Юрій Гончаров: «Наша служба завжди працює в інтересах держави»

2019-11-29 14:30

– Юрію Олеговичу, Указом Президента Вас призначено начальником Управління СБ України у Львівській області. Два роки Ви очолювали Чернігівське Управління СБУ. Яким був для Вас цей період?

– Період був непростим. Прикордонне розташування області з країною-агресором вимагає швидкого прийняття рішень, миттєвого реагування на загрози, повної віддачі.

Як би не хотілося протилежного північному «сусіду», вдалося забезпечити стабільність і не допустити розхитування ситуації на політичному, економічному, етнічному та релігійному підґрунті. Звичайно, значну роль у цьому відіграють патріотично налаштовані та свідомі громадяни, які розуміють, що лише спільними зусиллями можна подолати виклики сьогодення, сприяють діяльності Служби в інтересах безпеки держави. 

– Чи все заплановане вдалося зробити за цей період? Які задуми Ви змогли реалізувати? 

– Перш за все, як я і обіцяв, було налагоджено тісну співпрацю з представниками органів влади, громадських об’єднань. Я зустрічаюся з кожним народним депутатом, який представляє область у Верховній Раді, вивчаємо ті проблеми, з якими звертаються до них люди, та спільними зусиллями їх вирішуємо.

По друге, враховуючи прикордонне розташування регіону, ми посилили міжрайвідділи досвідченими кадрами. 

У взаємодії з підрозділами внутрішньої безпеки було дано оцінку діяльності кожного співробітника. Відповідно, здійснені «кадрові чистки». Управління залишили співробітники, які не бажали працювати, ставили свої інтереси вище за інтереси Держави та суспільства. 

Кадри оновлюються, на роботу приходить патріотична молодь, серед якої й випускники Академії СБУ. Принципова вимога до кожного – патріотизм, професійність і результат. Усі мої пропозиції щодо кадрового оновлення підтримані керівництвом Служби. 

Крім того поліпшено матеріально-технічну базу Управління. Завдяки підтримці, в тому числі й громад, придбано сучасне обладнання, яке дозволяє якісно виконувати поставлені завдання. Міжрайвідділи отримали автомобілі «Рено Дастер».

– Щодо результатів роботи Управління… Відомо, що контррозвідувальна діяльність є пріоритетним напрямом для спецслужби. Близькість Чернігівської області до РФ додає роботи для контррозвідки?

– Спецслужби ворога не припиняють спроб дестабілізувати ситуацію в Україні. Вони намагаються переконати, що ми начебто не здатні самостійно жити й будувати незалежну Державу. Така робота ведеться ними через агентуру, реалізуються інформаційні атаки у друкованих засобах масової інформації, мережі Інтернет, на телебаченні тощо. 

Ворог активно цікавиться та намагається отримати інформацію про новітні науково-технічні розробки, документацію з обмеженим доступом. Також іноземних шпигунів цікавлять режим охорони державного кордону, об’єкти критичної інфраструктури, можливості впливу на представників органів місцевого самоуправління. 

Ми у свою чергу проводимо контррозвідувальні заходи, стаючи на заваді планам агресора. Попереджено факти здійснення кібератак на об’єкти критичної інфраструктури та на державні електронні інформаційні ресурси. Зокрема, викрито угруповання хакерів, які на замовлення спецслужб РФ готували кібератаки на комп’ютерні системи органів влади під час виборів Президента України. 

Припинено нелегальну діяльність колцентру одного з російських банків, на серверному обладнанні якого накопичувались особисті дані українських громадян, котрі у подальшому могли бути використані спецслужбами країни-агресора.

Зазвичай інформація щодо діяльності контррозвідки, яку ми даємо у ЗМІ, досить стисла і не відображає всього величезного обсягу роботи й зусиль, яких необхідно докласти нашим співробітникам перш ніж справа дійде до фінального етапу. 

Ми неодноразово розповідали про викриття осіб, які були завербовані спецслужбами РФ для здійснення діяльності на шкоду державним інтересам України. За кожним із цих епізодів – величезна й копітка підготовча робота: збір та аналіз інформації, перевірка великої кількості версій, зіставлення фактів, досудове розслідування. Заключним етапом є розгляд справи в суді та притягнення до відповідальності зловмисників. 

Однак перш за все ми маємо працювати на випередження, недопущення вчинення злочину.

Спецслужби країни-агресора, користуючись прикордонним розташуванням нашої області, намагаються вербувати наших громадян, використовуючи всі можливі методи. Це й шантаж через родинні та бізнесові зв’язки з громадянами РФ, надумані звинувачення у порушенні нашими громадянами митних правил, погрози забороною в’їзду, створення штучних компрометуючих ситуацій і т. п. 

Ми проводимо системну профілактичну роботу серед наших громадян, розповідаємо про можливі наслідки перебування на території сусідньої країни.

