Три способи надіслати гроші з-за кордону

2019-12-04 12:53

За даними Національного банку України, торік українські заробітчани переказали в Україну $10,9 млрд, це сума зіставна з 8,3% ВВП країни за рік. За підсумками 2019 року – заявили в Міністерстві розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України – грошові перекази українських трудових мігрантів до України можуть сягнути $12 млрд.

Наші співвітчизники, виїжджаючи на заробітки за кордон, продовжують активно перераховувати кошти близьким та рідним в Україну. Однак перед кожним постає проблема вибору законного та швидкого каналу передачі коштів.

Ми вирішили торкнутися цієї проблеми й коротко розповісти про можливі шляхи переказу коштів із-за кордону.

1. Почнемо з поширеного переказу коштів  на картковий / поточний рахунок (SWIFT-переказ).

Принципова умова такого переказу – наявність  карткового або поточного рахунку в отримувача. Тоді відправник за кордоном може надіслати кошти з відділення банку, вказавши прізвище та банківські реквізити отримувача. Отримувач коштів в Україні зможе одержати їх через 2-3 банківські дні у відділенні свого банку. 

Серед «плюсів» такого переказу – безпечність пересилання коштів. 

Серед можливих незручностей та обмежень:

  • отримувачу необхідно відкрити поточний або картковий банківський рахунок.  У зв’язку з цим постає питання вибору надійного банку. Повні банківські реквізити необхідно передати відправникові для здійснення відправлення коштів;
  • обмеженість доступу до інформації про тарифи на цю послугу, адже банки за кордоном (як і в Україні) самостійно встановлюють тарифи та можуть інформувати про їх розмір на власний розсуд, на сайті або ж лише під час особистого звернення до відділення;
  • обмеженість доступу до сервісу для наших трудових мігрантів у випадку, якщо їхній статус перебування в країні не легалізовано. Відправник зазвичай (у залежності від законодавства країни перебування)  також повинен відкрити банківський рахунок.

Також не забуваймо, що в багатьох невеличких сільських населених пунктах України фізично можуть бути відсутні  відділення будь-яких банків,  що може ускладнювати процес отримання коштів.

Крім того, оскільки гроші приходять на рахунок, одержувач нестиме додаткові витрати на зняття коштів у залежності від тарифів банку. В середньому комісія банку за таку операцію може становити від 1 до 2%.

Іноді на форумах можна зустріти пораду «відкрити рахунок за кордоном та переслати одержувачу в Україну карту, щоби мати можливість поповнювати її за межами країни, а кошти знімати у нас». Тут варто зазначити, що часто банки прописують правило: «не передавати картку третім особам». Тобто такий варіант є порушенням, і в разі відстеження транзакцій, що викличуть підозри (наприклад, в один день поповнення і зняття готівки у двох країнах), банк може вжити відповідних заходів, наприклад, заблокувати картку.

2. Якщо кошти необхідно отримати терміново, можна скористатись однією з систем грошових переказів (Western Union, MoneyGram та ін.). 

Серед переваг – надійність і швидкість переказу (кошти доступні протягом 10 хв. після відправлення). Для отримання переказу не потрібно відкривати рахунок у банку.

Серед особливостей – заздалегідь необхідно уточнити місцезнаходження пункту обслуговування системи й видачі грошових переказів, щоби адресат мав змогу так само швидко отримати переказ «на руки». Або, як варіант, з’ясувати, чи працює з однією з таких платіжних систем ваш банк, тоді кошти можна буде отримати через касу у відділенні банку.
Що стосується комісії, то при переказі $1000 США доведеться заплатити $15-50 у залежності від системи та країни призначення. Міжнародні платіжні системи відзначаються доволі  високою вартістю комісії.

3. Міжнародний поштовий переказ

У багатьох країнах саме національні поштові оператори є призначеними операторами  з  надання  поштових платіжних послуг та лідерами за кількістю відправлених міжнародних переказів.

Укрпошта також пропонує послугу відправлення й виплати переказів.

Найбільш популярними є такі напрямки, як Польща, Ізраїль, Іспанія, Португалія тощо. Також популярним напрямком є перекази з/до Російської Федерації. Зважаючи на чинні обмеження щодо відправки та виплати переказів за міжнародними системами переказу коштів з/до цієї країни, для багатьох людей поштові перекази, що здійснюються в межах країн-членів Всесвітнього поштового союзу*, є єдиною можливістю здійснити   допомогу рідним  та  близьким.

Серед «плюсів»:

  • надійність, адже Укрпошта, на відміну від банків, не здійснює ризикованої фінансової діяльності – кредитування тощо;
  • доступність, адже поштові перекази, на відміну від банківських,  пересилаються до всіх населених пунктів країни без винятку та виплачуються як у відділеннях поштового зв’язку, так і вдома одержувачам (без стягнення  додаткової плати);
  • не потрібно відкривати банківський рахунок;
  • термін пересилання міжнародних поштових переказів у великі міста сягає 2-3 годин;
  • термін пересилання міжнародних поштових переказів у села можна зіставити з терміном проходження SWIFT-переказу, тобто 2-3 банківські дні.

Серед обмежень – відсутність миттєвих переказів.

Особливо відзначаємо наявність унікальної опції – доставка додому (є актуальною, наприклад,  для людей похилого віку, яким фізично важко дістатися до поштового чи банківського відділення).

Міжнародні поштові перекази приймаються й виплачуються в іноземній валюті у певних відділеннях, перелік яких можна дізнатися на сайті  товариства за посиланням https://ukrposhta.ua/wp-content/uploads/2019/06/dovidnyk_valutnyh_vpz.pdf. У решті відділень міжнародний переказ перерахують за курсом АТ «Укрпошта» і виплатять у гривнях.

Тариф на відправлення міжнародного поштового переказу з України за кордон становить 2% (на суму від 2000 грн). Що стосується тарифів на відправлення поштового переказу з інших країн – з ними також можна ознайомитися на офіційному сайті національного поштового оператора.

*Всесвітній поштовий союз (ВПС)  – спеціалізована установа ООН. Членами організації є 191 країна світу. Мета його діяльності – організація та поліпшення поштової служби в усьому світі й забезпечення міжнародного співробітництва в цій сфері. Україна також є членом Всесвітнього поштового союзу.

Інші новини:


Голова Чернігівської ОДА і керівник Нацполіції перевірили посилений захист кордону з Білоруссю

Голова Національної поліції України Ігор Клименко 23 листопада перебував із робочою поїздкою на Чернігівщині — у пункті пропуску «Нові Яриловичі» через державний кордон України з Республікою Білорусь.

2021-11-26 15:30