Формула щасливого шлюбу

2019-12-04 09:35

Американський психолог Д. Валлерстайн поставила перед собою завдання вивести закономірності щасливого шлюбу – що саме робить його стабільним та щасливим. При цьому вона спиралася на дані ряду досліджень, проведених американськими психологами й соціологами. У цих дослідженнях узяло участь загалом кілька сотень сімей, які в більшості своїй прожили разом понад 10 років та вважають свій шлюб успішним і щасливим.

Ось яких висновків вона дійшла. 

Ряд параметрів і психологічних завдань таких сімей, які зробили, врешті-решт, щасливим їхнє спільне існування

1) Чітко окреслені межі між батьками й дітьми.
Норми поведінки в сім’ї встановлюють дорослі. Вкрай важливо, щоб ці норми сприймалися дітьми як справедливі.
2) Прихильність одне до одного.
У статті розшифрувати це поняття неможливо, але про те, що таке здорова прихильність, є велика кількість літератури, перш за все – роботи Д. Боулбі.
3) Терпимість до автономії партнера.
Йдеться про те, що у кожного члена сім’ї є право на особистий простір та особисті інтереси, він не приносить повністю всі свої інтереси в жертву родині.
4) Почуття спільності.
«Ми сім’я». Третій і четвертий пункти можна об’єднати в один, і звучатиме він як знаходження балансу між спільністю та автономією. Всі члени сім’ї переживають спільність зі своєю сім’єю і в той же час реалізують своє право на автономність.
5) Повага.
Члени сім’ї не просто терпимі одне до одного, а ставляться одне до одного з повагою.
6) Здатність розуміти і співчувати.
 Ставитися з повагою до потреб іншого члена сім’ї.
7) Готовність до змін.
Однією з таких змін, наприклад, є народження дитини. Жінка віддаляється від чоловіка й переключає свою основну увагу на дитину. Готовність чоловіка прийняти ці зміни сприяє збереженню стабільного та щасливого шлюбу.
8) Здатність приймати втрати.
У житті будь-якої сім’ї можуть бути кризи, пов’язані з втратами, смертю близьких родичів. Готовність і вміння підтримати свого партнера в цей складний період – іще одна з основ стабільного шлюбу.
9) Дружба між подружжям.
Важливим фактором близькості є не тільки любов або пристрасть, але і дружні відносини одне з одним. Важливою емоцією для підтримки стабільних подружніх відносин є взаємна симпатія.
10) Конструктивний стиль вирішення конфліктів.
Конфлікти є неминучою частиною шлюбу, не буває подружніх стосунків узагалі без конфліктів. І тут важливо саме те, як ці конфлікти вирішуються. Дослідники виділяють три конструктивні стилі вирішення конфліктів, що роблять шлюб стабільним, а саме: «підтримка», «уникання конфліктних ситуацій», «гумор», та два негативні: «активно ворожий» і «відчужено неприязний».
Що ж іще? В яких сім’ях люди живуть довго та щасливо?
11) Подружжя у щасливому шлюбі говорить про досягнутий баланс, «золоту середину» в потребах і очікуваннях по відношенню одне до одного.
Це відчуття створюється завдяки спільним зусиллям, пошукам компромісів, цей баланс рухомий та змінюється в ході творчого вирішення поставлених перед подружжям завдань. Важливими складовими у формуванні цього балансу є емпатія і щире бажання зрозуміти свого партнера.
12) Прояв турботи по відношенню одне до одного.
Особливо важливим прояв турботи стає в міру старіння пари або в періоди криз.
13) Емоційна відокремленість подружжя від своїх батьківських сімей.
Це дозволяє вкласти свої сили й почуття у власний сімейний союз.
14) Повноцінно приносять радість сексуальні стосунки.
15) Збереження близькості між подружжям після народження дитини.
Коли виникають конфлікти й розбіжності, почуття єднання одне з одним, любов, співчуття і розуміння одне до одного виявляються сильнішими, ніж гнів. У таких сім’ях присутня відкрита домовленість про те, що вислов-лювання різних точок зору не може зруйнувати шлюб.
16) Збереження романтичних уявлень одне про одного протягом усього життя.

Це всього-на-всього рекомендації, що можуть допомогти «підтягнути» якийсь із пунктів вашого подружнього життя.
Бажаю вам успіхів.

(На основі статті Джудіт Валлерстайн «Психологічні завдання шлюбу»)

Практичний психолог
Єременко Кристина Олександрівна
Tel: (093) 309-33-43
Instagram: kristennn100
E-mail: sarzhankris@icloud.com; kristinasarjan@rambler.ru

Інші новини:


"Сьогодні у нас новий відлік часу, і ми, попри все, рухаємося вперед"

Найкращим подарунком на нещодавній день народження для голови Чернігівської обласної ради Олени Дмитренко був прапор артилерійської бригади. "Артилеристи - справжні боги війни, - говорить пані Олена. - Я мала щастя з ними познайомитися. Наразі вони знову повертаються на бойові позиції. Це - нереальні хлопці, які щодня ризикують своїм життям, але в них зовсім немає помпезності. Немає такого: “Я - герой-захисник!" І стукання себе в груди. Амбіції - це не про них. Вони просто живуть тим, що захищають нас. Спілкуючись із такими воїнами, змінюєш свою думку про все, розумієш, наскільки у нас є круті ЗСУ-шники. І відчуваєш невимовну повагу. Бо вони просто роблять те, що мають робити, і йдуть до перемоги".

2022-08-09 16:42