– Люди сьогодні чекають від правоохоронців викорінення тотальної корупції та покарання корумпованих чиновників…

– Хочу зазначити, що згідно з даними соцдосліджень Чернігівська область має один із найнижчих в Україні рівнів індексу зіткнення з корупцією. Це заслуга всіх правоохоронних органів і, безумовно, громадськості. Служба безпеки України тісно співпрацює з новоствореними антикорупційними органами, нашим спільним завданням є насамперед протидія системній корупції, яка є серйозною загрозою національній безпеці, знищення та руйнування вертикальних корупційних схем у всіх сферах життєдіяльності.

Хочу нагадати також про викриття й затримання «на гарячому» посадовця комунального підприємства «Діловий Центр» Чернігівської облради та його спільників. Річний обіг підприємства становить понад мільйон гривень. Посадова особа отримала «відкат» від керівника приватного підприємства за підписання актів виконаних робіт з ремонту приміщень державної установи. Фігуранту провадження повідомлено про підозру у скоєнні вказаного злочину. 

– Бюджетна сфера, об’єкти критичної інфраструктури теж потребують пильного захисту.

– Управління попередило заподіяння економічних збитків  державі в розмірі близько мільярда гривень (це приблизно 1/10 обласного бюджету), повернуто фінансово-матеріальних цінностей до державного бюджету – на суму в понад шість мільйонів гривень. Відповідно до вироків суду ряд осіб уже понесли покарання.

Триває розслідування низки кримінальних проваджень, у яких завдані державі збитки обраховуються мільйонами. Серед них і розкрадання коштів шляхом проведення безтоварних операцій лісовими господарствами області, фінансування представників терористичних організацій т. зв. «ДНР/ЛНР» через постачання на територію України товарів з тимчасово окупованих територій Луганської й Донецької областей, зловживання в освоєнні бюджетних коштів, які виділялися на реконструкцію об’єктів міста та області, незаконні оборудки з комунальним майном, ремонтом автомобільних доріг тощо. 

Окремо слід відзначити «заробляння коштів на дітях». Приклад тому – дитячий садок «Сонечко», що в місті Мена, де за документами було виконано ремонт, за який сплачено 530 тис. грн. Фактично роботи навіть не розпочиналися.

– Чернігівщина належить до нафтогазоносних регіонів України. Чи вдається «дати по руках» тим, хто прагне отримати прибутки за рахунок протизаконного видобутку з надр? 

– Паливно-енергетичний комплекс є стратегічно важливою сферою економіки держави. Управлінням на системній основі здійснюється аналіз проблемних та актуальних питань у цій галузі. 

Виявлено, задокументовано й заблоковано схему розкрадання нафтосировини шляхом внесення недостовірних даних до офіційних документів. «Похибка» складала до 70 відсотків справжнього обсягу видобутої нафти. Щорічні збитки від такої злочинної діяльності становили понад мільярд гривень.

За цим фактом відкрито кримінальне провадження за рядом статей Кримінального кодексу України та триває досудове розслідування. Можу запевнити, що всі причетні до цього злочину посадові особи будуть притягнуті до передбаченої Законом відповідальності. 

– Незаконний обіг вогнепальної зброї завжди становив серйозну загрозу для безпеки суспільства. Відомо, що через війну на сході України потік нелегальної зброї та засобів ураження значно збільшився. Яка робота щодо протидії злочинам у цій сфері ведеться Управлінням СБУ?

– На жаль, незаконний обіг зброї продовжує впливати на криміногенну ситуацію в регіоні. Управлінням у взаємодії з іншими правоохоронними органами виявляються та перекриваються канали, якими зброя, зокрема і з району проведення ООС, потрапляє на територію області. У результаті з незаконного обігу вилучалися нарізна вогнепальна зброя (автомати, пістолети), боєприпаси (гранати, гранатомети, снаряди), вибухові речовини та вибухові пристрої.

За скоєння злочинів, пов’язаних з незаконним обігом зброї, притягнуто до кримінальної відповідальності 16 осіб, у тому числі 2 особи – за вчинення злочину у складі організованої злочинної групи. Прикро, що серед виявлених осіб є й військовослужбовці військових частин та співробітники правоохоронних органів, які, замість того, щоб стояти на сторожі закону, задля власної наживи наражали суспільство на небезпеку.

– В умовах гібридної війни захист інформаційної безпеки держави є надзвичайно важливим напрямом роботи спецслужби. Адже інформація є тим фактором, який впливає на формування свідомості наших громадян. Як Управління СБУ протидіє інформаційним атакам?

– Інформація є чи не найбільш потужною зброєю в умовах гібридної війни, яка вже шостий рік триває в Україні. 

Управління активно протидіє проявам агресії РФ в інформаційній сфері. Зафіксовано та припинено ряд спроб залучення спецслужбами Російської Федерації окремих наших співвітчизників до розповсюдження у мережі Інтернет антиукраїнських матеріалів, у яких дискредитується українська держава та популяризується діяльність терористичних організацій, які діють в ОРДЛО. Наразі стосовно зловмисників проводяться досудові розслідування за ст. 109 Кримінального кодексу України.
Також нами виявлено й перекрито канали розповсюдження в регіоні друкованих видань, які поширювали антиукраїнську пропаганду, розпалювали міжнаціональну та релігійну ненависть.

