування.

Саме цього дня на президії та позачерговій сесії обласної ради вперше як голова Чернігівської обласної державної адміністрації був присутній Андрій Прокопенко. У депутатів області виникло багато питань до нього, головне з яких, логічно, було про його ставлення до закону про ринок землі. Та в нещодавно призначеного очільника ОДА чіткої й однозначної відповіді не знайшлося. 

Також до порядку денного позачергової сесії, згідно з розпорядженням, було включено ще низку важливих питань. У них говорилося про недопустимість виключення обласних рад із процесу формування  об’єднаних територіальних громад та забезпечення належного фінансування субвенції на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій. Ці питання членами президії були підтримані одноголосно. Адже, як зазначалося, є побоювання, що, у разі подальшого блокування фінансування з державного бюджету,  реалізація багатьох важливих проєктів у громадах Чернігівської області зупиниться на невизначений термін. Тож про те, які конкретні кроки задля вирішення цього питання робить облдержадміністрація, депутати звернулися до Андрія Прокопенка. На що представник ОДА зазначив, що відповідна проблема озвучувалась на селекторних нарадах із керівництвом держави та у неодноразових зверненнях.

Після відповідних консультацій на розгляд позачергової сесії облради були внесені ще два питання. Які викликали чи не найемоційніші обговорення ще під час засідання президії. Вони стосувалися затвердження переліків об’єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області, що підлягають приватизації, та передачі районних дочірніх підприємств комунального підприємства «Чернігівоблагроліс» Чернігівської обласної ради до комунальної власності міських, селищних та сільських рад об’єднаних територіальних громад Чернігівської області.

Переходячи до самої сесії, зазначимо, що вона розпочалася з хвилини мовчання. Нею депутати та всі присутні вшанували світлу пам’ять головного старшини Національної гвардії України, уродженця Ніжина, Дмитра Антикова, що 23 жовтня при виконанні бойового завдання загинув на сході України.

В ході сесії народними обранцями було розглянуто шість питань порядку денного. Перед  безпосереднім їх розглядом відбулося вручення посвідчень почесних громадян Чернігівської області та відповідних нагрудних знаків. Їх отримали Герой України, генеральний директор товариства «Земля і воля» Леонід Яковишин та заслужений майстер спорту України, начальник управління у справах сім’ї, молоді та спорту Чернігівської міської ради Андрій Дериземля. Виступаючи з трибуни, нагороджені, окрім іншого, також торкнулися й процесів, які відбуваються в державі. Виступили й проти суперечливого закону про ринок землі, що нині проштовхується  у Верховній Раді. Леонід Яковишин, наприклад прямо заявив: «Продаж землі – це злочин проти українського народу». У свою чергу їх підтримали у власних промовах міський голова Чернігова Владислав Атрошенко, заступник голови обласної ради Арсен Дідур, депутати Валерій Куліч та інші.

Тож не дивно, що проєкт рішення «Про Звернення Чернігівської обласної ради до Президента України Зеленського В.О., Голови Верховної Ради України Разумкова Д.О., Прем’єр-міністра України Гончарука О.В. та народних депутатів України, обраних від Чернігівщини, стосовно внесення поправок до проєкту Закону України №2178-10 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського при­ значення», який стояв першим у порядку денному сесії, був прийнятий більшістю голосів. 

Під час позачергової сесії було затверджено ще два звернення Чернігівської обласної ради, про які йшлося раніше: до президента України, Голови Верховної Ради України, Прем’єр-міністра України щодо недопустимості виключення обласних рад із процесу формування об’єднаних територіальних громад та на адресу Кабінету Міністрів України стосовно належного фінансування субвенцій на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій. І хоч минулої сесії подібне звернення вже приймалося, ситуація залишається критичною, оскільки на сьогодні урядом України призупинено фінансування будівництва, реконструкції та капітального ремонту об’єктів інфраструктури місцевих рад області.

Під час розгляду та обговорення четвертого питання порядку денного – проєкту рішення «Про затвердження Переліків об’єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області, що підлягають приватизації» – виникли суперечки. Відповідно його розгляд депутати вирішили перенести (після певного доопрацювання) на чергову сесію обласної ради. Серед інших об’єктів комунальної власності перераховувалися «Ліки України», готель «Придеснянський» тощо.

Варто зазначити, що спроби лобіювати власні інтереси, були представлені як зауваження щодо захисту комунального майна. Та очевидним є те, що такий проєкт є лише спробою привернути увагу до законного вирішення питання по зазначених у ньому об’єктах. Адже, якщо подумати, то хіба хтось із серйозними намірами виставлятиме практично все майно, яким розпоряджається обласна рада, на приватизацію. Звісно, що ні! Підтверджують це і слова одного з ініціаторів винесення на розгляд цього питання, депутата Валерія Куліча.

– У нас в області є кілька комунальних підприємств, які щороку отримують дотації з обласного бюджету. Серед таких, наприклад, готель «Придеснянський». Тож навіщо ми витрачаємо гроші платників податків на утримання таких? Хай ідуть у бізнес, тоді люди розвиватимуть підприємство. Ніколи не буде успішним бізнес, у  якому задіяна влада. Тому що при кожному політичному витку нова влада намагається призначити своїх керівників у комунальні підприємства, – зазначив він. – І замість того, щоби оцінити за кілька років ефективність керівників, проводиться політичний тиск. Який спрямований на те, щоби зняти цих керівників і поставити туди своїх людей.

На думку депутата обласної ради, саме такі мотиви стоять за галасом навколо пропозицій приватизації дотаційних комунальних підприємств. Також Валерій Куліч висловив думку, що коли сьогодні йдуть масові заяви, в тому числі, із владних кабінетів про те, що хтось щось украв і тому подібне, то логіка пропозиції проста: як можна на відкритий аукціон виставляти те, що вкрадене? Тому аби зупинити подібні спекуляції й показати, що підприємства на місці та в якому вони стані, й здійснена спроба прибрати політичну складову – пропозицією виставити дотаційні підприємства на відкритий аукціон з незалежною оцін-кою через «Прозоро». 

Щодо закидів деяких депутатів про перелік підприємств у проєкті, колишній очільник ОДА також пояснив, для чого вони були туди включені.

– Я – один із авторів цього проєкту. Ми включили туди практично весь перелік комунального майна, що є. Це не означає, що, наприклад,  дитячі табори будуть виставлятися на приватизацію, – пояснює Валерій Куліч. – Це просто весь перелік, який депутати мають опрацювати, аби подивитися, що взагалі перебуває у власності обласної ради у вигляді комунальних підприємств. А далі – прийняти рішення, що з цього можна віддати на приватизацію, а що, як от дитячі табори, потрібно лишити при обласній раді та фінансувати з обласного бюджету. Задача тут – вийти на відкриту дискусію  та відійти від політичних маніпуляцій. Єдине, що унеможливлює політичний тиск, – це відкрита приватизація.

Підсумовуючи, зазначимо, що загалом позачергова сесія Чернігівської облради відбулася  відносно спокійно й ключові рішення були прийняті зважено та без заперечень. А проєкти, що мають вирішити суперечливі питання, після допрацювання розглядатимуться на чергових сесіях. 

За матеріалами сесії обласної ради підготував Степан РУДЕНКО
Фото Віктора КОШМАЛА

Інші новини:


Ірис Новакова – творець неповторного солодкого мистецтва

Те, що робить ця жінка з прекрасним ім’ям Ірис – не піддається короткому  опису. Це – справжні кондитерські шедеври, втілення її фантазій та бачення навколишньої краси, які, крім прекрасного зовнішнього оформлення, відрізняються особливим смаком.

2022-02-24 16:13