У взаємодії з Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення в ряді прикордонних з РФ населених пунктів нами заблоковано трансляцію контенту російсько-пропагандистського змісту (всього заблоковано 41 телевізійний канал).
Хочу зазначити, що в Чернігівській області найбільш уразливими в інформаційному плані є прикордонні райони. Одним із важливих питань щодо протидії інформаційному впливу РФ у прикордонні залишається забезпечення цієї території якісним телесигналом вітчизняних мовників.

– У квітні минулого року Антитерористичну операцію на сході України було замінено на операцію Об’єднаних сил. Чи продовжують співробітники Чернігівського управління брати участь в Операції?

– Так. Наші співробітники з самого початку бойових дій на Донбасі несуть там службу. Виконувати поставлені завдання вони продовжують і сьогодні. Серед основних напрямів роботи – протидія розвідувально-підривній діяльності спецслужб РФ та терористично-диверсійним операціям незаконних збройних формувань, підконтрольних російським спецслужбам.

Співробітниками Управління викрито ряд інформаторських та агентурних мереж, через які ворог отримував розвідувальні дані. Виявлено й ліквідовано канали переправлення через лінію зіткнення зброї та вибухівки. Проведено ряд операцій з викриття бойовиків незаконних терористичних формувань, які брали активну участь у бойових діях проти сил ООС. Матеріали кримінальних проваджень, відкритих за цими фактами, перебувають на розгляді в судах. За деякими з них уже винесено обвинувальні вироки.

– Як просувається розслідування справи щодо вибуху на складах боєприпасів під Ічнею?

– Події в Ічні – це реальний біль. Військові склади були побудовані майже 80 років тому на відкритих майданчиках, тож питання модернізації та захисту були у вкрай незадовільному стані. Про що систематично інформувалося керівництво відповідних інстанцій. Хоча ця військова частина не є об’єктом забезпечення Управління, співробітники регіонального органу у взаємодії з Військовою прокуратурою Чернігівського гарнізону, в рамках кримінального провадження за ст. 113 (диверсія) та ч. 3 ст. 425 (недбале ставлення до військової служби) Кримінального кодексу України, проводять увесь комплекс оперативно-слідчих заходів, спрямованих на встановлення істини по справі та притягнення винних до відповідальності. 

Допитано в якості свідків понад 500 осіб, серед яких близько 300 військовослужбовців та працівників, які мали допуск на технічну територію арсеналу, призначено судові експертизи (комплексна пожежно-технічна, вибухотехнічна, судово-хімічна, безпеки життєдіяльності та військова), проведено 15 слідчих експериментів.

Триває подальше розслідування. Безумовно, суспільство буде поінформовано за результатами проведеної роботи.

– Як Ви оцінюєте критичні матеріали щодо роботи Управління, які іноді з’являються у ЗМІ?

– Я з розумінням ставлюся до критики, якщо вона є конструктивною, і роблю належні висновки. Але є критика, а є голослівні твердження, що не відповідають дійсності, тобто – відверта брехня.

Зазвичай інформаційна «артилерія» спрямовується на тих, хто створює некомфортні умови для злочинців. Тому час від часу в інформаційному просторі з’являються різного роду замовні матеріали.

Спокійно ставлюся до таких інформаційних істерик і хочу нагадати вислів Вінстона Черчилля: «У тебе є вороги? Добре. Значить, у своєму житті ти колись щось відстоював».

– Зараз у ЗМІ стало модним з’ясовувати, хто на якому авто їздить. Тож яким автомобілем Ви користуєтесь у побуті?

– Я вже надавав у ЗМІ коментар з цього приводу, але ще раз скажу. У мене немає «автопарку». Свій автомобіль Mercedes-benz 2013 року випуску я купував з пробігом 148 тис. км у березні 2014 року в Німеччині, з мінімальною комплектацією, і він у подальшому у встановленому порядку був розмитнений. Вказана модель уже знята з виробництва. Інших автомобілів у мене немає. Якщо комусь хочеться видати це придбання за щось корупційне, то точно не цей випадок.

– Яке у Вас враження склалося від Чернігівщини? 

– Земля, багата на історію та щирих, доброзичливих людей, які здатні зробити все задля розбудови та захисту нашої країни. Залишаючи цей край, мені знов і знов хочеться повертатися на Чернігівщину. 

Спілкувався Ярослав ВІКТОРЧУК

Інші новини:


​​​​​​​Секрет високоточної зброї від стресу та відновлення жіночого здоров’я після ударів війни – від відомих лікарів Василя Отрошка й Олексія Казакова

Відомий проєкт видання "Деснянська правда"  – ДП Кава – відновився в повному форматі. І 16 червня в готелі "Придеснянський", який гостинно відчинив  свої двері для такого заходу, зібралися наші пані та панянки, успішні в багатьох сферах діяльності на Чернігівщині.

2022-06-27 12:21